שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  י-ם של בריכות: טיולי מים באזור ירושלים

  אם לא מתאים לכם להצטייד במנוי משפחתי לבריכה, יש לנו חלופה טבעית בשבילכם. בין הרי ירושלים, בצל בוסתנים מוריקים, מסתתרים כמה מעיינות ובריכות אגירה שיהפכו כל שכשוך לאטרקציה. את המציל תצטרכו להביא מהבית

  מעיינות הסטף

  מערבית לירושלים, בצדו המזרחי של הר איתן, נמצאים מעיינות הסטף. מדובר בגן עדן למטיילים, עולם קסום המשלב נופי יער הררי עוצרי נשימה, מעיינות נקבה, בריכות אגירה, אתרי ארכיאולוגיים, חקלאות הררית עתיקה, בוסתנים, טרסות, תעלות מים ובקיצור, פינת חמד שקק"ל משחזרת ומטפחת מאז 1985. המים בשני המעיינות שבוקעים מתוך נקבה בסלע, זורמים לבריכות אגירה ומהן לתעלות ולעצי הבוסתן וגינות הירק שבמקום.

   

  עם השביל הירוק תגיעו לשני המעיינות: עין ביכורה ועין סטף, שהיה המעיין המרכזי של הכפר הקדום. מדובר באטרקציה נפלאה לילדים. עין סטף נובע מתוך מערה טבעית. אפשר לרדת למערה ולזחול בנקבה הבנויה עד מוצא המים, ליד בריכת האיגום. גם עין ביכורה, המעיין התחתון, נובע מתוך נקבה חצובה בסלע, שגם אליה תוכלו להיכנס, אם תצטיידו בפנס. במערה נטיפים וזקיפים, המים נובעים מהקירות ונאגרים בבריכות איגום, מחוץ לנקבה. הרחצה בבריכות אסורה מטעמי בטיחות.

   

  עם השביל האדום תוכלו לטייל בין מטעי הזיתים, החלקות המעובדות ושרידי הכפר הנטוש סטף, שבו שרידים בני יותר מ-4,000 שנה להתיישבות חקלאית באזור. גם היום עיבוד הקרקע נעשה בשיטות מסורתיות, בשיטת החקלאות האורגנית. קק"ל מאפשרת למעוניינים לעבד גינות ירק קטנות כתחביב וכעיסוק לשעות הפנאי.

   

  תוכלו להגיע לכאן מכביש מס' 1 לירושלים. רדו במחלף הראל מערבה (ימינה) והמשיכו דרומה לכיוון מבשרת ציון עד לכיכר הסטף, לכביש מס' 3965. כביש מס' 395 מוביל מצומת אשתאול לכיוון עין כרם, עד צומת סטף. סמוך לצומת נמצא מגרש החנייה העליון ובו תחנת מידע, מזנון ושירותים. מכאן ניתן ללכת ברגל על השביל הירוק או להמשיך ברכב למגרש החנייה התיכון הסמוך למעיינות. ביער הסמוך מתקני פיקניק. הכניסה ללא תשלום.


  מעיין בסטף (צילום: אייל בר טוב)

   

  שביל המעיינות ביער עמינדב

  ממש קרוב לסטף, ביער עמינדב, מחכה לכם שביל המעיינות. אמנם בריכת האגירה של עינות עוזי מלאה ובעין תמר יש קצת מים, אבל עינות עמינדב חרבים. שביל המעייינות הוא רצף של בריכות שנחצבו בסלע, בהן נקווים מים הפורצים ממעיינות שכבה בבטן האדמה. שביל המעיינות עובר בנוף עצי חורש ובוסתן, בתי בד ושרידי חקלאות עתיקה. לא רחוק משם בלב היער תמצאו חניון נופש פעיל, שולחנות פיקניק מתקני ספורט, משחק ושירותים.

   

  באולם שמתחת ליד קנדי, אתר הנצחה לזכר נשיא ארצות הברית, ג'ון קנדי, שביער עמינדב, מפעילה קק"ל מרכז מידע למטיילים, התחנה מאוישת בימי חול ושבת בין השעות 16:00-9:00 וביום שבת עד לשעה 12:00 (סגור בשישי). מסלול הטיול ביער מסומן בירוק ובכחול-כתום-צהוב, צבעי שביל ישראל. המסלול מתחיל בחורבת סעדים, שרידי מבנה מקודש מהתקופה הביזנטית. הליכה קצרה מובילה לעיינות עמינדב, שני מעיינות הנובעים במרחק של כ-150 מטרים זה מזה, אבל חרבים בימים אלה.

   

  בהמשך תגיעו לשתי נביעות נוספות בשם עיינות עוזי, או בערבית, עין אבו-ע'זי. מי המעיין הראשון מתנקזים אל בריכת איגום גדולה ומקסימה, מוקפת

  צמחיית נחלים - קנה, סוף ופטל. סמוך לבריכה נקבה צרה למעבר. 50 מטר אחרי מעיין נוסף עם בריכה קטנה יותר. בשתיהן תוכלו לטבול ולהתרענן בכיף. מכאן להמשיך לעין חינדק ולעין תמר - מעיין הנובע מתוך נקבה חצובה לתוך בריכה מהתקופה הביזנטית. מקום קסום, מוקף שקט ושלווה ועצי פרי. השביל לעין חנדק שונה בשבועות האחרונים ונפרץ תוואי חדש ע"י קק"ל בעזרת עובדי ביה"ח הדסה עין-כרם וחניכי חוגי סיירות. סימון השביל ירוק ושביל ישראל.

   

  אם אתם באים מירושלים, פנו בצומת קריית מנחם-בית החולים הדסה עין כרם לכיוון מושב אורה ועמינדב, ובהמשך לאנדרטת יד קנדי. משם תוכלו להמשיך לחורבת סעדים ולמגרש החנייה. אם אתם באים מתל אביב, רדו במחלף הראל לכיכר הסטף וסעו עם כביש מס' 396 עד צומת אורה. כחמישה קילומטר אחרי הצומת, מגיעים לצומת משולט לכיוון חורבת סעדים ויד קנדי. הכניסה ללא תשלום.


  מעיין בשביל המעיינות (צילום: פלאש 90)

   

  עין חינדק

  מעיינות עוזי ממשיך שביל מסומן בירוק לעין חינדק, שלמרגלות מושב אבן ספיר. זהו מעיין בעל שתי נקבות חצובות, שהובילו מים אל תעלות השקייה וטרסות בוואדי יוסוף. היום זוהי אטרקציה נהדרת לקטנים ולגדולים. הנקבה השמאלית קצרה יותר ורדודה יותר ומתאימה לילדים. המים המאוד קרים ומגיעים רוב הזמן עד הברכיים וצריך להיזהר כשמגיעים לחדר הפנימי, שם המים עמוקים יותר. הנקבה הימנית ארוכה יותר, וההליכה היא בתוך מים עמוקים ולכן מתאימה למבוגרים. אם אתם יורדים לנקבה, הצטיידו בנעליים מתאימות ופנס.

   

  למגיעים מירושלים: סעו עד צומת אורה ורדו בכביש מס' 396 לכיוון בית החולים הדסה עין כרם. מיד אחרי בית החולים, פנו שמאלה למושב אבן ספיר. אם הגעתם מתל אביב, סעו כמו לסטף או ליער עמינדב, עם כביש מס' 3965 עד צומת הר איתן, ופנו שמאלה לכביש מס' 395 עד לצומת כרם. פנו בצומת ימינה ובפנייה הראשונה שמאלה לכביש מס' 396, עד לעיקול גדול בכביש. משם מסומן השביל לעין חנדק בירוק ובצבעי שביל ישראל.


  עין חינדק (באדיבות ארכיון הצילומים של קק"ל)

   

  עין אל בלד

  נישאר בסביבה, בעין אל בלד, מעיין המתנקז לבריכת איגום קטנה, שאפשר להשתכשך במימיה הקרירים בכיף. מדובר בעוד אחד מהמעיינות של רכס לבן בהרי ירושלים, סמוך להר אורה. גובה המים בבריכה כ-1.30 מטרים, והמים מגיעים אליו מנקבה באורך של כעשרה מטרים. אם אתם מתכוונים ללכת בתוכה, הצטיידו בפנס.

   

  אם אתם באים מירושלים, סעו עד צומת אורה, פנו שמאלה לכיוון יד קנדי. הכניסה למעיין בפנייה שמאלה, בין מושב אורה לעמינדב. לאחר נסיעה של כשתי דקות, פנו ימינה לעין אל בלד והחנו את הרכב. הבריכה במרחק כ-200 מטר. הכניסה ללא תשלום. ממקום חניית הרכב תוכלו לפנות שמאלה ולהמשיך בהליכה של כרבע שעה לעין לבן.

   

  עין לבן

  בעין לבן המצב נזיל, אז לא בטוח שתמצאו כאן מים וכדאי שתקחו את זה בחשבון. כך או אחרת, עין לבן הוא מעיין שכבה, מהיפים באזור, הנובע מנקבה חצובה ברכס לבן, מעל נחל רפאים. הנביעה מזינה שתי בריכות, אחת רדודה שמתאימה לילדים והשנייה באורך של שמונה מטרים וברוחב של ארבעה מטרים, עם מים בגובה של כ-1.60 מטרים, מוקפת עצי בוסתן. המעיין שימש את תושבי הכפר אל וואלג'ה עד מלחמת העצמאות. אם התמזל מזלכם והבריכה מלאה, תוכלו לטבול במים הרדודים ואף לצוף בבריכת האיגום.

   

  שמם של הרכס והמעיין ניתן להם בזכות סלעי הקירטון שצובעים את ההר בלבן. תוכלו להגיע לכאן מקצה מגרש החנייה של גן החיות, בדרך נדב, דרך כורכר באורך כ-1.5 קילומטר עד לחניון קטן ומאולתר בו תמצאו שילוט לעין לבן. החנו את הרכב ותוך שתי דקות תהיו בבריכות. המקום נוקה וטופח ע"י רט"ג, כחלק מתהליך שיקום נחל רפאים. שומרו הטרסות, ניטעו עצים והוסדרו שבילי גישה. שביל מסומן בצבע כחול עובר ליד בריכת המעיין, על חורבות הכפר וואלג'ה. הכניסה ללא תשלום.


  צריך להיות אופטימיים בשביל מים. עין לבן בתקופה טובה (צילום: עמיר בלבן) 

   

  עין חניה

  נישאר באזור. בריכת המעיין היא מהגדולות באזור (77 מ"ר) והיא מקבלת את מימיה מעין חניה או בשמו המלא עין-אל-חניה, המנקז את המים היורדים מהרי ירושלים לכיוון דרום מערב. המעיין ממוקם בערוץ נחל רפאים, שבדרום ירושלים, למרגלות הכפר וואלג'ה ורכס הר גילה, מחוץ לקו הירוק, אך בתוך שטח השיפוט של ירושלים. עין חניה נקרא גם מעיין פיליפוס הקדוש. על פי האמונה הנוצרית, כאן הוטבל לנצרות פיליפוס, השר מכוש, במאה השישית. זו הסיבה שהוא נחשב לאתר קדוש לנוצרים ממוצא אתיופי.

   

  מגיעים לכאן מאזור קניון מלחה ותחנת הרכבת לכיוון דרום מערב, לכביש המוביל לעין יעל והר גילה. המשיכו בכביש עד למחסום הצבא. כקילומטר אחרי המחסום יש פנייה לדרך עפר קצרה, המובילה לעין חניה. הכביש חוצה מסילת רכבת ואחרי כקילומטר מגיע אל מגרש החנייה של עין יעל ונחל רפאים. הכניסה ללא תשלום.

   

  עין לימור

  עין לימור (לימון) או בערבית, עין אל-עומור, הוא מעיין שכבה בערוץ נחל כסלון שבהרי ירושלים, כקילומטר מערבית לכפר הציורי עין רפא. במקום בריכה בנויה קטנה, שמקבלת את מימיה מנקבה באורך 15 מטרים. הבריכה שימשה את תושבי הכפר ח'ירבת אל-עומור עד מלחמת העצמאות. המים בבריכה קרים, עומק הבריכה כשני מטרים, והיא מוקפת עצי תאנה, שיחי נענע משובלת. הארומה בהתאם.

   

  תגיעו לכאן מהכניסה לקיבוץ צובא, על דרך עפר הפונה צפונה לחניון קק"ל. ממנו תוכלו להמשיך על תוואי נחל כיסלון לעין לימור. הכניסה ללא תשלום. עביר רק ל 4X4.


  עין לימור, או לימון (צילום: גלית קוסובסקי) 

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שי רוזנצוויג
  עין אל בלד
  צילום: שי רוזנצוויג
  צילום: שי רוזנצוויג
  עין אל בלד
  צילום: שי רוזנצוויג
  עין חניה
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים