שתף קטע נבחר

הערת האלוף: המפקדים ב"כפיר" חוששים להעיד

בעקבות ההערה שספג מפקד חטיבה, אל"מ איתי וירוב, על דבריו בזכות הפעלת אלימות מוגבלת כלפי פלסטינים, חוששים מפקדים בחטיבת "כפיר" להעיד במשפטו של קצין הנאשם באלימות. הסניגור: ההתערבות הבוטה חרצה את דינו של הקצין

מפקדים בחטיבת "כפיר", שאמורים להעיד במשפטו של חברם, סגן אדם מלול, הביעו בימים האחרונים חשש מלהגיע לבית הדין הצבאי, עקב ההליך הפיקודי שננקט נגד מפקד החטיבה, אל"מ איתי וירוב, בעקבות עדותו. מלול וסמ"ר א', חובש בגדוד שמשון, הואשמו לפני כחודשיים שהיכו, חנקו וטילטלו פלסטינים במהלך פעילות מבצעית בגדה בספטמבר 2008. הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet.

 

"הם נמצאים בדילמה לא פשוטה. מצד אחד הם רוצים להציג את הפעילות בשטחים,

עדויות לוחמי כפיר:
"אתה מביא מכה, הוא נרגע" / חנן גרינברג
מח"ט כפיר אישר הפעלת כוח, אלוף הפיקוד העיר לו - ועומד בפני דרישה לחקירה. עדויות מהמשפט שהחל את הסערה הגיעו לידי ynet, ומהן עולה תמונה מורכבת. "גם פעילות קלה עם הברך הגיונית", הודה הקצין הנאשם, שהתעקש: כך מצילים חיים
לכתבה המלאה

שלעתים מחייבת הפעלת אלימות מוגבלת, מצד שני חוששים שהדבר עלול להוביל לצעדים משמעתיים נגדם", אמרו בסביבתם של המפקדים.

 

עדותו של אל"מ וירוב גרמה לעימות חזיתי בינו לבין אלוף פיקוד המרכז, גבי שמני. אל"מ וירוב ומפקד הגדוד, סא"ל שמעון, הסבירו בעדותם כי לעתים ניתן להשתמש באלימות מוגבלת במהלך פעילות מבצעית - אם זאת משרתת את המטרה, ווירוב טען כי לעתים סטירה או מכה לצורך הרגעה הן פעולות סבירות. הדברים זכו לביקורת נוקבת והמח"ט ספג הערה פיקודית משמני בתמיכת הפרקליט הצבאי הראשי.

 

כעת מתברר כי כמה קצינים מהחטיבה שזומנו להעיד במשפט כעדים מטעם ההגנה - חוששים להגיע לבית הדין. "מדובר בקצינים, בהם מפקדי פלוגות, שמכירים היטב את אופי הפעילות בשטחים. הם התבקשו להגיע לבית הדין כדי לתאר את החוויות הלא פשוטות שמתרחשות כמעט מדי לילה בגדה", סיפרו כמה מחבריהם לנשק. "לפעמים יש באירועים האלה מקרי אלימות קלים, יש הפעלת כוח לא לשם אלימות אלא על-מנת להצליח במשימה. הקצינים חוששים שאם יספרו את הדברים באופן הזה - הם יהיו חשופים לצעדים פיקודיים".

 

אחד הקצינים שזומנו לעדות ציין בימים האחרונים בפני חבריו, כי אם נרשמה הערה פיקודית נגד מפקד החטיבה, לא תהיה כל מניעה לנקוט בצעדים חמורים בהרבה נגדו ונגד חבריו - אם הדברים לא התנהלו בדיוק כפי שמצפים המפקדים הבכירים.

"אף אחד לא תומך באלימות ולא מחנך לכך, אבל פעילות מבצעית בתוך שטחים אורבניים עויינים, מובילה לפעמים לפגיעה באזרחים", אמרו חבריהם של המפקדים.

 

פרקליטו של מלול, עו"ד שמי כהן, אישר בשיחה עם ynet כי הקצינים שזומנו להעיד עשויים לבחור שלא להגיע. "לצערי, ההתערבות הבוטה של אלוף הפיקוד והפצ"ר במשפט - חרצה את דינו של מרשי. נוצר מצב משפטי שבעטיו ישנה סיבה טובה לעדים לחשוש לומר את האמת, פן יבולע להם". עו"ד כהן ציין כי יבהיר לשופטים כי במצב שנוצר לא ניתן לנהל באופן אובייקטיבי את המשפט. בשבוע הבא צפויה להתקיים מחוץ לבית הדין הפגנה של מאות אזרחים שדורשים את זיכויו של סגן מלול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום גלי תיבון
הערה פיקודית: וירוב
צילום גלי תיבון
חרצו את דינו: עו"ד שמי כהן
צילום: עופר עמרם
מומלצים