שתף קטע נבחר

64 שנה אחרי השואה: רבנים הוסמכו בגרמניה

לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה, הוסמכו הבוקר במינכן תשעה אברכים יהודים, שגדלו במדינה, כרבנים אורתודוכסים. נשיא בית המדרש לרבנים: "טבלנו בתופת והיום אנחנו נושאים בגאון ובעוז את התורה בראש חוצות"

למעלה מ-60 שנה אחרי שואת יהודי אירופה – היהדות שוב מנצחת, על אדמת גרמניה: בטקס שנערך הבוקר (ג') במינכן הוסמכו לרבנות תשעה אברכים יהודים שגדלו במדינה – אחד מהם יליד הונגריה שהתחנך כנוצרי וגילה את יהדותו רק בגיל תשע. מדובר בפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה בה מוענקת בגרמניה סמיכה רבנית אורתודוכסית.

 

תשעת האברכים, בוגרי בית המדרש לרבנים בברלין, הוסמכו לרבנות בטקס חגיגי ומרגש שזכה לסיקור תקשורתי רחב בגרמניה. הוא נערך על ידי הוועד המרכזי של הקהילות היהודיות במדינה, והשתתפו בו שר הפנים הגרמני וולפגנג שובל, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רון לאודר, נשיא ועידת רבני אירופה הרב יוסף חיים סיטרוק, רבנים מכל מדינות היבשת, נציגי עיריית מינכן ועוד.

  

נשיא בית המדרש לרבנים, הרב חנוך הכהן ארנטרוי, אמר באירוע: "אני נרעש ונרגש ובעיקר נפעם מגודל המעמד. 60 שנה לאחר החורבן אנו מסמיכים לרבנות כאן, על אדמת גרמניה, תשעה אברכים צעירים שגדלו והתחנכו במוסדות התורה בגרמניה, והם יכהנו פאר בקהילות הקודש בגרמניה המערבית והמזרחית ובמדינות חבר העמים".

 

"אנו, רבני אירופה, טבלנו בתופת ואיבדנו את כל משפחותינו בידיהם של המרצחים", הוסיף ארנטרוי, "והיום אנחנו חוזרים לכאן, לגרמניה, ונושאים בגאון ובעוז בראש חוצות מינכן את נשמתה של אומתנו - התורה - ואת נושאי דגלה - תלמידי החכמים, הרבנים והיושבים על מדין - שינחילוה הלאה לדור דור".

  

"סיפור חייהם - סיפורה של יהדות גרמניה"

הרב יהושע ספינר, מייסד ארגון 'ישורון' המפעיל את בית המדרש, סיפר על בוגריו - הרבנים הטריים – ששישה מהם נולדו במדינות חבר העמים וכילדים היגרו עם משפחותיהם לגרמניה, והאחרים הם ילידי גרמניה, ארה"ב והונגריה. האחרון גדל במוסדות לא יהודיים בבודפשט, וכילד בן תשע ביקש מאמו לרשום אותו לשיעור תנ"ך בכנסיה. רק אז היא גילתה לו שהוא יהודי, שלחה אותו ללמוד בבית הכנסת בעיר – והשאר היסטוריה. בקרוב הוא יכהן כרב בעיר לייפציג.  

 

"סיפור חייהם של תשעת האברכים הצעירים שהוסמכו לרבנות הוא למעשה סיפורה של יהדות גרמניה מאז מלחמת העולם השנייה", אמר ספינר. לדבריו, "מה שחשוב זה השדר שיצא מכאן במינכן ליהדות גרמניה. עד היום היו שסברו שהרפורמים או זרמים כאלה ואחרים יכולים לייצג את היהדות, והיום הם נוכחים לראות כי הרבנים האורתודוכסיים הם המייצגים האותנטיים והמסורתיים של היהדות שנחרבה".

  

הוא גילה כי בימים אלה מתנהל משא ומתן מתקדם להכרה תקציבית ומנהלתית של משרד הפנים הגרמני בבית המדרש לרבנים, כפי שהוא מכיר במכונים מקבילים של הרפורמים.

 

טקס הכתרת הרבנים היה אירוע הפתיחה לכינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה הנערך אחת לחצי שנה - הפעם במינכן. רבנים מכל רחבי היבשת ישתתפו בדיונים, שיעסקו, בין היתר, באישור השחיטה היהודית בחוקת האיחוד האירופי, ביחסים עם הרבנות הראשית לישראל ועם דתות אחרות, במצבם הכלכלי של מוסדות התורה והקהילות באירופה.  

 

במהלך הכינוס יוועדו הרבנים עם גורמי שלטון גרמנים וישתתפו באירוע המרכזי שתערוך לכבודם הקהילה היהודית במינכן, יחד עם שגרירים ואישי ציבור ממדינות אירופה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גרמניה. היהדות חוזרת?
צילום: AFP
מומלצים