שתף קטע נבחר

ביקורשת: יש עשן באתר מכבי האש

האתר של מכבי האש אומנם מספק דפי צביעה שיעסיקו את הילדים וגם עדכונים בזמן אמת, אך נכשל בתפקידו כאתר ייצוגי

הסיפור שלנו מתחיל עם גננת שאמרה "באמת כל הכבוד על ההשקעה, אבל..."

 

לקראת הקיץ למדו בגן של בני הקטן על זהירות מאש. באמת יוזמה ברוכה, אך העניין מתחיל להוות מטרד כאשר הילדים לוקחים יוזמה ומנסים בכוח לעשות שיעורי בית בגיל ארבע. אתמול אחר הצהריים ניגש הקטן לאשתי וביקש להתחפש לכבאי. "אבל פורים עבר מזמן!", ניסתה אשתי להרגיע אותו. "אני רוצה להתחפש לכבאי עכשיו! כבאים הם גיבורים!" הוא התעקש. אשתי ניסתה לנתב את האש לכיוון אחר: "מתוק אתה רוצה לראות כבאים בטלויזיה?" "כן!"

 

אשתי זיפזפה בייאוש בתחנות הטלויזיה, אולי תצליח ללכוד איזה כבאי. נאדה. בלאגן. מה עכשיו? חשבה בליבה. יש! אינטרנט!

 

השמחה לילדים

בואו נעשה רגע עצירה בנקודה הזאת של הסיפור. נסו לחשוב רגע איזה סיבה יש לבן אדם מן היישוב להיכנס לאתר האינטרנט של מכבי האש. הרי אם פרצה אש בביתו הוא לא יתיישב ליד המסך, יקליד "הצילו" וישלח.

 

למרות שניתן לקבל באתר גם שירותים מנהלתיים, אתר מכבי האש (כמו כל ארגון ממלכתי אחר) הוא בראש ובראשונה אתר תדמית. בתור שכזה- האתר מקבל ציון נכשל, ולכך נחזור בהמשך.

 

עכשיו, בואו נחזור לרגעי המשבר בביתי. אשתי מקלידה בגוגל "מכבי אש" ומקבלת בתוצאה הראשונה: שירותי כבאות והצלה. תוך כדי חיפוש חומר היא קולטת בזוית העין את הקישור (שלא חלמה שקיים) ממש באמצע התפריט העליון של האתר: "כבאות לילדים". נפלא. אשתי לחצה על הקישור וקיבלה חומר, שכלל מצגת עם סיפור ותמונות שחור לבן מודפסות לצביעה, שהעסיקו את הילד לשעה קלה. 


 

כל הסיפור סופר לי כבדרך אגב ב"סקירה היומית" בארוחת הערב. בעקבותיו החלטתי לבחון את האתר שאנשיו אמורים לחלץ אותנו מצרות בוערות -לצרות הקיום. קדימה.

 

אדום כמו שריפה

כאשר פותחים את אתר מכבי האש של ישראל, קופץ המון מידע מול העיניים, עם הרבה אדום - גם בכותרות וגם ברקע הטור השמאלי. לא אהבתי את הרקע האפור במסגרת -זה לא בא טוב עם האדום השולט. מה רע בלבן הרגיל?


 

למרות הצבעים הקצת זעקניים, הניווט באתר מאוד נוח, ותוכלו למצוא מהר מאוד את מבוקשכם, זאת למרות עומס המידע ומבנה ה"ג'אנק אינפורמיישן" המרכזי.

 

בניגוד לאתרים רשמיים עליהם נכתב כבר במדור, דווקא מכבי האש עושים עבודה טובה בעדכון האתר בזמן אמת,  והוא עמוס בעדכונים על אירועים אקטואליים וחדשותיים בהם מעורבים חברינו הכבאים.  גם עניין התשלום לשירותי הכבאות מוסיף כבוד לאתר (אבל בל נשכח- נשרף לך הבית לא עלינו? הכבאים מקווים שעשית ביטוח תכולת דירה, אחרת,

מאיזה מחשב בדיוק תשלם?)

 

מבחינה עיצובית האתר נופל. מה זה נופל? נופל מקומה רביעית בלי שהכבאים יתפסו אותו עם הבד המתוח. נראה שהעיצוב הקלוקל הוא תוצאה של כוונות טובות: האתר אומנם תומך לאחור גם בדפדפנים ישנים מאוד (וזה, כשלעצמו, דבר חיובי), אבל עושה רושם שבוני האתר הפכו פרנואידים בכל הקשור לאימוץ טכנולוגיות חדשות. כך קיבלנו, במקום Header ואפשרויות ניווט משניות שבנויות ממשהו שמזמין ללחוץ עליו, כפתורים עשויים GIF.

 

הסבר היסטורי קטן: GIF הוא פורמט גרפיקה שמכיל בתוכו מספר קטן של תמונות שרצות בלופ. האפקט שמקבלים זה סרטון קטנטן שחוזר על עצמו ומדמה תנועה, והיה פופולרי במיוחד באינטרנט של שנות התשעים (ועדיין מקבל מקום של כבוד בבלוגים של נערות שאוהבות צבע ורוד). בשיטוט מתמיד ברחבי הרשת, הרבה זמן כבר לא ראיתי כפתורים עשויים GIF. הפורמט הזה יצא מהתקן בערך באותו זמן שאקספלורר 6 הגיח לעולם (משהו כמו 6-7 שנים), והוא גם נראה זוועה.


 

תעלומת הדפים הריקים

חוץ מהנ''ל ישנם עוד נושאים קטנים ובלתי פתורים באתר. למשל: כל מיני דפים ריקים, כדוגמת: ניווט, בית הספר לכבאות, חזון בית הספר לכבאות (האם זה אומר שאין להם חזון?). נראה שמישהו שכח להריץ בדיקה על האתר לפני שעלה לאוויר, וחבל לראות קישורים שבורים ודפים ריקים באתר רשמי.

 

לסיום, החלטתי לקפוץ לעמוד הבית של שירותי כיבוי האש בניו-יורק, אחותנו האמריקנית, ולבדוק מה קורה שם. מצאתי אתר רשמי, משכנע ופטריוטי (סימו לב לכפתור ה"לא נשכח את ה-11.9") שאומנם לא הפיל אותי מהכיסא אבל כן גרם לי להתרשם ולהבין שגם בנושא זה - יש לנו עוד מה ללמוד מידידנו האמריקנים.


 

כרטיס ניקוד

מראה כללי: על הפנים. אנחנו בסוף העשור הראשון של שנות האלפיים, תעיפו לכל הרוחות את כפתורי ה-GIF לפני שהאנטי-וירוס יודיע לי שתקף את המחשב שלי קובץ בלתי מזוהה. חוץ מזה- התבנית פשוטה מדי. ציפיתי לקצת יותר.

 

התמצאות וניווט: התבנית פשוטה כאמור- כך שאין סיכוי שתלכו לאיבוד.

 

עזרה והסברים: אין מה להסביר.

 

תמיכה בדפדפנים השונים: מצאנו באג קטן ב-Explorer 8, אך בשאר הדפדפנים שבדקנו עבד בסדר גמור.

 

שימושיות: חוץ מכמה שינויים מבניים קלים בתרשימי הזרימה שהייתי עושה בניווט- האתר סביר: כאתר תוכן, אתר מכבי האש נותן לאזרח כל מה שהוא יכול להציע ועוד יותר.

 

עיצוביות- אם באתר תדמיתי עסקינן- אז זה בעצם התדמית של ארגון ממלכתי במדינה. חשוב וכדאי מאוד שמישהו שם יתעשת ומהר וישנה את העיצוב לעיצוב תואם ועדכני.

 

יוני שיינין הוא גרפיקאי ומעצב אינטראקטיב, וחבר ארגון UPA .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכבי אש: האתר נופל
צילום: עידו ארז
מומלצים