שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מסתמן: תותר חניה בתחנות אוטובוס

  ועדת השרים לענייני חקיקה צפויה לאשר ביום ראשון הקרוב הצעת חוק חדשה, לפיה אפשר יהיה לחנות בתחנות אוטובוס בימי שבת וחג. יוזם ההצעה, ח"כ אופיר אקוניס: "אין סיבה שכאשר אין תחבורה ציבורית, לא תתאפשר חניה לאזרחים בתחנות אוטובוס". שר התחבורה, ישראל כץ, צפוי לתמוך בהצעה

  האם בקרוב תוכלו לחנות בתחנות אוטובוס בימי שבת וחג? ביום ראשון הקרוב תדון ועדת השרים לענייני חקיקה, בהצעת חוק חדשה של ח"כ אופיר אקוניס, לפיה תותר חניית מכוניות פרטיות בתחנות אוטובוס החל מכניסת השבת ועד צאתה. הצעת החוק צפויה לקבל את אישורה של ועדת השרים, וזאת לנוכח תמיכתו של שר התחבורה והבטיחות בדרכים, ישראל כץ. יש לציין כי גם יתר נציגי הקואליציה בוועדה צפויים לתמוך בהצעת החוק.

   

  "על-פי הסטטוס-קוו, התחבורה הציבורית במדינת ישראל לרוב אינה פועלת בשבתות ובימי מנוחה", מציין ח"כ אקוניס בדברי ההסבר של הצעת החוק. "לכן, מוצע לאפשר לבעלי כלי רכב פרטיים להחנות את רכבם בתחום תחנות האוטובוס המסומנות באדום-צהוב, החל משעת הפסקת פעילות קו השירות בימים אלה, ועד לשעה אחת לפני צאת השבת". ראוי להזכיר כי אקוניס משמש כיו"ר ועדת הכלכלה, ולכן עשוי לקדם את אישור ההצעה - בוועדה ובמליאת הכנסת - במהירות רבה מהרגיל.


  שופטי העליון: חניה בתחנת אוטובוס בשעות שאין פעילות תח"צ תפעל למען רווחת הציבור (צילום: אבי מועלם)

   

  הסדר החניה החדש

  הצעת החוק קובעת כי כל רשות תמרור מקומית תוסמך להציב בתחנות האוטובוס תמרור מיוחד, המפרט במדויק את שעות החניה המותרות בימי שבת וחג. הסדר החניה החדש יונהג בכל תחנות האוטובוס בארץ, וזאת למעט במקומות שבהם מותרת הפעלת תחבורה ציבורית בימי שבת - כמו למשל בחיפה. כאמור, החניה תותר החל משעת הפסקת שירות האוטובוסים ועד לשעה אחת לפני צאת השבת או החג.

   

  "אין שום סיבה שבשבתות וחגים, כאשר אין תחבורה ציבורית ברובם המכריע של היישובים בישראל, לא תתאפשר חניה לאזרחים בתחנות אוטובוס", אומר היום (ה') ח"כ אקוניס. לדבריו, לאחר שוועדת השרים לענייני חקיקה תאשר את הצעת החוק ביום ראשון הקרוב, בכוונתו "לקדם את אישור ההצעה במהירות".

   

  הקרב על החניה בתחנה

  סוגיית החניה בתחנות אוטובוס הגיעה בשנים האחרונות לשלוש ערכאות שיפוטיות: החל בבית משפט לעניינים מקומיים, דרך בית משפט מחוזי ועד בית המשפט העליון. ההתדיינות המשפטית החלה לאחר שרון אהרונוביץ פנה לבית משפט לעניינים מנהליים בתל-אביב, בבקשה לבטל דו"ח שקיבל בגין חניה בתחנת אוטובוס.

   

  לאחר שנדחתה בקשתו, עתר לבית המשפט המחוזי בתל-אביב - שקיבל את הערעור, ואף קבע במפורש כי בעלי מכוניות פרטיות יכולים לחנות בתחנות אוטובוס לאחר סיום פעילות הקווים הרלוונטיים. "משחנה רכבו של המערער בתחנת האוטובוסים אחרי שעות הפעילות", נכתב בפסק הדין, "הרי לא עבר עבירה כלשהי, ואין להרשיעו בדין".

   

  "איזון בין אינטרסים"

  אלא שבכך לא הסתיימה הפרשה: עיריית תל-אביב עתרה לבית המשפט העליון, בבקשה לבטל את פסיקת בית המשפט המחוזי. טענתה הייתה כי הנאשם חנה בתחנת האוטובוס לפני הפסקת השירות בקו הרלוונטי. יש לציין כי מעמדת העירייה, עלה כי אין היא מתנגדת לחניה בתחנות אוטובוס בשעות לילה מאוחרות או בסופי שבוע - ואף אינה אוכפת בפועל עבירות חניה בזמנים אלה. זאת, למרות שחוק עזר עירוני קובע מפורשות כי חניית מכוניות פרטיות אסורה "בתחום תחנת אוטובוסים המוגדרת על-ידי סימון על-פני הכביש".

   

  בית המשפט העליון, בהרכב של שלושה שופטים, קיבל את ערעור העירייה, וביטל את החלטת בית המשפט המחוזי. עם זאת, שופטי ההרכב ציינו בפסק הדין כי "יכול שמוטב היה לשקול, בגדר הוראות הדין, הצבת תמרורים מתאימים בתחנות האוטובוסים, אשר יפרטו שעות מותרות לחניה... בכך ימומש האיזון בין צרכי התחבורה והבטיחות לבין רווחת התושבים". הצעת החוק של ח"כ אקוניס נועדה לתקן את החוק הקיים, ולאפשר את המצב הרצוי עליו מצביע בית המשפט העליון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ אופיר אקוניס
  צילום: גיל יוחנן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים