שתף קטע נבחר

חרדים התעמתו בירושלים: שישה שוטרים נפצעו

פרשים הדפו אלפי חרדים חזרה לשכונת מאה שערים, לאחר שניסו לפרוץ לחניון העירייה בכיכר ספרא, במחאה על הכוונה לפתוח אותו בשבת. שוטר יס"מ נפגע מאבן וחמישה נוספים נפגעו מחפצים אחרים. המפגינים יידו חיתולים מטונפים ובקבוקים וקראו לשוטרים "נאצים". המשטרה עצרה שישה

קרב השבת בירושלים: לפחות שישה שוטרים נפצעו הערב (שבת) בשכונת מאה שערים בעימות עם המפגינים החרדים, שהחל ליד חניון העירייה בכיכר ספרא, במחאה על הכוונה לפתוח אותו בשבתות. שוטר יס"מ נפגע מאבן שיידו המפגינים ופונה לבית חולים. חמישה שוטרים נוספים נפגעו קל מחפצים אחרים וטופלו בשטח. השוטרים מגיבים בהפעלת משאית עם זרנוקי מים. המפגינים החלו להבעיר פחים.

 

המשטרה, שנמנעה ממעצרים מוקדם יותר, עצרה שישה חרדים, בהם נער בן 16 בחשד שיידה אבנים לעבר ניידת. איש לא נפגע, אולם נזק נגרם לניידת. הנער הועבר להמשך חקירה במשטרת מרחב ציון. 

 

מוקדם יותר ניסו המפגינים לפרוץ שוב ושוב לרחבת העירייה וגם לחניון, והמשטרה הדפה אותם באמצעות פרשים חזרה לשכונת מאה שערים. המפגינים כינו את השוטרים "נאצים", ירקו ויידו בקבוקים, חיתולים מטונפים אבנים ומזון. סמוך לשעה 19:00 החלו פרשים להדוף את המפגינים חזרה לשכונת מאה שערים - אז נמשך העימות בתוך השכונה. 

 

כוחות גדולים נערכו מבעוד מועד למנוע הפרות סדר. רחוב שבטי ישראל, הסמוך לחניון, נסגר לתנועה. ברחבי מאה שערים פוזרו פשקווילים שבהם נכתב: "היכונו למערכה על ירושלים". המונים הגיעו לכיכר השבת שלובי זרועות בקריאות "שאבעס", והמתח ניכר היטב באוויר. קומץ אנשי התעוררות הפגין מולם עם שלטים שבהם נכתב "כאן זה לא טהרן", "אין לחרדים בושה" וגם "מרכז העיר שייך לחילונים". אחד החרדים צעק להם: "לכו לגרמניה. מה יש לכם מארץ הקודש".

 

עד מהרה יצאה ההפגנה מכלל שליטה. החרדים מחו על החלטת העירייה לפתוח את החניון, באמצעות "גוי של שבת" בניסיון לפתור את מצוקת החנייה במרכז העיר. במקביל הוחלט להימנע מפתיחת חניון "קריב" הצמוד לשער יפו. עם פרוץ המהומות נמסר מלשכת ראש העיר, ניר ברקת: "צר לנו על שההפגנה עברה לפסים אלימים. החניון נפתח כדי לפתור את מצוקת החניה בעיר ונעשה ללא חילול שבת תוך התייעצות עם מגוון אוכלוסיות, כולל החרדים".


המשטרה נעזרה בפרשים (צילום: גיל יוחנן)

 

מפקד מרחב ציון, תת-ניצב ברונו שטיין, אמר בתדרוך כתבים: "חרדים הגישו בקשה לקיים את ההפגנה, אישרנו אותה. ידענו שיהיו אלפי חרדים ולכן סגרנו את רחוב שבטי ישראל. ההתחייבות היתה שהם יפגינו בקריאת פרקי תורה, אך למרות זאת הכנו כוחות למקרה שזה יתפתח אחרת. כשהמפגינים הגיעו, הבנו שלא מדובר בהפגנה שקטה. הם הפגינו אלימות לא פשוטה כלפי השוטרים, ירקו לעברם וזרקו חפצים לעברם. התחלנו בפיזור של המפגינים. השוטרים לא הפעילו אלימות קשה".  

 

תת-ניצב שטיין ציין כי בשלב הראשון, נמנעה המשטרה ממעצרים, "מדובר בשבת ואנחנו מבינים את הרגישות של הציבור. אם ההפגנות יחזרו בשבתות נוספות, לא נהיה כל כך סלחנים".  

 

מה שהסתמן תחילה כשינוי שקט במדיניות העירייה, התקבל בעין לא יפה על-ידי העדה החרדית - אחד הזרמים הקיצוניים והאנטי ציוניים בקרב החרדים. בפגישה שקיים אתמול ראש העיר, ניר ברקת, עם מנהיג העדה, יצחק טוביה וייס, לא הושגו הסכמות ו-וויס אף איים כי בכוונתו "להבעיר את ירושלים". גם מנהיג הציבור החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, הצטרף למחאה וקרא לנאמניו להשתתף בהפגנה נגד פתיחת החניון.


זרקו מכל הבא ליד (צילום: גיל יוחנן)

 

"אני לא יודע מה קורה בעירייה. אני מייצג את השבת ואנחנו מתנגדים לכך בכל תוקף", אמר ל-ynet יו"ר הוועדה למען השבת של הציבור החרדי, הרב יוסף רוזנפלד. "מדובר בפתח לפתיחת חניונים אחרים בשבת ובהפרה של הסטטוס-קוו. כל החרדים מתנגדים לכך", הוסיף. 

 

מול אלפי החרדים התייצבו חילונים ירושלמים להפגנת נגד. בין הסטודנטים באוניברסיטה העברית עברו בימים האחרונים הודעות SMS הקוראות ל-"הפגנת-נגד חילונית" וכי הגעת הסטודנטים קריטית. "אנחנו לא נכנע למעשי הבריונות של הפלגים השונים ולא נתקפל אל מול איומים", אמרה מירב כהן מתנועת "התעוררות-ירושלמים". "צריך להבין שפתיחת החניון היא לא רק פתרון לבעיית החניה בעיר, אלא גם סמל לכך שהציבור החילוני בירושלים חייב להגן על זכויותיו ועל השפיות".


פורסם לראשונה 06/06/2009 17:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עימות אלים ברחובות ירושלים
צילום: גיל יוחנן
העימות האלים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים