שתף קטע נבחר

היום: סוף לשביתה באוניברסיטה הפתוחה

סגל ההוראה שהשבית את המוסד האקדמי הגדול בישראל במשך כ-8 שבועות החליט לשוב ללמד היום ב-12:00. מתווה הפשרה הגיע לידי ynet - המו"מ עם ההנהלה יימשך עד לחתימה

הפתוחה נפתחת מחדש. סגל ההוראה באוניברסיטה הפתוחה החליט אמש (יום א') להשהות את השביתה, לאחר כמעט שמונה שבועות של השבתת המוסד האקדמי הגדול במדינה, כחלק ממאבק המנחים על תנאי העסקתם. 175 מאנשי סגל ההוראה תמכו בחזרה ללימודים, מתוך כ-200 חברי הסגל.

 

השיעורים יתחדשו היום ב-12:00. זאת, לאחר שביום חמישי האחרון יצאה הודעה של ההנהלה שהיא מקבלת את המתווה שהציעה הוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת), הכולל הסכם קיבוצי לעבודת ההנחיה על פי מתווה הסגל הזוטר. כמו כן, הודיעו כי ייעשו אמצים שלא לפגוע בתנאי ההעסקה. המו"מ בין הצדדים יימשך עד לחתימה על ההסכם.

  

לאחרונה החלו הצדדים במגעים לקידום משא ומתן באמצעות מגשר, השופט יצחק זמיר, אולם את נוסח הפשרה הציגה הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה באמצעות נציגה, תמיר ברשד. חברי סגל ההוראה הצביעו על נוסח הפשרה, שמרביתו מתבסס על ההסכם שהושג בשעתו בין אנשי הסגל הזוטר במרבית האוניברסיטאות בארץ לבין המועצה להשכלה גבוהה והממשלה.


הפגנת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה (צילום: דודו אזולאי)

 

בהסכם הפשרה שהגיע לידי ynet נכתב, כי "תנאי ההעסקה לכלל העוסקים בעבודת הנחיה באוניברסיטה הפתוחה יעוגנו בהסכם קיבוצי ויהיו על פי ההסכם הקיבוצי הארצי לסגל הזוטר באוניברסיטאות, בהתאמות הנדרשות הנובעות מהשוני במאפייני תפקיד ההנחיה באוניברסיטה הפתוחה. ייעשה ככל שניתן למנוע פגיעה בשכרם של מי שלא ייכללו בהגדרת 'עמית הוראה'. כמו כן, מודל העסקה למרכזי הוראה לא ישתנה, מלבד שיפורים כגון יציבות תעסוקתית ושינויים בטבלאות היקפי ההעסקה".

 

הקלות הוצעו לסטודנטים

באסיפת הסגל נאמר כי הם מסתמכים על ההתחייבות של ההנהלה לקבל את הנוסח המוצע ובעיקר את הסעיף לפיו הם מסכימים על הסכם קיבוצי. מהנהלת האוניברסיטה הפתוחה נמסר כי הם מברכים על החלטת האסיפה הכללית של סגל ההוראה להשהות את השביתה ולהפסיק את הפגיעה בסטודנטים. לדבריהם, הם נערכים למתן פתרונות מקיפים שיאפשרו לסטודנטים להשלים את הסמסטר בהצלחה.

 

השביתה הנרחבת פגעה קשות בכ-43 אלף סטודנטים שלומדים במגוון תחומים. אלירן אוחיון, סטודנט למדעי החברה והרוח סיפר לפני כמה ימים: "מאז שהחלה השביתה החיים שלנו השתבשו לגמרי. אין מפגשי הנחיה, אין עבודות, אנחנו חסרי אונים. אני כתלמיד נפגע מזה כי אין לי מושג מה יעלה בגורל שני הקורסים שלקחתי. כמו כל סטודנט אני רוצה כבר לסיים את התואר וזה מאוד מעכב אותי".

 

בעקבות השביתה, הוצעו לסטודנטים כמה הקלות.

האוניברסיטה החליטה לבטל את חובת הגשת המטלות ולקבוע את הציון הסופי לפי ציון הבחינה. סטודנטים שיבחרו להגיש מטלות, ישוקללו להם ציוני המטלות והבחינה בחישוב הציון הסופי. הבחינות ב-2009 יתקיימו במועדן והסטודנטים הלומדים בכוחות עצמם או בסיוע חברי סגל הוראה שאינם שובתים יכולים לגשת אליהן.

 

בנוסף, סטודנטים שייבחנו במועד המקורי של הבחינות, יוכלו לגשת למועד נוסף מעבר למקובל, במועד שיקבע בעתיד. האוניברסיטה החליטה גם לבחון אפשרות לתת תגבורים והשלמות הנחיה במטרה לסייע לסטודנטים לסיים בהצלחה את הסמסטר.


פורסם לראשונה 07/06/2009 22:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחאת הסטודנטים של האוניברסיטה הפתוחה
צילום: עטר אופק
מומלצים