שתף קטע נבחר

תליין הקמר רוז': רצחנו תינוקות מחשש לנקמה

מפקד כלא S-21 של משטר האימים הקומוניסטי, ששלט בקמבודיה בשנות השבעים, הודה כי פקודיו רוצצו את גולגלותיהם של תינוקות, פעוטות וילדים על גזעי עץ. "אני אחראי לרצח הילדים", אמר במשפטו. "מעשים אלה התבצעו על ידי הכפופים לי. איני מאשים אותם - כי אני נשאתי באחריות"

משטר האימים של הקמר רוז' רצח ילדים ופעוטות - לעתים באמצעות הטחת ראשם על גזעי עץ - כדי שאלה לא ידרשו נקמה בשלבים מאוחרים יותר בחייהם. כך סיפר היום (ב') מי שהיה התליין הראשי של המשטר הקומוניסטי הרצחני, העומד בימים אלה לדין.

 

קאינג גואק איב, המכונה דויק, פיקד על כלא S-21 הידוע לשמצה, שם על פי הערכות עינו השלטונות 16,000 גברים, נשים וילדים - ואז הוציאו אותם להורג. הוא עומד לדין בבית הדין לפשעים נגד האנושות שהתבצעו במדינה, הזוכה לסיוע האו"ם. במהלך שלטון האימים של הקמר רוז' בין השנים 1975 ל-1979, נספו כ-1.7 מיליון קמבודים - מי בעבודת פרך, מי ברעב ובהזנחה, ומי בהוצאות להורג. דויק הוא האישיות הבכירה ביותר בקמר רוז' שעומדת לדין - והיחיד שלקח אחריות על מעשיו. בכירים נוספים במשטר נעצרו והם צפויים לעמוד לדין בשנה-שנתיים הבאות.

 

"אני אחראי לרצח תינוקות, ילדים רכים ובני נוער", אמר דויק לבית המשפט, אך לא ציין אם הוא עצמו ביצע את מעשי הרצח. הוא התייחס לתצלומים שהציג בפניו בית המשפט, שתיעדו את הטכניקה שבאמצעותה נהגו התליינים לרצוח את העוללים - ניפוץ גולגולותיהם באמצעות הטחה בגזעי-עץ.

 

"בהתחלה לא זיהיתי את התצלומים המחרידים של תינוקות שהוטחו על עצים. אבל אחרי שצפיתי בתצלומים, נזכרתי שהדבר אכן קרה", סיפר דויק. "מעשים אלה התבצעו על ידי הכפופים לי. איני מאשים אותם מאחר שהדברים נעשו תחת אחריותי".

 

בית המשפט הציג בפני דויק את התצלומים בפברואר 2008, כאשר נלקח על ידי התביעה לסיור בבית הכלא S-21 וב"שדות הקטל" הידועים לשמצה הסובבים אותו - כחלק מהכנות התביעה למשפט.

 

דויק ציין כי שר ההגנה של הקמר רוז' סון סן, סבר שאין טעם להשאיר בחיים ילדים שנעצרו "מאחר שהם עשויים לנקום בהמשך". לא ידוע כמה ילדים רכים נהרגו בכלא S-21, מאחר שרצח התינוקות לא תועד באדיקות. הצלמים תיעדו בקפידה

רק את העצירים המבוגרים - ותצלומים אלה מעטרים כיום את קירותיו של בית הכלא, שהפך למוזיאון להשמדה ההמונית שביצע הקמר רוז'.

 

עם זאת, דויק הכחיש את הטענות המופיעות בתביעה, לפיהן ילדיהם של עצירים מבוגרים ב-S-21 נלקחו מהוריהם והושלכו מחלונות הקומה השלישית. לדבריו, פעולה כזו היתה מנוגדת לתקנות שהנהיג המשטר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים