שתף קטע נבחר

האוצר הסכים: הפחתה מדורגת בדמי ההבראה

האוצר נענה לדרישת ועדת הכספים, ומגבש מודל חלופי להפחתת דמי ההבראה: הפחתה של 40% בדמי ההבראה של עובדים שמשתכרים שכר נמוך, של 70% למקבלי השכר הבינוני ו-90% למקבלי השכר הגבוה, במקום קיצוץ אחיד של 50%

הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, מגבש מודל חלופי להצעת החוק הממשלתית בעניין הפחתת דמי ההבראה בשנים 2009/10 כך שההפחתה תהיה בשיעור מדורג ועולה התואם את שלוש קבוצות השכר - הנמוך, הבינוני והגבוה, ותנוע בין 40% ל-90%. זאת, בהתאם להנחיות שקיבל האוצר מוועדת הכספים של הכנסת. 

 

מודל ההפחתה המדורגת בדמי ההבראה יבוא במקום ההצעה הקיימת של הממשלה, לפיה דמי ההבראה יופחתו בשיעור אחיד של 50%, לפי הסיכום שגובש בין הממשלה, ההסתדרות והמעסיקים במסגרת עסקת החבילה לתקציב הדו-שנתי. הצעת החוק עברה בכנסת קריאה ראשונה בשבוע שעבר והיום החלה ועדת הכספים להכין אותה לקריאה שניה ושלישית - ובמסגרת ההכנות, דרשה מהאוצר לתקן אותה.

 

מהות החלופה תואמת את ההנחיה שנתן יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) - לגבש חלופה דיפרנציאלית שוויונית להצעת הממשלה, שבעיניו פוגעת בחלשים יותר מאשר בחזקים. גפני הציע שהיועצת המשפטית של הוועדה תתקן את החוק, בתיאום עם האוצר וההסתדרות, אבל הממונה על השכר הקדים אותו והנחה את לשכתו לגבש את המודל החלופי עוד בשבוע שעבר.

 

גיבוש המודל החלופי של האוצר טרם הושלם והכוונה היא להגישו לכנסת עוד השבוע. הוא מתוכנן להציע שיעורי הפחתה מדורגים בסדרי גודל משוערים כגון - הפחתה של כ- 40% לקבוצת מקבלי השכר הנמוך עד כ-8,000 שקל; הפחתה של כ-70% לקבוצת מקבלי השכר הבינוני עד כ-16 אלף שקל; והפחתה של 90% לקבוצת מקבלי השכר הגבוה שמעבר לזה. כאמור, שיעורי ההפחתה וקבוצות השכר המדויקים טרם הושלמו.

 

המודל של הממונה על השכר תואם את רוח הצעותיו במו"מ עם ההסתדרות על הקפאת השכר במסגרת עסקת החבילה. הצעת החוק נועדה לאכוף את ההסכמה על הפחתת דמי ההבראה (כחלופה להקפאת השכר, שנפסלה בלחץ ההסתדרות) על חמשת ארגוני העובדים שחתמו על הסכמים קיבוציים בנפרד מההסתדרות: הסתדרות המורים, ארגון המורים

העל יסודיים, ההסתדרות הרפואית, וארגוני האקדמאים ועובדי המחקר.

 

ההערכה היא שההסתדרות וארגוני המעסיקים לא יתנגדו לשינוי שיוזם האוצר בחקיקה. גורם המעורה ביחסי העבודה במשק טוען כי ההסתדרות העלתה הצעה כזאת מיוזמתה בשלב מוקדם יותר של המשא ומתן על התקציב, אך האוצר פסל אותה בטענה שהיא סבוכה מדי לביצוע מבחינה טכנית. 

 

תני גולדשטיין השתתף בהכנת הידיעה

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליעד ברזילי
הממונה על השכר, אילן לוין
צילום: ליעד ברזילי
מומלצים