שתף קטע נבחר

מקורב לביניש: בחירת אריאל - מכה למערכת

בעקבות בחירתם של הח"כים אורי אריאל ודוד רותם לוועדה למינוי שופטים, בסביבתה של נשיאת העליון חוששים משינוי מאזן הכוחות: "זו בחירה רעה מאוד עבורה". אריאל: בית המשפט לא צריך להתערב בסכסוכי קרקעות בין יהודים לערבים

השר לשעבר דניאל פרידמן כבר לא שייך למערכת הפוליטית - אך רוחו ממשיכה להסעיר את השופטים: "בחירתם של חברי הכנסת אורי אריאל ודוד רותם לוועדה למינוי שופטים היא בחירה רעה מאוד עבור השופטת דורית ביניש" - כך אמר אמש (יום ב') ל-ynet גורם משפטי בכיר.

 

לדברי הגורם, המקורב לנשיאת בית משפט העליון, מדובר "במכה למערכת המשפט". הוא הוסיף כי בסביבתה של ביניש היו המומים למשמע התוצאות. הנשיאה עצמה סירבה להתבטא בנושא.

 

הגורם המשפטי התייחס גם לעמדותיהם של שני חברי הכנסת שיהיו חברים בוועדה וגם לעמדותיהם של שני השרים החברים בה."בוועדה יכהנו יעקב נאמן, גלעד ארדן, אורי אריאל ודוד רותם - שעמדותיהם קרובות הרבה יותר לשר המשפטים הקודם, דניאל פרידמן, מאשר לנשיאת בית המשט העליון".

 

גורמים משפטיים אחרים אמרו ל-ynet כי יש לזכור שלאחר כניסתו לתוקף של חוק גדעון סער, לפיו מינוי שופטים לעליון מצריך שבעה קולות מתוך תשעה, יש חשיבות יתרה לכל קול. "כניסתו המפתיעה של חבר הכנסת אריאל משנה את מאזן הכוחות בוועדה וכעת שופטי העליון יצטרכו להגיע להסכמה עם שאר החברים בוועדה לגבי המועמדים לעליון. יש לזכור שלערכאות השלום והמחוזי צריך רוב רק של חמישה חברים, כך שהנשיאה ביניש בעצם איבדה מכוחה בהרכב הנוכחי של הוועדה", אמר הגורם.

 

גם יו"ר לשכת עורכי הדין, יורי גיא-רון, זעם כאשר שמע את התוצאות של ההצבעה בכנסת. "מה שהיה הכנה לטריק, הפך לטריק מוצלח. במשך שנים מקובל שבוועדה למינוי שופטים מכהן אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה. מה שנעשה כעת הוא טריק שאי-אפשר להסתיר אותו. חבר הכנסת אריאל מצטרף בעצם לחברי הקואליציה, שהופכת את הוועדה לוועדה מאוד פוליטית".

 

עם זאת, גיא-רון גם סייג דבריו: "אני סומך על שר המשפטים, ועל יו"ר ועדת חוקה, חוק ומשפט ועל השר להגנת הסביבה שיתנהגו בוועדה באופן מקצועי".

 

אריאל: שהעליון ייצג יותר את עם ישראל

ומה אומר החבר החדש בוועדה? ח"כ אריאל הבטיח כי יפעל להעלות את רמת האמון בבתי המשפט. "עיקר העבודה היא למלא את כל המשרות הפנויות של שופטים כדי להצליח להפחית את עינויי הדין. בנוסף, אני אעשה מאמץ שבית המשפט העליון ייצג יותר את עם ישראל על כל גווניו,

 החל מעולים מאתיופיה, עולים מרוסיה, צעירים, זקנים ועוד. העובדה שבשנים האחרונות האמון בבתי המשפט ירד היא מדאיגה. אנחנו בוועדה נייצג את כולם, את כל עם ישראל. אני לא בא להיות לא ימני ולא שמאלני".

 

ולצד ההבטחות, אריאל לא מסתיר את דעותיו: "אני לא מסכים שבית המשפט העליון נכנס לסוגיות של ויכוח על קרקעות בין יהודים לערבים, מקומם בבתי משפט נמוכים יותר ואני חושב שנוכל לשפר את העניין. בנוסף, הייתי מאוד שמח אם היה בבתי המשפט הרבה יותר משפט עברי, ואפעל לידי כך".


פורסם לראשונה 08/06/2009 23:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השופטת ביניש. "המומים למשמע התוצאות"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אריאל. להחזיר את האמון במערכת
צילום: דודי ועקנין
השר נאמן. ממשיך הקו של פרידמן?
צילום: יניב כהן
מומלצים