שתף קטע נבחר

נתניהו ומיטשל: מחלוקות? אולי רק בארבע עיניים

השליח של אובמה הדגיש שוב את הקשר שלא יינתק בין המדינות, ראש הממשלה הבטיח לו לקדם את השלום. עכשיו זה רשמי - בסוף השבוע מיטשל בביקור ראשון בדמשק

"ישראל פועלת לקדם את השלום והביטחון עם שכנינו הפלסטינים ועם העולם הערבי הרחב". כך אמר הערב (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישתו עם השליח של הנשיא האמריקני לאזור, ג'ורג' מיטשל.  

 

לפי הודעת משרד ראש הממשלה, מיטשל הדגיש שוב שארצות הברית וישראל הן בעלות ברית והקשר ביניהן בלתי ניתן לניתוק. השניים נועדו במשך ארבע שעות, שעתיים מהן - בארבע עיניים. בלשכה בירושלים תיארו את הפגישה כידידותית וחיובית. מחלוקות, אם היו כאלה - אחרי נאום קהיר של אובמה ולקראת נאום נתניהו בבר אילן - נותרו בתוך החדר.


נתניהו ומיטשל. פגישה ידידותית (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  

במהלך הפגישה בין ראש הממשלה לשליחו של אובמה דנו השניים בכל הסוגיות שעל הפרק, כולל הנושא הפלסטיני, קידום השלום האזורי, הסוגייה הסורית והסוגייה האיראנית. לא נמסרו פרטים מתוכן השיחה.

  

עם זאת, ציטטה לשכת ראש הממשלה את נתניהו כמי שאמר: "ישראל פועלת לקדם את השלום והביטחון עם שכנינו הפלסטינים ועם העולם הערבי הרחב". 

 

הפגישה עם ראש ממשלת ישראל סיכמה יום מדיני עמוס של השליח המיוחד בירושלים. היום החל בפגישה עם שר הביטחון אהוד ברק. אחר כך נועד מיטשל עם הנשיא שמעון פרס ואחריהם עם שר החוץ אביגדור ליברמן. מחר צפוי מיטשל להיפגש עם יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני. כמו כן ייוועד ברמאללה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. 

 

בהמשך יבקר מיטשל בלבנון - ובסוף השבוע יגיע לביקרו ראשון בסוריה, שם ישהה יומיים.

 יהיה זה הביקור האמריקני בדרג הבכיר ביותר בדמשק מאז הורה הנשיא לשעבר בוש לשגרירת ארה"ב בסוריה לעזוב בעקבות רצח ראש ממשלת לבנון רפיק חרירי, בשנת 2005.

 

לממשל אובמה יש עניין בשיתוף פעולה עם סוריה באטימת גבולה עם עיראק למעבר מחבלים, כדי לסייע במימוש הבטחתו של הנשיא לסגת לחלוטין מעיראק עד סוף 2012. דובר מחלקת המדינה איאן קלי אמר על מסעו המתוכנן של מיטשל לדמשק כי "זהו המשך לנאומו של הנשיא בקהיר. הממשל הזה מחויב לשלום כולל רחב, תוך שיתוף כל השחקנים באזור. יש לזה עדיפות גדולה בממשל הזה ואנחנו מתכוונים לקדם את זה בצורה נמרצת בחודשים הבאים".

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשארו שעתיים לבד
צילום: עמוס בן גרשום
מומלצים