שתף קטע נבחר

משה בן-איבגי: מהרצח ועד ההימלטות השנייה

הוא רצח ביחד עם ארבל אלוני את נהג המונית דרק רוט בינואר 1994 בהרצליה. ארבע שנים לאחר מכן הם שדדו יחד חנות מכולת. ב-2004 נמלט בן-איבגי לארגנטינה. זמן קצר לפני ההחלטה לגבי הסגרתו לישראל, נמלט מארגנטינה

הפרשה שזיעזעה את המדינה: ב-9 בינואר 1994 בשעות הערב עלו שני נערים בני 14 על מונית בהרצליה, בה נהג דרק רוט. במהלך הנסיעה, שלפו משה בן-איבגי וארבל אלוני, אקדח וירו בו חמש יריות מטווח אפס. רוט, נשוי ואב לארבעה מנתניה, מת במקום. הערב (יום ד') נחשף ב-ynet כי בן-איבגי נמלט מארגנטינה. כך התגלגלה הפרשה והבריחה.

 

לאחר הרצח, חשדו תחילה במשטרה כי הרקע לאומני, מפני שתיקו של רוט לא נשדד. למחרת השתנתה התמונה כאשר הנערים התרברבו בפני חבריהם לכיתה במעשה. המידע הגיע למשטרת מחוז תל-אביב ובערב כבר נעצרו. בביתו של אחד מהם נמצא אקדח גנוב.

 

בחודש אוקטובר 1994 נגזרו על כל אחד מהם 16 שנות מאסר בפועל, למרות שהתביעה דרשה מאסר עולם, ולמרות דברי השופטים בפסק הדין: "זאת היתה רשעות לשם רשעות. לא שוד היה שם כי אם ירי לשם ירי". 

 

בשנת 1998, בעת חופשתם הראשונה מהכלא, שדדו השניים חנות מכולת, תוך שהם מאיימים על המוכרת באקדח וסכין. הם דקרו אותה בידה, ואיימו לשסף את גרונה אם לא תשתף איתם פעולה. השניים הורשעו ונגזרו עליהם 5 שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי.

 

בעקבות ההרשעה השנייה הגישה הפרקליטות בקשה לפרסום שמם בשל היותם בגירים בעת השוד, ובטענה כי זכות הציבור להישמר מפניהם. ביולי 2000 התיר בית משפט העליון לפרסם את שמותיהם של אלוני ובן-איבגי.

 

נמלט מישראל ונלכד בארגנטינה

במאי 2004 נמלט בן-איבגי מהארץ, במהלך חופשה לרגל חג השבועות שקיבל מהכלא. חמישה חודשים לאחר שנמלט, בתום מבצע בינלאומי, עצרה משטרת ארגנטינה את בן-איבגי בדירה בבואנוס איירס יחד עם חמישה עבריינים. הוא נחקר שם גם בחשד לעבירות של רצח וסחר בסמים ובנשק.

 

בן-איבגי ברח לארגנטינה, כיוון שלה אין הסכם הסגרה עם ישראל. בארגנטינה הציבו תנאים, לפיהם הרוצח יוסגר רק בתנאי שיזכה להקלות מפליגות בעונש - ולא יועמד לדין על הבריחה מן הכלא. בפברואר 2007 קבע בית המשפט העליון בארגנטינה שלא להסגיר אותו לישראל. ישראל ערערה על ההחלטה - והערעור נדחה. בעקבות ההחלטה הוא שוחרר לחופשי.

 

כמה ימים לאחר שבן-איבגי שוחרר הוא נעצר שוב, עקב החלטת בית המשפט העליון בארגנטינה לחדש את הליכי ההסגרה שלו לישראל.

 באפריל 2007 הוא שוחרר בערבות בארגנטינה, ומאז הוא אדם חופשי. בכתבה שפורסמה עליו ב"ידיעות אחרונות" בחודש שעבר, נכתב כי בן-איבגי שינה את שמו למשה שגיא. הוא מנהל סניף באחד מאזורי העסקים הסואנים ביותר בבואנוס-איירס, נשוי לישראלית בשם אופירה ולשניים יש בת.

 

בהסכם השחרור בערבות נקבע כי בן-איבגי יוכל לשהות מחוץ לכותלי הכלא עד שתתקבל החלטה אם להסגירו לישראל. על-פי ההסכם, הוא צריך להתייצב בבית המשפט מדי 20 יום כדי לחתום על נוכחות אם הוא יוצא מגבולות מחוז בואנוס-איירס. בקרוב היתה אמורה להתקבל החלטה סופית בארגנטינה לגבי הסגרתו לישראל. בן-איבגי כנראה חש שההסגרה קרובה מתמיד - והחליט להימלט שוב לחופשי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
בן-איבגי. נמלט גם מארגנטינה
צילום: זום 77
צילום: דודו פריד
אלוני. שותפו של בן-איבגי
צילום: דודו פריד
דרק רוט. נורה 5 פעמים
מומלצים