שתף קטע נבחר

זירת הקניות

היטל הבצורת יחול מיולי - גם את התקציב יתעכב

רשות המים הודיעה שההיטל שיגבה 20 ש"ח עבור כל קוב מים מעבר ל-15 הראשונים בכל חודש ייכנס לתוקף מה-1 ביולי. גם אם חוק ההסדרים יתעכב, לכשיעבור התקציב יחושב ההיטל רטרואקטיבית, ומי שצרך יותר - ישלם

רשות המים הודיעה היום (א') באופן רשמי לציבור כי החל מה-1 ביולי ייכנס לתוקפו היטל הצריכה העודפת - היטל הבצורת.

במסגרת ההיטל ייגבה מהציבור קנס משמעותי בגין צריכת מים בכמות גדולה, ולדברי רשות המים המטרה אינה גביית כספים כי אם עידוד החיסכון במים.

 

ברשות ציינו שההיטל נכלל בחוק ההסדרים ולפיכך אישורו כפוף למועד הגשת התקציב והחוק ואישורם בכנסת, אולם הדגישו כי גם אם יתארכו הדיונים על התקציב, וחוק ההסדרים יאושר במועד מאוחר יותר, ההיטל ייכנס לתוקף באופן רטרואקטיבי. המשמעות היא שכל צריכה עודפת של מים החל מה-1 ביולי תחוייב בקנס.

 

עוד על היטל הבצורת:

 

חישוב צריכת המים בישראל במגזר הביתי נעשה על פי שלושה תעריפים: לכל משפחה בת 4 נפשות מוקצים 8 קו"ב בחודש בתעריף א', ועוד 7 בתעריף ב'. צריכה של מעל 15 קוב מחוייבת בתעריף ג' - הגבוה מכולם. היטל הצריכה העודפת ייקר משמעותית את תעריף ג' ויוסיף עליו קנס של 20 ש"ח עבור כל קוב מים.

 

ברשות המים הדגישו כי משקי בית (של 4 נפשות) שצריכת המים שלהם לא תעלה על 30 קוב בחודשיים ימשיכו לשלם את המחיר ששילמו עד כה; משקי בית (של 4 נפשות) שיצרכו יותר מ-30 קוב בחודשיים ישלמו יותר. למשקי בית בהם יש יותר מ-4 נפשות תינתן תוספת של שלושה קוב בחודש לנפש בתעריף א', ולכן המליצו ברשות המים לציבור לבדוק את הרישום אצל ספק המים בכל הנוגע למספר הנפשות בבית, כדי להימנע מחיוב עודף.

 

ברשות הדגישו כי צרכני מים ממוצעים, שאינם מבזבזים מים ומקפידים על הנחיות הרשות והעצות לחיסכון במים, אינם מגיעים לסף הצריכה עליו מושט ההיטל (תעריף ג'). על פי נתוני הרשות, רק כרבע מצרכני המים בישראל הם צרכנים "כבדים" המחוייבים בכל חודש בצריכת מים בתעריף ג'. לרוב, אמרו ברשות, מדובר בצרכנים שיש להם גינות גדולות או שהם מבזבזים מים ללא הצדקה. "ביזבוז מים היא עבריינות בתקופה שכזו", אמר דובר הרשות, אורי שור.

 

שור הדגיש כי מטרת ההיטל אינה גביית כספים כי אם חיסכון במים. "בדיון בכנסת אמר מנהל הרשות דברים מדוייקים: הלוואי שהיטל הצריכה העודפת לא יניב למדינה אפילו שקל כי המשמעות היא שהציבור חסך במים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רשות המים: ההיטל ישפיע בעיקר על צרכנים "כבדים"
צילום: Gettyimages Imagebank
מומלצים