שתף קטע נבחר

הרב שרמן לרשמי הנישואים: אל תכירו בכל גיור

דיין בית הדין הרבני הגדול, שפסל את גיורי הרב דרוקמן, קרא ב"כנס לביצור חומת הגיור" לבדוק כל מתגייר שמגיע להתחתן ויצא נגד ההסכם הקואליציוני - "ייצור קרע שלא יוכל להתאחות". רב העיר באר שבע אישר: לא רושם אוטומטית לנישואים

שנה וחצי אחרי שפסל את גיורי הרב דרוקמן, קובע דיין בית הדין הרבני הגדול, הרב אברהם שרמן, כי אין להכיר באופן אוטומטי באף גיור שנעשה בישראל או בחו"ל. שרמן קרא לכל רבני הערים ורשמי הנישואים ברבנות הראשית לבדוק כל מתגייר שמגיע להינשא - "גם אם יש לו תעודת גיור של בד"ץ העדה החרדית". הוא אמר את הדברים בוועידה השנתית לביצור חומת הגיור של ארגון "נצח משפחת ישראל" שנפתחה היום (ב') בירושלים. לכינוס הוזמנו עשרות רבני ערים ו"רבני קירוב" שעוסקים בהחזרה בתשובה ושותפים בו ארגונים כמו "הידברות", "ערכים" "לב לאחים" ועוד.

 

הרב שרמן הציג בפני המשתתפים פסק הלכה שנכתב בשנות ה-70' על-ידי הרבנים שלמה זלמן אויערבאך והרב יוסף שלום אלישיב, לפיו אין חזקת כשרות לאף תעודת גיור או בית דין מגייר ויש לבדוק כל מתגייר בפני עצמו. הוא הסביר כי "רובם באים לגיור מתוך אינטרסים אישיים, חברתיים או כלכליים ולא בשביל קודש, ולכן עלולים לפעול בכל מיני הסתרת עובדות ורמאויות. לכן צריך לחקור כל מקרה אפילו אם הגיור נעשה על-ידי יראי שמיים".

 

על הפסק שהציג שרמן חתמו בזמנו גם הרב שך,

הרב וואזנר והרב יעקב קנייבסקי (הסטיייפלר) - ממנהיגי הציבור החרדי. הוא הוסיף כי פסיקה של כל גדולי ישראל בעניין הקשור לכלל ישראל אין אף אחד שיכול לערער עליה.

 

הדיין שרמן התייחס בנאומו גם להבנות הקואליציוניות בעניין הגיור ואמר כי "הן יוצרות בעם ישראל קרע שלא יוכל להתאחות". לדבריו, כניסה המונית של נוכרים לעם ישראל יש בה פגמים חמורים - "לא ייתכן שהעם היושב בציון ייפגע ממנה".

 

רב העיר באר שבע,

יהודה דרעי, אישר בהמשך לדבריו של הרב שרמן, כי כבר היום הוא לא רושם לנישואים כל מתגייר שבא לפניו, גם אם הוא מציג בפניו תעודת המרה של מערך הגיור הממלכתי. הוא בודק כל מקרה לגופו ולעיתים דוחה בקשות להתחתן.

 

הרב נחום אייזנשטיין, נאמן ביתו של הרב אלישיב בנושא הגיור, קרא בכינוס שלא לשתף פעולה עם רשויות המדינה בנושא הגיור כדי שלא לתת לגיטימציה להקלות הלכתיות. לדבריו, הרבנים והדיינים לא צריכים למצוא פתרונות הלכתיים דחוקים כדי להכשיר את מיליון העולים הלא יהודים שמדינת ישראל הכניסה לארץ.  

 

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, מסר בתגובה כי "דברי הרבנים בכנס מוכיחים מעל לכל ספק כי הממסד הרבני בישראל גמר אומר להכשיל כל מאמץ בתחום הגיור וכי המתגיירים בבתי הדין הרבניים הופכים, הלכה למעשה, לבני ערובה בידי ממסד קפוא ואטום. אנו קוראים לממשלת ישראל ולגורמים האחראיים בציונות הדתית להתמודד באומץ עם מציאות קשה זו ולהפנים כי הפתרון היחיד למצוקת העולים הוא שבירת המונופול האורתודוכסי בתחום הגיור ובמקביל – הנהגתם של נישואים אזרחיים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נטע סלע
הרב שרמן
צילום: נטע סלע
צילום גלי תיבון
תעודת גיור. לא מספיק
צילום גלי תיבון
מומלצים