שתף קטע נבחר

איך נלחמים בענף הביטוח בהונאות הרבות?

ממדי ההונאות נאמדים ב-800-700 מיליון דולר מדי שנה. באיגוד חברות הביטוח הקימו ועדה שאמורה להקטין את ההיקף עם המשטרה והמפקח על הביטוח

ממדי ההונאות בענף הביטוח נאמדים ב-800-700 מיליון דולר (3.2-2.8 מיליארד שקל) בשנה, שהם 15%-10% מסך הפרמיות המשולמות מדי שנה לחברות הביטוח. כך אמר גדעון המבורגר, יו"ר איגוד חברות הביטוח ונשיא קבוצת הראל.

 

כדי להלחם בממדי ההונאה הגדולים האלה הוקמה באיגוד חברות הביטוח ועדה שנועדה לגבש פתרונות להקטנת ממדי ההונאות. הוועדה פועלת עם המשטרה והמפקח על הביטוח, במציאת פתרונות לבעיה.

 

לדברי המבורגר, רוב ההונאות הן בענף הביטוח הכללי, אם כי באחרונה, בגלל גל הפיטורים שפקד את המשק, גדל מספר התביעות בענפי תאונות אישיות. לעומת זאת אין גידול, לפחות לפי שעה, במספר מקרי ביטוח מפוברקים או בביום מקרי ביטוח, כגון הזמנת פריצות או שריפות לבתי עסק שנקלעו לקשיים; תופעה שהורגשה היטב בשנות המיתון הקודמות.

 

"לא קל למצוא היום ביטוחי-משנה"

המבורגר - המארח בימים אלה כינוס של כ-20 מבטחי-משנה מכל העולם - אמר שישראל נמצאת כיום בין המובילים בעולם מבחינת היקף רכישות הביטוח. סך הפרמיה השנתית שמשלם עם ישראל לביטוח מגיע לכ-8 מיליארד דולר (בממוצע יותר מ-1,000 דולר לאדם בשנה), מזה יותר מ-5 מיליארד דולר הן פרמיות מביטוח כללי וביטוח בריאות, וכ-3 מיליארד דולר מביטוח חיים וחיסכון ארוך טווח.

 

לדברי יו"ר איגוד חברות הביטוח, שוק הביטוח הישראלי ישלם השנה כ-500 מיליון דולר נוספים למבטחי-המשנה עקב התייקרות תעריפי ביטוח המשנה (בשיעור של 15%-10%), בעיקר בביטוח קטסטרופות כביטוח רעידות אדמה, שטפונות ונזקי טבע אחרים.

 

"ההיצע של ביטוחי-המשנה בשוק פחת, שכן חלק ממבטחי-המשנה - כמו חברת AIG - נקלעו לקשיים ויצאו מהמשחק, ואחרות משתדלות לא לגדול בתקופה הזו; הן בגלל שכל גידול מחייב אותן לרתק הון עצמי גדול יותר, הן בגלל שהן חוששות מעלייה במספר התביעות על רקע המשבר בכלכלה העולמית.

 

"התוצאה היא שלא קל למצוא היום ביטוחי-משנה, בעיקר לענפים שנסיון התביעות בהן רע כמו ביטוחי דירקטורים ומנהלים בחברות פיננסיות - ענף שספג מכה קשה במשבר האחרון, ועלה הרבה כסף לחברות הביטוח ולמבטחי-המשנה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
בינתיים לא מביימים יותר תאונות
צילום: indexopen
מומלצים