שתף קטע נבחר

הרבנות אינה מאמינה לרבנות

אם בן הזוג שלך הוא מתגייר, לא די בכתובה או תעודת נישואין של ההורים (שהנפיקה הרבנות) כדי להוכיח את יהדותו. תקנות חדשות ברבנות קובעות כי עליו להמציא "מסמכים נוספים" בפני דיין מיוחד. שאול פרבר על הקשיים החדשים למתגיירים

חג השבועות כבר מאחורינו ונדמה שנושא הגיור יכול לרדת מהפרק ולחכות לשבועות הבא. אלא שלצערי הרב הנושא אינו יכול לרדת מעל סדר היום: מצב הגרים לא רק שלא השתפר אלא שבשבוע שעבר יצאו לאור תקנות חדשות שמכבידות על הגרים ועל בני זוגם עוד יותר. התקנות החדשות עוסקות בגר שבא להתגייר כשיש לו בן או בת זוג. בתי הדין לגיור רוצים לדאוג לכך שבן הזוג של המתגייר יהודי, לפני התחלת הליך הגיור. לכאורה, כמו כל ישראלי אחר, בן הזוג יוכיח את יהדותו בהמצאת תעודת נישואין או כתובה שהונפקה על ידי מדינת ישראל.

 

אבל אם בן זוג שלך הוא מתגייר, לא די בכתובה או תעודת נישואין של ההורים כדי להוכיח את יהדותו. בתיקון הנהלים שיצא עכשיו, מופיע שעל בן הזוג להמציא "מסמכים נוספים" לפני דיין מיוחד שקיבל מינוי זה מהרב הראשי.

 

כלומר - תעודת הנישואין של ההורים, שהונפקה על-ידי הרבנות, כבר לא מספקת את הרבנות! הרבנות אינה מאמינה למסמכים שהיא-עצמה הוציאה. קשה לקבל את הנחת היסוד שבדרישה להוכיח את יהדותו של בן/בת זוג של גר: נראה כאילו אם את/ה בקשר עם מתגייר, אתה מיד חשוד – האם המתגייר הוא "סחורה פגומה" חלילה, ששום יהודי כשר לא יהיה מוכן להינשא לו?

 

"המסמכים הנוספים"

ומה הם אותם מסמכים "נוספים"? כיצד יוכיחו לרבנות ישראלים החיים כל ימיהם בישראל את יהדותם אם לא באמצעות מסמכי הרבנות? האם לדייני בית הדין ישנם מסמכים אחרים? האם מישהו מאתנו מסוגל להוכיח את יהדותו שלא באמצעות מסמכים רשמיים?

 

התקנות החדשות מקשות על המתגיירים ומשפילות אותם.

הרבנות הראשית מקבעת בכך תפיסה לפיה מעמד הגרים ירוד משל יהודים אחרים. במקום לייעל את שלבי הבירוקרטיה הארוכים והמתישים של תהליך הגיור, הרבנות הופכת את התהליך לארוך ולמסורבל עוד יותר.

 

התהליך ההולך ומסתבך שומט את השטיח מתחת לרגלי הרבנות – אם הרבנות אינה נותנת אמון במסמכים שלה-עצמה, היא מעמידה את קיומה באור בעייתי ביותר.

 

אם חשוב שבן הזוג יוכיח שהוא יהודי, אז די בכך שבן הזוג ימציא תעודת נישואין של הוריו בזמן פתיחת התיק. אין צורך במסמכים נוספים, אין צורך בדיין מיוחד, ואין צורך להוסיף עוד ביורוקרטיה להליך הגיור.

 

אני קורא לרבנות הראשית לחזור בה מן התקנות הללו לאלתר. מדובר בפגיעה במתגיירים ובני זוגם וביצירת מצב בו אף אדם בישראל לא ייחשב יהודי אלא אם כן יוכיח זאת. ההשלכות של התקנות הללו מרחיקות לכת ועלולות להביא לידי משבר אמון - גדול אפילו מזה הנוכחי - של הציבור הישראלי בממסד הדתי.

 

הרב ד"ר שאול פרבר הוא יו"ר מכון עתים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרבנות תל-אביב
צילום: שאול גולן
מומלצים