שתף קטע נבחר

הרפורמה במינהל - מחוץ לחוק ההסדרים

משרד האוצר ויו"ר הכנסת הסכימו לצמצם את הצעת חוק ההסדרים, ולפצל ממנה שורה של רפורמות ונושאים לא דחופים. הרפורמה במינהל, הקמת קופ"ח חמישית והרפורמה בשוק הטלוויזיה המסחרית יעברו למסלול חקיקה רגיל

האוצר ויו"ר הכנסת ראובן ריבלין הסכימו אמש (ג') על צמצום הצעת חוק ההסדרים הצמוד לתקציב הדו-שנתי, שהונחה היום (ג') על שולחן הבית. לפי הסיכום, הכנסת תפצל מהחוק שורת רפורמות ונושאים לא דחופים או לא ראויים, בנוסף על אלה שהאוצר כבר הוציא מהטיוטה המקורית, לרבות שורה של גזירות קשות.

 

הנושאים המוסכמים יימחקו מהחוק או יעברו למסלול החקיקה הרגיל - ללא

הגבלת זמן. זאת, במקום ההליך החפוז המקובל לגבי חוק ההסדרים, המחייב להשלים אותו בתוך פחות מחודש ימים.

 

בראש הנושאים שיעברו לחקיקה רגילה - הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל, הקמת קופת חולים חמישית לבעלי אמצעים להגברת התחרות בשירותי הבריאות, והרפורמה בשוק הטלוויזיה המסחרית (מעבר משיטת הזיכיונות לשידור על פי רשיון).

 

האוצר וריבלין הסכימו עוד על העיקרון שחוק ההסדרים לא יבטל חוקים שהתקבלו כדין בכנסת. לפיכך סוכם למחוק כליל מהחוק את הצעת האוצר לבטל את החוק המחייב להציב מכשירי החייאה מצילי חיים במקומות ציבוריים, למקרים של התקפי לב. החוק שנותר על כנו התקבל בכנסת הקודמת, לפי הצעתו הפרטית של ח"כ סטס מיסז'ניקוב (ישראל ביתנו), היום שר התיירות.

 

נושאים נוספים שיעברו בין השאר למסלול החקיקה הרגיל, בהעדר זיקה ישירה ביניהם ליישום התקציב, הם: קידום התכניות להתחדשות עירונית; שיפור מערך הרגולציה בתעופה; ייעוד כספי הקצבות לפיתוח ברשויות המקומיות; ותיקון חוק לשכת עורכי הדין שמסדיר פעילות של עורכי דין זרים בישראל.

 

"אסור לנצל את החוק לרפורמות מהפכניות"

ריבלין אמר אתמול בערב בהקשר זה כי "הכנסת לא יכולה להעביר תיקוני חקיקה כה מורכבים וכה משמעותיים ללא דיון ציבורי ראוי, שניתן לקיים אותו אך ורק בהליך חקיקה תקין".

 

ריבלין הסמיך את יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד) להמשיך את המו"מ עם האוצר לגבי הטיפול במספר נושאים שנותרו שנויים במחלוקת לגבי זיקתם לתקציב. ריבלין יעקוב אחר המגעים, ויתערב אם לא יימצא פתרון, עד לכינוס המיוחד של מליאת הכנסת מחרתיים (ה') שאמורה לאשר את פיצול חוק ההסדרים.

 

גם כאן מדובר בנושאים לא דחופים שהאוצר מתעקש על העברתם החפוזה במקשה אחת של חוק ההסדרים בנימוק של טובת המשק. בין השאר: העברת האחריות לטיפול בנפגעי תאונות דרכים לקופות החולים; מניעת הונאות בביטוח הלאומי; תיקון דיני הארנונה; הגבלת מספר קופות הגמל שיכולות להחזיק חחברות המנהלות; וייעול הקצאת משאבים לעזרת ענפי הספורט.

 

ריבלין מאפשר לאוצר להעביר את חוק ההסדרים בקריאה ראשונה מחר במקשה אחת, ולבצע את ההליך הפורמלי של הפיצולים למחרת - תחילה בוועדת הכנסת שקובעת את סדרי עבודת הבית - שתמליץ למליאת הכנסת על חלוקת הנושאים בין הוועדות ועל מסלולי החקיקה, המהיר או הרגיל של כל נושא.

 

על עצם המשך קיומו של חוק ההסדרים אמר ריבלין: "החוק הוא רק מכשיר של הממשלה לקדם את מדיניותה הכלכלית. יתכן שיש לו מקום בספר החוקים, במיוחד בתקופת משבר כלכלי. מאידך, אסור לממשלה לנצל אותו להעברת רפורמות מהפכניות שאין בהן תרומה ישירה לביצוע התקציב או להתמודדות עם המשבר. קל וחומר שאסור לנו לאפשר לאוצר להשתמש בחוק כדי לבלום את החקיקה הפרטית בכנסת".

פורסם לראשונה 16/06/2009 22:39

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין: לא לבלום חקיקה פרטית
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים