שתף קטע נבחר

צילום: AFP

שחקני איראן הדהימו: עלו למגרש עם סרטי מחאה

משחק מוקדמות המונדיאל בדרום קוריאה הפך למפגן אנטי-ממשלתי מצד כמה משחקני הנבחרת הלאומית של אחמדי-נג'אד - שענדו סרטים ירוקים לאות הזדהות עם מחנה מוסווי. "לא צריך עזרה, השחקנים עשו את העבודה", חגגו בלוגרים רפורמיסטים

כמה משחקני הנבחרת הרשמית של מחמוד אחמדי-נג'אד הפגינו את המחאה נגד השלטון האיראני, על המגרש. לפחות שישה שחקנים הדהימו כשעלו בצהריים (יום ד') למגרש בדרום קוריאה, למשחק מכריע במסגרת מוקדמות גביע העולם שאחריו עקבה כל המדינה, כשהם עונדים על ידיהם סרטים ירוקים - לאות הזדהות עם המחאה של המחנה הרפורמיסטי בהנהגת מיר-חוסיין מוסווי.

 

משבר הבחירות באיראן - סיקור נרחב ב-ynet:


מסעוד שוג'יי והסרט הירוק. התוצאה הפכה לעניין המשני (צילום: רויטרס)

 

לאחר מכן העריכו בבלוגים איראניים כי יו"ר התאחדות הכדורגל של איראן, עלי אבאדי, המקורב לנשיא אחמדי-נג'אד, התקשר במחצית המשחק לסיאול והורה לחברי הנבחרת להסיר מיד את הסרטים הירוקים. עם זאת, חלק מהשחקנים לא צייתו להוראה. השחקנים ספגו מפח נפש מסוג אחר כשספגו שער שוויון סמוך לסיום (1:1), שפגע קשות בסיכוייהם להעפיל למונדיאל בקיץ הבא.

 

אתר שמרני באיראן דיווח כי כל שחקני הנבחרת עלו למגרש עם סרטים ירוקים למעט שחקן אחד - מהדווי כיא - שעלה עם סרט לבן לאות תמיכה באחמדי-נג'אד. גם אתר זה דיווח כי כל השחקנים קיבלו ככל הנראה הוראה במחצית להסיר את הסרט, למעט כיא, שנשאר עם הסרט הלבן עד סוף המשחק. עם זאת, אתרים זרים דיווחו כי רק שישה שחקנים ענדו את הסרט הירוק.


בסוכנויות הידיעות הרשמיות לא היה זכר לצעד המחאה הנדיר (צילום: AP)

  

בלוגרים איראנים מיהרו להעלות לרשת תמונות מתוך המשחק ושיבחו את צעדם של השחקנים. התגובות נעו בין "בראבו" לבין "מעולה", וגם "עם דבר כזה יפה התוצאה כבר לא משנה". אחד הבלוגרים כתב: "אין לנו צורך בשום עזרה, נבחרת הכדורגל שלנו עשתה את העבודה הירוקה".

 

בסוכנויות הידיעות הרשמיות של איראן לא התייחסו למחאה הפוליטית מצד שחקני הנבחרת הלאומית, שמעוררת סקרנות רבה במדינה. כדורגל הוא הספורט הפופולרי ביותר באיראן, ואחמדי-נג'אד עצמו ידוע כאוהד מושבע של הנבחרת, אחריה עוקבים מיליונים באיראן ובעולם.


שחקני איראן במפגן מחאה ספורטיבי (צילום: AFP)

 

אוהדים קראו: "לך לעזאזל דיקטטור"

במקביל למחאה על הדשא, איראנים בבירת דרום קוריאה ניצלו את המשחק האחרון בשלב המוקדמות כדי לגנות את הממשלה האיראנית, על רקע הטענות לזיוף תוצאות הבחירות. עשרות איראנים הניפו שלטים בגנות הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד, שהוכרז בשבת כמנצח בבחירות לנשיאות. על שלט שנשאו נכתב "לך לעזאזל דיקטטור". הם קראו "בני ארצנו, נהיה איתכם עד הסוף".

 

באותה עת נערכה בטהרן הפגנה בלתי מאושרת נוספת, המסמנת יום חמישי למחאת תומכיו של מנהיג האופוזיציה, המועמד הרפורמיסטי המובס, מיד-חוסיין מוסווי. על פי דיווחים בכלי תקשורת זרים, כמאה אלף בני אדם צעדו מכיכר הפתה תיר לכיכר ולי עסר שבטהרן.


"לך לעזאזל, דיקטטור" - מחאה ביציע (צילום: AP)

 

מוסווי קרא היום באתרו הרשמי לערוך מחר עצרת המונים במחאה על זיוף התוצאות והאלימות כלפי תומכיו.

 קריאתו מהווה תיגר ישיר על המנהיג הרוחני העליון, אייתוללה עלי חמינאי, שאמר אמש שהתלונות על אי סדרים ייבדקו בדרכים המקובלות.

 

הנשיא אחמדי-נג'אד אמר היום בישיבת ממשלה כי הבחירות לנשיאות במדינה מהוות "ניצחון עצום למהפכה האסלאמית" והן היו "משאל עם שבו הצביעו כ-40 מיליון איש למען המשטר". לדבריו, "הבחירות האחרונות באיראן משכו מאוד את תשומת לבן של כל הדמוקרטיות במערב".

 

בד בבד, דיווחה סוכנות הידיעות "פארס" כי משרד החוץ בטהרן זימן היום את שגריר שווייץ באיראן, המייצג את האינטרסים האמריקנים במדינה, כדי למחות על מה שכינה התבטאויותיה "המתערבות" של ארה"ב על הבחירות באיראן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומך מוסווי מעודד את הנבחרת
צילום: רויטרס
מחאה גם ביציע
צילום: AFP
מוסווי. אוהדים על הדשא
צילום: AP
השחקנים הפתיעו
צילום: רויטרס
אחמדי-נג'אד: אוהד מושבע
צילום: AP
מומלצים