שתף קטע נבחר

לקח לו שבוע: בעלי הקנטינה מתנצל בפני החולה

בעלי המסעדה המתוקשרת בת"א, שלא התחשב בצורכי חולת סרטן, מתנצל בפניה. ג'ו מרסיאנו ל-ynet: לא חושש מההפגנה שמתוכננת להיום, ולא מהקריאה לחרם צרכני. בעלה של החולה: פתאום היום הוא נזכר? ההתנצלות הזו ממש מרגיזה

שבוע לאחר שפורסם ב"ידיעות אחרונות" וב-ynet על חוסר ההתחשבות שגילה בעלי מסעדת קנטינה בתל-אביב כלפי חולת סרטן שהגיעה למקום, החליט הבעלים, ג'ו מרסיאנו, להתנצל בפני החולה, דליה גלבוע.

 

בשעות הספורות שלאחר פרסום הידיעה נשלחו למערכת ynet יותר מ-1,100 תגובות והוקמה קבוצה בפייסבוק שקראה לחרם צרכני. היום (ו') אמורה להתקיים מול המסעדה שבשדרות רוטשילד בעיר הפגנה בעקבות המקרה.

 

עותק של מכתב ההתנצלות הגיע למערכת ynet, ואולם בבית משפחת גלבוע עדיין לא זכו לראותו. דליה גלבוע עוברת בימים אלה מחזור נוסף של טיפולי כימותרפיה, שלדברי בעלה דני, עובר עליה קשה מתמיד. בגלל מצבהּ, לא תוכל להגיע להפגנה, ודני יגיע בגפו.

 

"13 יום - מאז שקרה המקרה - הוא לא מצא לנכון להתנצל; אין לו שום כוונה טובה", אמר דני בשיחה עם ynet. "פתאום היום הוא נזכר, יום לפני ההפגנה? פתאום באה התנצלות? העניין יותר משקוף. זה רק מדגיש את האופי שראינו במקרה עצמו, באותו יום במסעדה".

 

קיבלתם בכלל את המכתב?

 

"התקשרו מהמסעדה, וביקשו לקבל את כתובתנו. אני אדם מנומס, אז נתתי את הכתובת. המכתב עדיין לא הגיע אלינו, וכשיגיע - אחזיר אותו. היום ההפגנה, והוא יוכל להגיד 'התנצלתי'. כל ההתנהגות אומרת דיינו. ההתנצלות הזו ממש מרגיזה". 

 

"אני רוצה שהגברת הזאת תרגיש יותר נעים עם מה שקרה"

במכתבו לדליה גלבוע כתב מרסיאנו: "דליה יקרה, התנצלותי מעומק הלב על שאירע בשבוע שעבר. רוב ימי עשיתי טוב לאנשים, מכך אני מתפרנס ובעיקר נהנה. אף כי לא היה זדון במה שהתרחש אלא תום לב גמור, אני מטיל על עצמי מלא האחריות. זו תהא זכות עבורי לארח אותך ואת משפחתך לארוחה מתקנת ועל חשבוני. אני מתפלל שתמצאי את הכח לסלוח. בריאות ואריכות ימים".

 

בשיחה עמו, ביקשנו להבין את נקודת המבט של מרסיאנו על כל העניין.

 

מה הניע אותך להתנצל רק כעת, 13 יום אחרי שהמקרה קרה, ושבוע אחרי שפורסם?

 

"גם לקח לי זמן לחשוב על הנושא, כי בעיניי לא חשבתי שהיה משהו כל כך זה... אני רואה שהגברת הזאת, לאורך כל מה שהיא אומרת, שנגרם לה איזשהו עוול - כמובן לא בזדון, כמו שאמרתי במכתב, ואני מרגיש צורך להתנצל - זה הכל; ממש בפשטות כזו".

 

וזה שמתוכננת היום הפגנה מול המסעדה - זה לא קשור להתנצלות ולעיתוי שלה?

 

"לא, ממש לא. האמת שאני לא מעודכן לגבי זה בכלל, אני לא עוקב אחרי הנושא; אני עסוק בעבודה שלי. אני לא עוקב אחרי כל הנושא - מה שקורה באינטרנט וכל הדברים האלה. שמעתי איזו שמועה כזו, אבל זה לא משנה לי".

 

מה בעצם קרה באותו ערב?

 

"אין לי טעם לחזור על הנושא הזה. אם אני שלחתי מכתב להתנצל, אני רוצה שהגברת הזאת תרגיש יותר נעים עם מה שקרה, ואני מוכן שתבוא אלי ונתקן את הכל, ונשוחח. מעבר לזה - אין לי טעם לפתוח את הנושא".

 

"יש לי הרבה חברים מדהימים" 

איך השפיע כל הרעש שנוצר בעקבות המקרה על ההכנסות במסעדה?

 

"תראה, לשמחתי יש לי המון-המון חברים מדהימים, וזה לא שינה שום דבר לגבי המקום".

 

אם אתה מזכיר את החברים הטובים שלך - טוקבקיסטים רבים טענו שהם לא מופתעים מהמקרה, כי ביקרו בעבר במסעדה פעם אחת או יותר, והתלוננו בתגובות ששלחו על איפה ואיפה; אפליה בין סועדים שהם סלבס או חבר'ה מהברנז'ה, לבין סועדים רגילים/אלמונים. מה יש לך לומר בהקשר הזה?

 

"תראה, יש - כמו בכל מסעדה בעולם - לקוח קבוע שמופיע במסעדה 4-3 פעמים בשבוע במשך הרבה שנים, יש לו את השולחן הקבוע שלו, והוא שמור לו. אם מישהו אחר יבוא וירצה דווקא את השולחן הזה באותו ערב, אז הוא תפוס - הוא מוזמן מראש. זה הכל. מעבר לזה אין שום דבר. אתה יכול לבקר במקום, ואתה תראה ש-90%-80% הם אנשים רגילים שאני בעצמי לא מכיר אותם".

 

"לשנייה לא היה לי חשש"

דמותך כפי שהצטיירה מהדברים שאמרת בעת האירוע, וגם בתגובה לכתבה - בעייתית מאוד, בלשון המעטה. בפרספקטיבה של שבוע אחרי, איך אתה יכול להסביר את מה שקרה?

 

"הכל יצא מהקשרו - גם בסיפור עצמו וגם בתגובה שלי. אבל אם היום שלחתי מכתב התנצלות, אני לא רוצה להתעסק בזה יותר, אני מאוד עסוק עם העבודה שלי. אני מקדיש את כל היממה שלי לעבודה שלי, ולכן גם המקום מצליח. אני לא רוצה להתעסק בזה. זה הכל".

 

מהטוקבקים עלה שציבור חולי הסרטן ושאר החולים במחלות קשות לקח את כל העניין באופן קשה יותר משאר הציבור. מה אתה יכול לומר להם כעת, ובכלל - לאנשים בעלי צרכים מיוחדים?

 

"לצערי, גם אני חוויתי סביבי הרבה את המחלה הזאת, ויש לי את היחס למחלה כמו כולם. מעבר לזה, אין לי באמת מה לפתח בנושא. הכל יצא מהקשרו. כל העניין של המחלה לא קשור לשום דבר, יצא מהקשרו לגמרי".

 

עד כמה פחדת מחרם צרכנים?

 

"אפילו לשנייה לא חששתי, בזכות זה שהרבה אנשים מכירים אותי, ואנשים יודעים איך אני מקבל אותם כל השנים - בחום ואהבה, ובזה אני עובד כל היום. מזה אני מתפרנס, וזה מה שאני אוהב לעשות, ואני נהנה מהעבודה שלי. לשנייה לא היה לי חשש".

 

לפני מונח עותק של מכתב ההתנצלות, אבל לדברי דני גלבוע, בעלה של דליה - הם עדיין לא קיבלו את המכתב.

 

"אני לא יודע. העברתי שייטפלו בזה. אני מניח שזה בדרך, או משהו כזה".


פורסם לראשונה 18/06/2009 23:00

 

סייעה בהכנת הכתבה: שרית סרדס-טרוטינו
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים