שתף קטע נבחר

נגד ביניש? הוועדה קבעה מבחנים לשופטים

בכינוס הראשון של הוועדה לבחירת שופטים בהרכבה החדש, אמר נציג האופוזיציה אורי אריאל, שבחירתו היטתה את מאזן הכוחות לרעת נשיאת העליון: "זהו הרכב מנצח"

הוועדה לבחירת שופטים התכנסה הבוקר (יום ו') בלשכת שר המשפטים בירושלים לישיבה ראשונה בהרכבה החדש - לאחר שנה שבה לא כונסה ולא מונו שופטים, ושבועיים לאחר המינוי המפתיע של הח"כים דוד רותם ואורי אריאל. הבחירה באריאל וברותם גרמה למאזן הכוחות לנטות לרעתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש.

 

הוועדה דנה בפרוצדורות השונות לגבי סדרי הוועדה וועדות המשנה שלה, ובין היתר קבעה, בניגוד לעמדה שהביעה בעבר ביניש, החברה בוועדה, כי מעתה, ייערכו מבחני התאמה למועמדים לשיפוט בקורס שאותו הם עושים. כן נקבע שבקורס ילווה את המועמדים פסיכולוג שיבחן את ההיבטים הפסיכולוגיים והאישיותיים שלהם.

"מצפה שיהיה נעים לעבוד". הוועדה מכונסת (צילום: דודי ועקנין)

 

חבר בוועדה אמר ל-ynet כי הישיבה נערכה ברוח טובה ועניינית, וכי ניתן לראות ששר המשפטים יעקב נאמן, העומד בראש הוועדה, מנסה להביא להסכמה רחבה בין חברי הוועדה, הן לגבי הפרוצדורות השונות והן לגבי זהות המועמדים לשפיטה, לפחות בכל הקשור לבית המשפט העליון.

 

דוברת בתי המשפט, איילת פילו, הודיעה כי "במסגרת הדיון היום הוחלט לאמץ את אחת החלופות שהציע פרופסור ברוך נבו שבדק את הנושא והמליץ כי פסיכולוג ילווה את הקורס וייתן חוות דעת לגבי המועמדים בדבר התאמתם לשיפוט".

 

בכניסתו לוועדה אמר ח"כ רותם (ישראל ביתנו), שתקף השבוע בחריפות את המערכת המשפטית, כי "ההתבטאות שלי הייתה בעקבות כך שלאחר בחירתי היו את אלה שחשבו ששדדתי את מערכת המשפט. ההתבטאות שלי התייחסה אליהם. המטרה המיידית שלנו היא לבחור שופטים מקצועיים ויעילים. אני חושב שגם הנשיאה רוצה בכך. זהותו הפוליטית של שופט איננה חשובה".

 

נציג האופוזיציה ח"כ אריאל (האיחוד הלאומי), שנבחר למרות המסורת לבחור ח"כ ממפלגת האופוזיציה הגדולה, כינה את ההרכב החדש "הרכב מנצח". בכניסה לדיון הוא הביע תקווה "שנצליח לאייש את כל משרות השופטים הפנויות". לדבריו, "העומס על השופטים הוא גדול וישנו עינוי דין: עם ישראל ראוי למצב טוב יותר בבתי המשפט. אתם והציבור תשפטו את הוועדה על פי התוצאות. השר נאמן איחל לי מזל טוב כשנכנסתי לתפקידי, ואני שמח שהוא מזרז את העניינים (מתייחס לכינוס המהיר של הוועדה - א.ג). אני לא רואה סיבה למחלוקות".

 

"הרכב אנושי מעניין"

יתר חברי הוועדה הם שני השופטים העליונים אדמונד לוי ואילה פרוקצ'יה, השר לאיכות הסביבה גלעד ארדן (ליכוד) ונציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל בן ארי ועו"ד פנחס מרינסקי. לדיון הגיע גם מנהל בתי המשפט משה גל, אף שאינו חבר בוועדה.

 

עו"ד מרינסקי, שעומד מאחורי ההצעה שהתקבלה היום, ודורש גם לפעול למניעת עדיפות של מועמדים מסוימים ולפרסם פרוטוקולים של הוועדה, אמר כי "ההרכב האנושי של הוועדה הוא מעניין. אני מצפה שיהיה נעים לעבוד בוועדה. יהיו מחלוקות שונות יותר מאשר בפעמים הקודמות. ישנם נושאים שהיו על סדר היום בוועדה הקודמת וטרם הגיעו לידי מיצוי. לא שמעתי ביקורת על כך שהרכב הוועדה היה בעבר שמאלני - הכנסת בחרה את מי שבחרה. אני מקווה שהוועדה תתפקד כראוי".

 

השר ארדן הוסיף: "צפוי שנבחר שופטים טובים ואיכותיים וננסה לקצר את הסחבת. אני מקווה שלא יהיו מאבקי אגו - במיוחד כאשר יש חוק חדש שמחייב אותנו להגיע לקונצנזוס לפחות לגבי שופטי בית המשפט העליון. סוף כל סוף הוועדה מתכנסת אחרי שנה. מה שחשוב לגבי שופטים זאת היעילות והמהירות". ארדן אמר כי הוא מנסה כבר מספר שנים לקדם את השקיפות של הוועדה והמועמדים לשפיטה, והוא בעד מבדקי אישיות וקורס מועמדים לשפיטה ברמה המקצועית הגבוהה ביותר - "ומי שרוצה שופטים טובים, צריך לתמוך במגמה זו", קבע.

 

מינוי שופטים - אולי כבר בעוד שבועיים

למרות השינוי במאזן הכוחות בוועדה, ביניש תוכל להתנחם בתמיכתו של חבר אחד לפחות: גורם משפטי בכיר העריך בשיחה עם ynet כי ישנו סיכוי טוב שהשר נאמן יציג חזית אחידה עם הנשיאה לגבי נושאים רבים שיידונו בוועדה. זאת, לאחר קדנציה סוערת של עימותים עם קודמו, דניאל פרידמן.

לדברי הגורם, לא ייעשה שום מהלך בוועדה שלא יהיה על דעתה ועל דעתו יחד, וכי השר יילך עם הנשיאה בחזית אחידה - ולא ראש בראש.

 

בימים הקרובים צפויים חברי הוועדה לערוך ביניהם שיחות כדי לראות אם למי מהם יש מועמדים נוספים, ואם אפשר לקדם עניינים וכבר בדיון הבא לקבל החלטות על מינוי שופטים. הוועדה תתכנס ככל הנראה שוב בעוד כשבועיים, וישנה אפשרות שבדיון זה כבר תהיה הצבעה על המועמדים לשיפוט בבית המשפט העליון. למרות שבוועדה הוסכם שמי שיש לו מועמדים נוספים לשיפוט יוכל להוסיף את שמם, כרגע נראה שהרשימה לא תעודכן - ולכן חברי הוועדה יוכלו להצביע כבר בעוד כשבועיים על זהות השופטים.


פורסם לראשונה 19/06/2009 10:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אריאל מגיע לוועדה, הבוקר. "הרכב מנצח"
צילום: דודי ועקנין
רותם ומרינסקי
צילום: דודי ועקנין
ארדן ונאמן
צילום: דודי ועקנין
השופטת פרוקצ'יה
צילום: דודי ועקנין
מומלצים