שתף קטע נבחר

הרבנים התבלבלו, הסכנה מרחפת

אם תאושר הפרטת הקרקעות והעם ייאבד שליטה באדמותיו, זה יקרה כי כמה מהרבנים נושאי הדגל לא פועלים כראוי למען א"י

אם ינסה ראש הממשלה לפנות בכוח את נערינו האהובים מגבעות המאחזים, יקום רעש גדול בין כל הנאמנים לתורה ולארץ ישראל, ולא חשוב כלל איך תתנהל המדינה מול האמריקנים התומכים בנו באו"ם נגד אויבינו, ואיך תתכונן מערכת הביטחון להתמודדות נגד האויב האיראני (אם לא יובס מבפנים, בנס אלוהי).

 

אבל כשמבקש ראש הממשלה לשנות בבת אחת את עקרונות היסוד של התנועה הציונית, בלי שום לחץ חיצוני ובלי דיון ציבורי של ממש, ולאפשר מכירה לצמיתות של אדמות הלאום לכל דורש, אין שומעים כלל את קולם של הרבנים. רובם אולי עוד אינם מבינים על מה מדובר. נציגי התנועה הדתית-לאומית בקק"ל ובתנועה הציונית תומכים בעליל במהפכה הפוסט-ציונית של הפרטת אדמות הלאום – גם אלה שרכשו יהודים נאמנים לקק"ל במשך יותר ממאה שנה, וגם אלה שמדינת העם היהודי שולטת בהן מכוח היותה מדינת העם היהודי.

 

גם מה שהבטיח ראש הממשלה להנהלת קק"ל: להחליף את נכסי העם היהודי במרכז הארץ באדמות פריפריה שרובן שטחי אש ללא עתיד צפוי של פיתוח, ובכסף מזומן לפתרון בעיות תקציב של קק"ל, הוא לעג לרש. ה'רש' במקרה זה הוא העם היהודי.

 

אם ראש הממשלה יצליח במאמציו, כבר לא יהיה טעם רב לדרוש מאויבינו הכרה במדינת ישראל כמדינת העם היהודי, כי אפשר יהיה לקנות את אדמות העם היהודי בשוק החופשי. הוא אמנם מאמין שגם בשוק החופשי של נדל"ן יוכל עם ישראל לשמור על אדמתו, אבל טועה טעות נוראה. אם יצליח להעביר חקיקה כזאת בחופזה, בלי דיון רציני באובדן הפיקוח הלאומי על אדמות הלאום, ניקלע למצב בלתי הפיך. כשגורמים עוינים ירכשו באופן מאסיבי אדמות לאום, כבר יהיה מאוחר מדי. 

 

אנשי ש"ס לא הסבירו לרב עובדיה יוסף את הסכנות של העברת אדמות ישראל לידי זרים בצורה נכונה ומדויקת, ובעיקר את העובדה שאי אפשר יהיה לשלוט עוד בשוק הנדל"ן אחרי ההפרטה הזאת, שהיא מהלך בלתי הפיך. לכן כבוד הרב לא יכול היה לשקול את איסורי "לא תחנם" כראוי.

 

תמיכתם של חברי הליכוד במהלך, תירשם בהיסטוריה כעדות מכרעת לכך שהם מובילים דרך פוסט-ציונית, תחת מעטה של סיסמאות לאומיות. בפועל, בשוק החופשי, הדרך הזאת נמצאת הרבה שמאלה מן השמאל הציוני.

 

לרבנים הנאבקים למען 'ארץ ישראל לעם ישראל על פי תורת ישראל' – לא תיסלח השתיקה הזאת. הפרטת הקרקע יותר חמורה מעקירת אלפי מאחזים. אבות התנועה הציונית קיבלו עקרון ברזל אחד מהתורה – "והארץ לא תימכר לצמיתות כי לי הארץ" (ויקרא כ"ה כג) – ונאחזו בו במסירות נפש שיצרה לנו "מקום תחת השמש". נכון, הם רצו למנוע גם התעשרות של אפנדים יהודים ששולטים באדמה ובחיי אריסיהם. גם העיקרון הזה כתוב בתורה במפורש, לכן השמאל הציוני נאבק נגד ההפרטה המסוכנת הזאת שמוביל ראש הממשלה, יחד עם רבנים שהציונות איננה בראש מעייניהם.

 

הכרעה עקרונית ללא דיון

כשרואים הרבנים והמחנכים הדתיים את תנועות השמאל הציוני נאבקות בעד עקרונות הציונות על פי תורת ישראל, הם שותקים. אמר לי השבוע אחד מחשובי המחנכים של הנוער הדתי-לאומי, "אתה צודק עקרונית, אבל אינני יכול להוביל חניכים יחד עם הנוער השמאלני, העובד והלומד, שתמיד יוצא נגדנו ביהודה ושומרון". במילים אחרות, נמשיך להיאחז במאחזים "נגד השמאל", ונאבד את אדמות עם ישראל בכל הארץ.

 

אם תימשך שתיקת הרבנים, ואם חלילה תאבד השליטה של עם ישראל באדמותיו בכל רחבי המדינה, זה יקרה מפני שכמה מהרבנים נושאי הדגל, באמת אינם פועלים למען ארץ ישראל – הם רק נאבקים "נגד השמאלנים", ולא חשוב בכלל איפה האמת והצדק ואיפה תורת ישראל. המחיר שנשלם על עיוורון חמור זה עלול להיות כבד מנשוא.

 

השבוע צפויה הכרעה עקרונית, ללא ויכוח ציבורי של ממש, בהנהלה העולמית של קק"ל ואחר כך בכנסת. אני קורא לחברי הקרן הקיימת ולנציגי התנועה הציונית שלא להיגרר ולא להרים יד נגד עקרונות היסוד של הציונות.

 

ראש הממשלה מוביל חקיקה חפוזה כדי לקבוע עובדות. הוא סבור שהכסף שיזרום ארצה בגלל הפרטת אדמות הלאום והפיכתן לנדל"ן, יביא לפריחה כלכלית חסרת תקדים. בראייה קצרת טווח הוא צודק. הון רב יזרום ארצה כדי להוציא מידינו את השליטה באדמות ארצנו. זה יהיה גם יותר זול וקל מלהילחם נגדנו בשדות הקרב השונים. המחיר לטווח ארוך יהיה ערעור מסוכן של ה"מקום תחת השמש", שראש הממשלה וחבריו נלחמו עליו, ושעם ישראל רכש אותו בממון, בזכות ובצדק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים