שתף קטע נבחר

צילום: AFP

מפקד המשטרה למוסווי: נגיב בהחלטיות להפגנות

אחרי יום רווי דם ברחובות טהרן וערים נוספות - פנה מפקד המשטרה למנהיג הרפורמיסטים באזהרה: אנשיי יתעמתו בהחלטיות עם כל הפרת סדר. יו"ר הפרלמנט, לריג'אני, מתח ביקורת נדירה על מועצת שומרי החוקה

אחרי מהומות הדמים באיראן - שקט מתוח: מפקד המשטרה האיראנית הזהיר הבוקר (יום א') את מנהיג האופוזיציה, מיר-חוסיין מוסווי, כי השוטרים "יתעמתו בהחלטיות" עם כל הפרת סדר נוספת על רקע תוצאות הבחירות לנשיאות. במקביל, יצא יו"ר הפרלמנט בביקורת נדירה על מועצת שומרי החוקה, שאמורה למנוע זיופים בבחירות.

 

המשבר באיראן - סיקור נרחב ב-ynet:

 

עיתונים באיראן פירסמו היום מכתב ששלח למוסווי המפכ"ל

האיראני, איסמעיל אחמדי מוקדם. "אני מכריז בזאת שאם המצב הנוכחי יימשך, המשטרה, מתוקף סמכותה לשמור על הסדר החברתי והביטחון, תפעל בהחלטיות מול הפעילויות הבלתי חוקיות", צוטט מוקדם בעיתון "אעתמד מלי".

 

"אחרי ההכרזה על תוצאות הבחירות, תומכיך יצאו אל הרחבות באופן בלתי חוקי, הפרו את הסדר הציבורי והביטחון ואת האווירה השלווה של החברה", האשים מפקד המשטרה במכתבו למוסווי. הוא הוסיף כי "פושעים פועלים בצל האווירה הבלתי חוקית שיצרת". הוא ציין כי המשטרה לא ירתה יריה אחת לעברם, ואולם 400 שוטרים נפצעו בהפרות הסדר.


מאמצי החייאה במפגינה שנורתה (מתוך סרטון שהועלה ליו-טיוב)

 

סרטונים ברשת:

 

דבריו באו על רקע דיווחים במערב, מפי גורמי רפואה איראנים, על כך שלפחות 19 בני אדם נהרגו ביום השביעי למהומות. על-פי דיווחים לא רשמיים, מניין ההרוגים אף מגיע לכ-150. למרות האיפול התקשורתי הכבד שהטילה איראן, מסרטוני וידאו שהועלו לרשת ניתן להתרשם כי כוחות הביטחון, ובהם הבסיג', המיליציה העממית של משמרות המהפכה הלבושים בחולצות הלבנות, ירו אש חיה לעבר המפגינים. מלבד טהרן, פרצו עימותים גם בערים גדולות נוספות באיראן - בהן שיראז ואיספהאן, ולפי דיווחים נהרגו שם עוד מספר בני-אדם.

 

יו"ר הפרלמנט נגד שומרי החוקה

בתוך כך, יושב ראש הפרלמנט האיראני, עלי לריג'אני, מתח ביקורת נדירה על מועצת שומרי החוקה - הגוף המפקח על הבחירות ואחראי לבדיקת טענות לאי סדרים. לטענת לריג'אני, כמה מחברי המועצה התייצבו לצד מועמד מסוים בבחירות לנשיאות. ההערכה היא כי התכוון למחמוד אחמדי-נג'אד, המשתייך לפלג השמרני הקיצוני, המקובל על מרבית בכירי המשטר.

 

"למרות שמועצת שומרי החוקה מורכבת מאנשי דת, הייתי רוצה שחברים מסוימים לא יעמדו לצדו של מועמד מסוים לנשיאות", אמר לריג'אני וציין כי "על מועצת שומרי החוקה להשתמש בכל האמצעים כדי לבנות אמון ולשכנע את המפגינים שהתלונות שלהם ייבדקו לעומק".  


מחאת תומכי מוסווי בטהרן, אתמול (צילום: רויטרס)

 

בראיון טלוויזיוני ששודר אמש אמר לריג'אני כי "רוב העם סבור כי תוצאות הבחירות האמיתיות היו שונות ממה שנמסר באופן רשמי". בדברים שצוטטו היום מפיו באתר האיראני "חבר-אונליין", המזוהה עמו נמסר כי "יש לכבד את דעת הרוב ויש למתוח קו ביניהם לבין המתפרעים".

 

לריג'אני לא התייחס בדבריו למהומות שהיו אתמול ברחבי איראן, אך דיבר באופן כללי על ההפגנות שהיו במהלך השבוע הקודם מאז הוכרז אחמדי-נג'אד כמנצח בבחירות. הוא אמר כי על "ההנהגה ליצור אווירה שבה הציבור ירגיש שהוא יכול לומר את דברו".

 

ההערכה היא כי לריג'אני, שמוכר כאחד ממבקרי אחמדי-נג'אד, מעוניין להצטייר כיושב ראש פרלמנט פעלתן, המגן על חופש הביטוי של הציבור, ומותח ביקורת על מועצת שומרי החוקה, גוף שאמור להיות נטול פניות פוליטיות.

 

בבחירות לנשיאות שנערכו ב-2005 התמודד לריג'אני והפסיד בסיבוב הראשון לאחמדי-נג'אד ואכבר האשמי רפסנג'אני שעלו לסיבוב השני. גם במהלך כהונתו של אחמדי-נג'אד היו חיכוכים וחילוקי דעות מתמידים בין לריג'אני, שהוביל קו דיפלומטי בתפקידו כראש צוות המשא ומתן לשיחות הגרעין עם המערב, לבין אחמדי-נג'אד שנקט בטון יותר תקיף ומתריס. באוקטובר 2007 הובילו החיכוכים ביניהם לפיטוריו של לריג'אני והחלפתו בסעיד ג'לילי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה שנורתה אמש בטהרן
דם על הידיים
צילום: רויטרס
הפרות הסדר. "נגיב בהחלטיות"
צילום: AFP
מוסווי. ישים קץ להפגנות?
צילום: AP
עלי לרי'ג'אני. תוקף משמאל
צילום: רויטרס
מומלצים