שתף קטע נבחר

מתח דתי בי-ם? "העיתוי למצעד הגאווה נפלא"

מנכ"ל הבית הפתוח יונתן גר הבהיר כי מצעד הגאווה, שייצא לדרך ביום חמישי הקרוב, הוא "הפגנת החופש הגדולה ביותר בעיר". ראש העיר ברקת הודיע שלא ישתתף אך הבהיר כי החניון שבמחלוקת ייפתח בשבת, יומיים בלבד לאחר מכן

מתח בבירה: יומיים לאחר מצעד הגאווה והסבלנות בירושלים, שייערך ביום חמישי הקרוב, צפוי להיפתח בשבת אחד החניונים בעיר, בפרשה שהציתה מחדש את העימותים בין החילוניים לדתיים בעיר. "עם כל המתח בין הדתיים והחילונים סביב החניון, העיתוי למצעד הוא נפלא", אמר היום (ב') ל-ynet יונתן גר, מנכ"ל "הבית הפתוח" - מרכז הקהילה הגאה בירושלים.

 

"מצעד הגאווה הוא הפגנת החופש הגדולה ביותר שמתקיימת בעיר כל שנה, ואנו מזמינים לצעדה את כל מי שנושא החופש חשוב לו", הדגיש גר.

"ראש העיר, ניר ברקת, טוען שהוא רוצה להיות ראש העיר של כולם, ואנחנו רוצים להבהיר שאנחנו חלק מהכולם הזה". המצעד השנה מתוכנן להתקיים ללא הפגנות ומחאות מהסוג שראינו שנים קודמות, דבר המסייע לנו להמחיש שאנו לא צועדים נגד אף אחד, אלא בעד הזכויות של עצמנו".

 

גר הבהיר כי "זה יהיה מצעד של ירושלמים, הומואים-לסביות-בי-וטראנס שרוצים את מקומם בשווה בעיר הזו. אנחנו 10 אחוז מהעיר, שמשלמים ארנונה וממודרים מהקופה העירונית. אנחנו מצפים מראש העיר לשינוי".

 

ברקת, מצדו, הבהיר כבר אמש כי לא יגיע למצעד, אך סירב לפרט את סיבותיו. בשיחה עם כתבים בלשכתו אמר ברקת: "הודעתי להם שלא אגיע, נפגשתי ודיברתי איתם על הצרכים שלהם בירושלים. כראש העיר אני צריך לכבד את זכותם של כל תושבי העיר לצעוד בירושלים, וכל הסדר בינם ובין המשטרה מקובל עלי".

 

תסיסה חרדית בשל סמיכות הארועים?

עם זאת, ברקת הודיע כי יפתח את החניון בשבת כמתוכנן. אנשי ה"עדה החרדית" הודיעו אומנם כי אין בכוונתם להפגין השנה נגד המצעד, אך קיים חשש כי ההפרש הקצר שבין המצעד לפתיחת החניון יתסיס את החרדים בעיר.

 

מי שכבר הודיעו כי יפגינו נגד המצעד הם ח"כ מיכאל בן ארי (האיחוד הלאומי), ופעילי "חזית יהודית-לאומית",

ברוך מרזל ואיתמר בן גביר. פעילי הימין מתכוונים להגיש כ-15 בקשות לסיורים בערים ערביות כתגובה על קיום המצעד. מהארגון נמסר כי "דין אחד לכולם, חופש הביטוי וזכות הצעדה הם לא רק לאנשי 'הבית הפתוח' ולאנשי שמאל קיצוני. זכותנו לצעוד ולבחון את הבניה הבלתי חוקית בערים ובכפרים, וכמובן לקיים צעדות עם דגלי ישראל".

 

מצעד הגאווה, שייצא לדרך בירושלים בפעם השמינית, מוקדש ל-40 שנה לאירועי "סטונוול" במנהטן, אז פרצו אנשי הקהילה הגאה בשלושה ימים של מהומות בעקבות התנכלויות לעברם. שנה לאחר האירועים נערך לראשונה מצעד הגאווה, המציין את מאבק הקהילה הגאה. השנה יצא המצעד מגן הפעמו' בירושלים אל עבר גן העצמאות שבמרכז העיר, שם יתקיים הפנינג ססגוני הכולל הופעות וחגיגות. מארגני המצעד מצפים ל-5,000 צועדים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עיתוי נפלא". יונתן גר
צילום: עמית לב
המצעד בירושלים, 2008
צילום: גיל יוחנן
מומלצים