שתף קטע נבחר

זוחלים יחד: תלמידי מבשרת למען צבי היבשה

זוכרים מתי פגשתם לאחרונה צב בשדה? לא פלא. צבי היבשה התמעטו בטבע - בין היתר כי אנשים אוספים אותם הביתה בניגוד לחוק. פרויקט שמתנהל בשנתיים האחרונות בבית הספר "השלום" אוסף את הצבים, מרבה אותם ועד כה השיב עשרות מהם לטבע. בשבוע שעבר שוחררו שמונה צבים נוספים לטבע

תלמידים ממבשרת ציון שיחררו בשבוע שעבר לטבע באזור נחל חלילים שמונה צבי יבשה. למה זה חשוב? משום שעד לפני שנים לא רבות, אם נתקלת בצב יבשה בעת טיול בשדה פתוח לא היה מדובר באירוע חריג. אך מאז הצבים התמעטו עד מאוד, ומפגש עם צב הפך לאירוע נדיר כמעט.

 

כיום מוגדרים צבי היבשה כזוחלים הנמצאים בסכנת הכחדה בטבע המקומי, וקיים איסור להחזיקם בשבי. לכן כשהגיע עמית אלמוג ללמד טבע בבית הספר "השלום" במבשרת ציון, הוא הופתע לגלות שאחת מחיות המחמד הנפוצות ביותר בקרב תלמידיו הם צבים.


צילום: עמית אלמוג

(צילומים: עמית אלמוג)

 

"בסקר שערכנו בבית הספר גילינו מספרים גדולים של צבים המוחזקים שלא כחוק בגינות ובחצרות התלמידים", סיפר אלמוג ל-ynet. "בבדיקה שלנו התגלה כי ישנם כ-150 צבים המוחזקים אצל התלמידים. זה מספר עצום בהתחשב במצבם העגום בטבע. אחת הסיבות שהם נעלמים מהנוף בישראל היא שאנשים אוספים אותם מהטבע".

 


 

אלמוג, מורה לטבע וחוקר בעלי חיים מקרן "קרב", החל בפעילות הסברתית בקרב התלמידים, ובעקבותיה נאספו בהדרגה עשרות צבים שגודלו בשבי והוחזרו לטבע. בזכות ההשבה המוצלחת, החליטו אלמוג וצוות בית הספר להקים פרוייקט שיסייע בהגדלת אוכלוסיית הצבים באזור ירושלים.

 

"חוץ מהעלאת המודעות, היה חשוב לנו להעלות את סיכוי ההישרדות של הצבים הצעירים בטבע, מאחר שהם חשופים לסכנות רבות - טורפים כמו עורבים ודורסים למיניהם, כלבים חתולים וחיות טרף אחרות", הסביר אלמוג.

 


צילום: עמית אלמוג

 

הבעיה הייתה שהחזקת צבי יבשה אסורה על פי חוק ללא אישור מיוחד של רשות הטבע והגנים. אלמוג והתלמידים פנו לרשות, ולאחר בדיקת התנאים לגידול הצבים בבית הספר, קיבלו היתר להחזיק בגרעין רבייה של 20 צבים.

 

כדי לגדל בהצלחה עשרות צבי יבשה, עבר אלמוג הכשרה אצל אריה יחזקאלי ממושב בלפוריה, המגדל מזה שנים רבות צבי יבשה ומשיב אותם לטבע. הפרסום בעיתונות המקומית והארצית תרם משמעותית לפרויקט, ועד מהרה החלו לזרום לבית הספר צבי יבשה בגילאים שונים מרחבי הארץ - מרביתם כבר הושבו לטבע. אך במקביל ניחתה על הפרויקט מכה קשה: בשני אירועים שונים פרצו אלמונים לחממה בה הוחזקו הצבים, וגנבו כ-20 מהם. 

 

למרות זאת, התלמידים לא אמרו נואש. הם המשיכו בפרויקט ובשבוע שעבר, כשחגגו שנתיים לפרויקט בהפנינג שנמשך יומיים בהשתתפות מאות תלמידים, השיבו לטבע שמונה צבים בני שנתיים.  

 


 

הצבים הושבו לטבע באזור נחל חלילים. השמורה ספגה בשנים האחרונות נזקים בעקבות שריפה, שגבתה את חייהם של חיות בר רבות, ביניהן גם צבי יבשה. "החלטנו לתייג את הצבים כדי שנוכל לעקוב אחריהם, בתקווה שנפגוש אותם גם בעשרות השנים הקרובות בטבע, בריאים ושלמים", מסכם אלמוג.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית אלמוג
צילום: עמית אלמוג
צילום: עמית אלמוג
צילום: עמית אלמוג
צילום: עמית אלמוג
מומלצים