שתף קטע נבחר

בריטניה מפנה את משפחות הדיפלומטים מאיראן

לראשונה מאז פרוץ המהומות על רקע הבחירות לנשיאות הודיעה מדינה מערבית על פינוי משפחות נציגיה באיראן. בריטניה הבהירה: לא מייעצים לשאר לעזוב, אך עוקבים אחר המצב. נשיאות האיחוד האירופי: למחות בפני שגרירי איראן

צעד זהירות יחיד, או תחילתו של סחף כלל-עולמי? על רקע המשך המהומות האלימות בטהרן הודיע הערב (יום ב') משרד החוץ של בריטניה על פינוי משפחות הדיפלומטים המוצבים באיראן. בכך הייתה בריטניה למדינה הראשונה שהחליטה על פינוי משפחות נציגיה מאיראן מאז פרוץ המחאה על רקע תוצאות הבחירות לנשיאות.

 

טלטלה באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

החלטת משרד החוץ הבריטי התקבלה על רקע ביקורת חוזרת ונשנית כלפי בריטניה מצד מנהיגים איראנים, ומתיחות גוברת על רקע המשך העימותים

האלימים בין מפגינים לכוחות הביטחון. המשרד בלונדון הודיע כי המחאה הנרחבת והאלימות שיבשו את אורח חיי משפחות הדיפלומטים ואנשי הצוות האחרים המשרתים באיראן. דובר המשרד ציין כי אנשי הסגל עצמם לא יפונו מהרפובליקה האיסלאמית. משרד החוץ הבריטי הבהיר שאינו מייעץ לבריטים אחרים לעזוב את המדינה, אך אישר שהוא עוקב אחר המצב "בדריכות הרבה ביותר".


אש ברחובות טהרן, אתמול (פרמז השמי)

 

אחרי ההודעה הבריטית המליצה איטליה לאזרחיה "לדחות נסיעות לא הכרחיות" לאיראן. זאת על רקע המהומות בטהרן וערים אחרות. משרד החוץ האיטלקי קרא לאזרחים שבכל זאת מחליטים לשהות באיראן לנקוט משנה זהירות ולהימנע מלהגיע למרכז טהרן או מקומות שבהם מתקהלים המונים.

 

שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי, האשים אתמול את בריטניה בשליחת מרגלים לארצו כדי להשפיע על תוצאות הבחירות, והמנהיג העליון, עלי חמינאי, ציין את בריטנהי כדוגמה הגרועה ביותר של מדינות מערביות שלטענתו מנסות להתערב בענייני ארצו. שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, דחה את הטענות.

 

בתוך כך, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, צ'כיה, ביקשה היום מ-27 המדינות החברות לשקול לזמן את ראשי הנציגויות של איראן באירופה כדי להביע בפניהם "שאט נפש עמוקה" על האלימות שפרצה אחרי הבחירות. הצ'כים הודיעו שכבר זימנו את השגריר בפראג כדי לדחות את מחאתה של איראן על התערבות האיחוד האירופי בענייניה הפנימיים.

 

גולשים איראנים פרסמו תיעוד חדש של המהומות:

 

זאת, אחרי שגורמים בטהרן זימנו את הממונה על היחסים הדיפלומטיים עם איראן בטהרן, לצד שאר 26 נציגי מדינות האיחוד האירופי כדי למחות בפניהם על "התערבות"

 בענייני איראן. האיחוד האירופי הגיב בביקורתיות כלפי תוצאות הבחירות לנשיאות איראן, בהן הוכרז הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד כמנצח בסיבוב הראשון. אתמול אף קראה קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, לאיראן לספור מחדש את כל הקולות.

 

אחר הצהריים תקפו שוטרים בטהרן ופיזרו באמצעות גז ומדמיע וירי הרתעתי כאלף מפגינים שביקשו להפגין במרכז טהרן, לאות אבל על הרוגי המהומות. המפגינים יצאו לרחובות חרף איום מפורש של משמרות המהפכה למחוץ כל מחאה וחלקם התעמתו עם כוחות הביטחון. רשת CNN דיווחה, בהסתמך על עדי ראייה, כי לפחות שישה בני אדם נעצרו בכיכר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולות איראניות מול השגרירות בלונדון. ארכיון
צילום: AFP
שוטרים בכיכר בטהרן, היום
צילום: רויטרס
שר החוץ הבריטי, מיליבנד. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים