שתף קטע נבחר

הוועדה שונתה: 4 מועמדים דתיים לביהמ"ש העליון

לאחר הפרה של האיזון הפוליטי המקובל בוועדה לבחירת שופטים - הציעו השר ארדן, וחברי הכנסת אריאל ורותם ארבעה מועמדים חובשי כיפה כשופטים בעליון. ההערכה במערכת המשפטית: הנשיאה ביניש תתנגד למינוי המועמדים החדשים

האם בעקבות שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים החל המהלך שנשיאת העליון כל כך חוששת ממנו? שלושה מחברי הוועדה לבחירת שופטים, חברי הכנסת אורי אריאל ודוד רותם והשר גלעד ארדן, שלחו אתמול (יום ב') מכתב לשר המשפטים, פרופ' יעקב נאמן, המכהן כיו"ר הוועדה - בו הם מציעים ארבעה מועמדים נוספים לכהונת שופט בבית המשפט העליון - כולם דתיים. על פי תקנון הוועדה צריכים להיות שלושה חברים החתומים על פתיחת הרשימה והצעת מועמדים חדשים, כפי שנעשה במקרה זה.

 

המועמדים של השלושה כולם חובשי כיפות והם: שופטי בית משפט המחוזי בירושלים משה דרורי ונועם סולברג, שופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב ישעיהו שנלר וכן עורך דין מהשוק הפרטי, דב פרימר, המתמחה בדיני משפחה ומשפט בינלאומי.

 

מקור משפטי בכיר אמר ל-ynet כי מועמדים אלו מפתיעים וכי הערכה היא שנשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית ביניש, לא תסכים לרוב המועמדים המוצגים ברשימה החדשה. לדברי המקור, השופטת ביניש תילחם בכל כוחה כדי למנוע את מינויים של רוב המועמדים החדשים. 

 

בעקבות "חוק גדעון סער" נדרש רוב של שבעה מתוך תשעה מחברי הוועדה כדי לבחור שופט לבית המשפט העליון, כך שללא תמיכת לפחות אחד משלושת השופטים החברים בוועדה, ארבעת המועמדים הדתיים לא ייבחרו. וגם להיפך, מועמדי השופטים לא ייבחרו ללא תמיכת ארדן, אריאל ורותם. לאחרונה נפוצו שמועות כי הנשיאה והשר נאמן הגיעו ל"דיל", על פיו ימונה עוזי פוגלמן שהוא מועמד של ביניש וספי אילון שהוא מועמד של השר.

 

בחירת שופטי העליון צפויה להתעכב

אין ספק שהרשימה החדשה פותחת מחדש את הההסכמה, כיוון שכדי להגיע לעסקה כוללת שתרצה גם את שאר חברי הוועדה ייאלצו נאמן וביניש להגיע להסכמות גם איתם ואולי אף למנות שלושה שופטים לעליון, שאחד מהם יהיה מועמד של חברי הכנסת והשר ארדן.

 

בעקבות פתיחת רשימת המועמדים מחדש, בחירת השופטים לבית המשפט העליון לא תתקיים בעוד כשבוע וחצי, כפי שחשבו חברי הוועדה, כיוון שעל פי התקנון, לאחר פרסום שמות המועמדים החדשים ברשומות יש להמתין 21 יום כדי לראות אם יש התנגדויות לאותם מועמדים. לאחר מכן יש לבחון את ההתנגדויות ולאחר מכן המועמדים שנשארו צפויים לעבור שימוע בפני הוועדה.

 

המועמדים לבית המשפט העליון, ששמותיהם כבר פורסמו בזמן כהונת השר הקודם דניאל פרידמן, הם השופטים המחוזיים עמירם בנימיני, יצחק עמית, יהודית צור, עודד מודריק, דוד חשין, ספי אילון, עוזי פוגלמן, צבי זילברטל וניר הנדל. המועמדים מהמגזר הפרטי ששמותיהם פורסמו הינם עורכי הדין אסף פוזנר ושמואל ילינק, ומהתחום האקדמי ששמותיהם פורסמו הינם הפרופסורים מני מאוטנר, שלום לרנר, דפנה ברק-ארז, אייל בנבנישתי, אריאל פורת, אביעד הכהן ומיגל דויטש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביניש ונאמן. כבר הסכימו
צילום: יניב כהן
ארדן. שופטים דתיים
צילום: גיל יוחנן
אריאל. קשיים מכיוון ביניש
צילום: דודי ועקנין
רותם. הדיל נפתח
צילום: ירון ברנר
מומלצים