שתף קטע נבחר

ברקת מציע פשרה: נפתח חניון אחר בשבתות

ראש העיר ירושלים, המתמודד עם לחץ של חרדים וחילונים במאבק סביב חניון ספרא, הגה רעיון לפתרון העימות. הוא הציע לפתוח במקום את חניון קרתא, הנמצא תחת כונס נכסים, אולם אם בית המשפט לא יאפשר זאת, ספרא ייפתח בכל מקרה. העדה החרדית: יש מקום לדיון על עוצמת המחאה נגד קרתא

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, ינסה לפתור את המשבר סביב חניון ספרא באמצעות המלצה על חניון אחר, קרתא, לפתיחה בשבתות. מכיוון שחניון קרתא נמצא תחת כונס נכסים, פתיחתו תלויה באישור בית המשפט. אולם ברקת הבהיר הערב (יום ג') כי אם בית המשפט לא יאשר את המהלך, חניון ספרא ייפתח בכל מקרה.

 

חניון קרתא, הממוקם למרגלות שער יפו בעיר העתיקה, מכיל כ-800 מקומות ומהווה פתרון מצוין למצוקת החנייה בסופי השבוע בבירה. קרתא, שהיה בעבר בבעלות עירונית-ממשלתית, נמצא כעת תחת כונס נכסים לאחר שלא עמד בחוב ענק של 140 מיליון שקלים לאיש העסקים אלפרד אקירוב. החרדים התנגדו בעבר לפתיחתו מחשש שיביא לפתיחת החנויות בקניון שמעליו.


ברקת חושש מהסלמה? המחאה בירושלים (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

בעקבות התנגדות החרדים לפתיחת חניון קרתא, החליטה העירייה בתחילת החודש לפתוח לראשונה את חניון ספרא גם בשבתות. היוזמה עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהם נפצעו שישה שוטרים. המחאה הפתיעה את ברקת שלא ציפה להתנגדות מצד אנשי "העדה החרדית". אולם כעת נראה כי מסתמנת פשרה, כאשר האפשרות השנייה שעלתה על הפרק היא לפתוח את חניון ספרא בכל זאת. 

 

יו"ר הוועדה למען השבת בירושלים, הרב יוסף רוזנפלד, אמר ל-ynet כי "העדה החרדית" - יוזמת המחאה נגד חניון ספרא - מתנגדת לכל הפעלה של חניון בשבת. עם זאת, ציין הרב כי אם יוחלט לפתוח חניון שאינו עירוני, כמו קרתא, וללא תשלום - יהיה מקום לדיון חרדי על "עוצמת המחאה". הוא הבהיר כי הפעלת החניון במתכונת רגילה תביא למאבק חסר פשרות נגד חילול השבת, כפי שכבר נראה בירושלים החודש.   

 

חבר מועצת העיר אלישע פלג אמר ל-ynet כי "ראוי היה שחניון קרתא ייפתח מלכתחילה. אבל בעצם פתיחתו של חניון ספרא, השיג ראש העיר את את ההסכמה של הסיעות החרדיות במועצה לפתיחת חניון כלשהו בסמוך לעיר העתיקה. אני שמח שהפתרון התקבל".

  

במהלך המאבק סביב חניון ספרא הפגין ברקת נחישות להמשיך בפתיחת החניון כדי לפתור את בעיית החניה במרכז העיר בסופי שבוע. אולם אחרי שורה 

של אירועי מחאה ואיומים מצד החרדים, נכנע ברקת ללחץ והורה להשעות באופן זמני את פתיחת החניון בשבתות לצורך הידברות עם החרדים המתנגדים לפתיחתו.

 

חילונים רבים זעמו על הצלחת מחאת החרדים ואף הפגינו בשבוע שעבר נגד ראש העיר. מאות המפגינים אחזו בדגלי ישראל ושלטים עליהם הכיתובים "ברקת אל תיכנע", "לניר אין ביצים - הוא מפחד מחרדים", "היום חוגגים בטהרן ובמאה שערים" ו"לא נכנעים לאלימות החרדית".

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בין הפטיש לסדן. ברקת
צילום: גיל יוחנן
קרתא תחילה. פלג
צילום: הרצל יוסף
הפגנת החרדים
צילום: גיל יוחנן
הפגנת החילונים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים