שתף קטע נבחר

תביעה נגד לאומי להשבת נכסי הנספים בשואה

תביעת ענק בהיקף של 300 מיליון שקלים, הוגשה על ידי החברה לאיתור והשבה של נכסי הנספים בשואה. לטענתם, הבנק מחזיק בכספים ורכוש של נספים שהופקדו לפני השואה. הבנק: לא מדובר בכסף של נספים בשואה, התביעה מופרכת

החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי שואה הגישה היום (ד') תביעה נגד בנק לאומי בהיקף של 300 מיליון שקלים, בשל אי השבת רכושם של אלפי יהודים שנספו בשואה, אשר עדיין מוחזק בידי הבנק.

 

 

יו"ר החברה, מנחם אריאב אמר כי "התנהלותו של בנק לאומי מקוממת ומהווה הפרה בוטה של החוק. אנו מצפים מהנהלת הבנק לפעול להשבת רכוש הנספים ולסייע לנו לתקן עוול היסטורי של 65 שנה".  

 

החברה דורשת מהבנק סכום העומד על כ-300 מיליון שקלים בגין כ-3,577 חשבונות של נספי שואה המוחזקים בבנק. זאת מתוך כ-4,000 חשבונות המוחזקים בחמשת הבנקים המרכזיים בישראל, בהיקף של למעלה מחצי מיליארד שקלים. במקביל, ממשיכה החברה לבדוק את קיומם של חשבונות נוספים בבנק וצפויה להעלות באופן ניכר את סכום התביעה.

 

התביעה תוגש לביהמ"ש המחוזי בירושלים, באמצעות עוה"ד ד"ר יעקב וינרוט, פרופ' אוריאל פרוקצ'יה ויועצה המשפטי של החברה, עו"ד נדב העצני, מתוקף החוק הקובע כי מי שמחזיק בישראל נכסים של נספי שואה חייב להעבירם לחברה לאיתור והשבת הנכסים בצירוף הפרשי הצמדה וריבית.

 

החברה פנתה לבנק לאומי בדרישה להשיב את הכספים המוחזקים בידו ואשר הופקדו לפני השואה בבנק - אך פניותיה נדחו. החברה טוענת כי הבנק אמר כי אין בידו כל כסף השייך לנספי שואה ולפיכך החוק לא חל עליו.

 

לאומי: הכספים לא שייכים לניצולי שואה

בבנק טוענים כי מבדיקה אקראית של החשבונות נמצא כי מרביתם שייכים לאנשים אשר אינם נספי שואה, חלקם ערבים ישראלים או אנשים שכלל אינם קשורים לשואה. ל"כלכליסט" נודע כי הבנק הוא זה ששילם את שכר רואה החשבון מטעם התביעה, בגובה 10 מיליון שקלים.

 

בתגובה לדברי הבנק, אמר עו"ד העצני כי "הבנק משקר במצח נחושה כחלק מההונאה. לתביעה לא צורפו התיקים לגביהם קיימת הכחשה מצד הבנק ואף לא תיקים של חשבונות 'רדומים'. את החשבונות הרדומים עדיין לא סיימנו לבדוק ואנו במהלך בדיקה, כך שצפוי שתוגשנה דרישות נוספות בהמשך וכי הסכומים שיתבעו מהבנק צפויים לעלות משמעותית".  

 

תגובת לאומי הרשמית היא כי "מדובר בתביעה מופרכת מיסודה, שאין היא באה אלא לכסות על מחדלי הארגון. בנק לאומי העמיד את כל המשאבים הנדרשים לצורך בדיקת הנתונים אשר הועברו על ידי הארגון, יאמר כי במהלך העבודה מול הארגון נתגלו לדאבוננו כשלים מדאיגים בפעולותיו. במאות התיקים שהתבקש הארגון לבדוק נמצאו טעויות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. יש לציין כי בנק לאומי מיוזמתו העביר 20 מיליון שקלים לטובת הארגון וזאת מתוך מחויבותו העמוקה לנושא. אנו מאמינים שכשם שהשופט בדימוס תיאודור אור דחה את טענות הארגון במסגרת בדיקה שערך, כך יעשה גם בית המשפט. לא נותר אלא להצטער על הארגון אשר ליבו גס בשימוש בכספי ציבור".

 

המצב בבנקים אחרים

התובעים טוענים כי גם בבנקים אחרים במערכת קיימים מספר חשבונות של נספי שואה וכי בנק הפועלים הוא היחיד שמשתף פעולה עם התובעים ומוכן לשלם את כספי חשבונות הנספים. לטענתם, בדיסקונט ובמרכנתיל מקבוצת דיסקונט אין כספים של נספי שואה, לכן ההתדיינות מולם אינה קשורה לנכסים המופקדים בבנק אלא לגבי חישובים של סכומי שיערוך, הנובעים מהפרש ריבית בין יום הדרישה לכספים על ידי הרשויות לבין העברתם בפועל.

 

עוד הם טוענים, כי בבנק דיסקונט 44 מקרים עם הפרשי שיערוך בהיקף של 1.2 מיליון שקלים ובמרכנתיל גם כן 44 מקרים בשיערוך בהיקף של 5.7 מיליון שקלים. מדיסקונט נמסר כי התהליך מול החברה לאיתור השבת נכסי נספי השואה נמשך ועדיין לא הושלם. בבנק מזרחי טפחות, לו 55 תיקים בהיקף כספי של 19.5 מיליון שקלים, סירבו להתייחס לנושא.

 

מבנק הפועלים נמסר כי הם משתפים פעולה באופן מלא עם ועדת החקירה הפרלמנטרית בנושא. כמו בדיסקונט, בפועלים אין חשבונות של נספי שואה והבנק נדרש לשלם סכום של כ-81 אלף שקלים, בגין הפרשי הצמדה וריביות על כספים שהועברו עוד בימי המנדט לקסטודיאן הבריטי והוחזרו על ידו לאחר מכן, לאפוטרופוס הכללי.

 

הבנק העביר ביוני 2007 לחברה לאיתור והשבת נכסים של נספי שואה סכום של 224 אלף שקלים ודרישה נוספת התקבלה לאחרונה בסכום של כ-1.3 מיליון שקלים. בנק הפועלים הודיע לחברה לאיתור והשבת הנכסים של נספי שואה כי הסכום נמצא בבדיקה על ידו ובמידה והחישובים יואמתו, יועבר הסכום לידי החברה, תוך שיתוף פעולה כפי שהיה גם בעבר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו: רונית גודמן ומארק שון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאן נעלם רכוש הנספים?
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים