שתף קטע נבחר

עמאר נגד שרמן: לא ידון עוד בגיורים

בעקבות פסילת גיור נוסף על ידי הרב אברהם שרמן, ל-ynet נודע כי נשיא בית הדין הגדול הרב שלמה עמאר החליט לקבוע בעצמו כל הרכב שידון בענייני גיור ולא ישבץ אליו את הרב שרמן. ההנחיה בעניין כבר הועברה להנהלת בתי הדין הרבניים, ופירושה הבעת אמון במערך הגיור הממלכתי

הסוף לפסילת הגיורים? הרב הראשי שלמה עמאר החליט כי מעתה הוא יקבע בעצמו את הרכבי הדיינים בכל תיק המגיע לבית הדין הרבני הגדול, אשר יש בו פוטנציאל לביטול גיור – כך נודע ל-ynet. עמאר, המכהן כנשיא בית הדין, עושה זאת בעקבות פסיקתו האחרונה של הדיין הרב אברהם שרמן שפסל את יהדותה של אישה שהתגיירה ברבנות הראשית. בכך מביע הרב הראשי אמון במערך הגיור הממלכתי הפועל תחתיו ובדרכו ההלכתית.

  

בימים האחרונים, לאחר חשיפת פסק הדין של הרב שרמן ב-ynet, קיים הרב עמאר סבב פגישות שבמהלכן הודיע לגורמים הרלוונטים על החלטתו. אתמול עדכן בנושא את מנכ"ל בתי הדין הרבניים, הרב אליהו בן-דהאן, והיום את שרת הקליטה סופה לנדבר. בנוסף העבירה לשכתו מכתב עם הנחיות מפורטות בעניין למזכירות בית הדין הגדול, הקובעת איזה הרכב ידון בכל תיק.

  

עד כה נמנע הרב הראשי מהבעת עמדה מפורשת בנוגע לפסילת הגיורים, אף שאלפים מהם בוצעו על ידי ראש מערך הגיור הרב חיים דרוקמן הפועל תחתיו. ההערכה הייתה כי עמאר חושש לתפוס צד במחלוקת הדתית-חרדית, כדי שלא לקומם עליו את הפלג הליטאי המתנגדת למדיניות ההלכתית בגיורי המדינה. עם זאת, החלטתו לדון מעתה בעצמו בכל נושאי הגיור נועדה למנוע מהרב שרמן ביטול גיורים בעתיד, ולפיכך יש בה הבעת אמון במערך הגיור.

 

בפסיקה האחרונה שניתנה על ידי הרכב בראשותו של שרמן נפסל "גיור לחומרא" של אישה שבוצע ברבנות הראשית ונקבע כי יש ספק ביהדותה. הדיין פסק כי עליה להתגרש לאלתר מבעלה וכי

היא וילדיה יוגדרו מעתה "פסולי חיתון", זאת בשל פגמים שנתגלו לכאורה בהליך הגיור.

  

פסק הדין ניתן שנה וחצי אחרי שביטל הרב שרמן רטרואקטיבית אלפי גיורים שהוכרו על ידי הרבנות הראשית, כאשר עתירה שהוגשה לבג"ץ על סמכותו לערער עליהם עדיין תלויה ועומדת. כעת, כאמור, החליט נשיא בית הדין כי הדיין הבכיר לא יעסוק עוד בנושא זה.

  

בלשכת הרב הראשי שלמה עמאר אישרו את הידיעה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב עמאר. נוקט עמדה בפרשה
צילום: נטע סלע
הרב שרמן
צילום: נטע סלע
מומלצים