שתף קטע נבחר

ה"פתרון" לייהוד נצרת-עילית? שכונה חרדית

בעירייה מודאגים מההגירה השלילית ומעליית שיעור התושבים הערבים, ומציעים פתרון: שכונה חרדית ל-3,050 משפחות, שתוקם על אדמות שהופקעו בעבר מערבים. ראש העיר: אני קורא למתנחלים להגיע מיהודה ושומרון - שם גם כך הריבוי הטבעי גדול

יותר מדי ערבים בעיר? נביא חרדים. בעיריית נצרת עילית לא רואים בעין יפה את התמורות הדמוגרפיות בעיר, הכוללות הגירה שלילית מהעיר וגידול עקבי של שיעור הערבים בקרב תושביה. במסגרת הניסיון לשנות את המצב, מתכנן ראש העיר להקים בשנה הקרובה שכונה חרדית עבור כ-3,050 משפחות.

 

לשכונה החדשה נרשמו כבר 600 משפחות, והיוזמה זוכה לרוח גבית גם מכיוונו של שר הפנים אלי ישי, שיצא בקריאה לציבור החרדי לבוא וליישב את השכונה החדשה.

 

14% תושבים ערבים, והגירה שלילית של 0.5% לשנה - אלו הנתונים ששיכנעו את ראש העיר שמעון גפסו לפעול בעניין. מקורביו אומרים כי שלטי ה"למכירה" הרבים המתנוססים על גבי הבתים בשכונת הר יונה, והתושבים הערבים שממהרים לרכוש את הבתים המוצעים, גרמו לו לדחוף את התוכנית להקמת השכונה החדשה, הר יונה ג'.


לראש העיר נמאס לראות שלטי "למכירה". שכונת הר יונה (צילום: חגי אהרון)

 

השטח להקמת השכונה הוכשר כבר לפני עשור, ומשרד השיכון השקיע במקום כ-130 מליון שקל במטרה להקים שכונה שתכלול 10,000 יחידות דיור, שיצטרפו ל-6,000 היחידות הקיימות כיום בשכונת הר יונה א' ו-ב' - שהוקמה על אדמה שהופקעה בשנת 1976 מהכפרים משהד, כפר כנא ועין מאהל, במסגרת המהלך שהביא לימים לציון יום האדמה של ערביי ישראל.

 

גם שכונת ההמשך הר יונה ג' נמצאת על השטחים שהופקעו. עשר שנים חלפו, וגפסו מבין היום כי כדי למנוע את הגירת התושבים, עליו לתת מענה מפתה דיו לצעירים תושבי העיר, ובה בעת להקים שכונה לציבור הדתי-חרדי - וכך להעלות בטווח הקצר את שיעור התושבים היהודים בעיר. "הנושא של התיישבות היהודית בגליל בכלל - ובנצרת-עילית בפרט - הוא נושא בעל חשיבות לאומית כיום", אומר גפסו. "כאיש ארץ ישראל השלמה, אני חושב שיותר חשוב היום להתיישב בגליל מאשר ביהודה ושומרון, שם גם כך הריבוי הטבעי הוא גדול ומתגוררים שם די יהודים. אני קורא למתיישבים שם לקום ולהגיע לכאן".

 

כדי להגשים את התוכנית הפעיל גפסו מגייס המתגורר בהתנחלות קריית ספר,

שכבר הצליח לרתום לנושא כ-600 משפחות. בנוסף, ביום רביעי האחרון, כאשר ביקר בעיר שר הפנים אלי ישי, ביקש לרתום גם אותו לטובת העניין. ישי הביע נכונות וביקש להפיץ את תמונתו על רקע השכונה המתוכננת בכל כתבי העת החרדיים. כן פנה לרב עובדיה יוסף. "השר ישי אמר לנו שקיבלנו ממנו את ברכת הדרך", אומר גפסו.

 

בידי ראש העיר תוכנית בנין ערים מאושרת ל-3,050 יחידות דיור, ובתחילת שנת 2010 יעלו הטרקטורים הראשונים על הקרקע. גפסו מאמין שעד 2011 כבר יתגוררו התושבים הראשונים בשכונה, שתתואם לצרכיו של הציבור החרדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר גפסו.
צילום: חגי אהרון
יצא בקריאה. אלי ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים