שתף קטע נבחר

ביהמ"ש הורה וחניון קרתא בי-ם ייפתח בשבת

בניסיון להימנע ממהומות בירושלים בסוף השבוע, הורה בית המשפט לפתוח את חניון קרתא - שהוצע כחלופה לפתיחת חניון ספרא. בעירייה בירכו על ההחלטה אך העדה החרדית מאיימת לחדש את ההפגנות בטענה ל"חילול שבת כפול"

לאחר המהומות סביב פתיחת חניון ספרא, הכריז ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שיפתח את חניון קרתא, בכפוף להחלטת בית המשפט. היום (ה') הורה בית המשפט המחוזי לפתוח את החניון, אך ספק אם ההסדר יספק את העדה החרדית - שמאיימת בהפגנות סוערות בשבת. 

 

חניון קרתא, הממוקם למרגלות שער יפו בעיר העתיקה, מכיל כ-800 מקומות ומהווה פתרון מצוין למצוקת החנייה בסופי השבוע בבירה. החניון, שהיה בעבר בבעלות עירונית-ממשלתית, נמצא כעת תחת כונס נכסים לאחר שלא עמד בחוב ענק של 140 מיליון שקלים לאיש העסקים אלפרד אקירוב, ולכן נדרשה החלטת בית משפט לפתיחתו.

 

כעת החליט בית המשפט לפתוח את החניון משום שפתרון זה "הוא לטובת כלל הציבור בירושלים ואמור לתת מענה לעמדות ציבורים שונים בעיר, ולהביא לרגיעה ביחסים שבין אותם ציבורים". על-פי ההחלטה, ייגבה תשלום סמלי עבור השימוש בחניון. גובה התשלום ייקבע על-ידי כונס הכנסים, עו"ד איציק מולכו, והרווחים יועברו אליו ולא אל העירייה.

 

בעיריית ירושלים אמרו בתגובה כי חניון קרתא "נותן את המענה הטוב ביותר לבעיות הבטיחות מבחינת המיקום והקרבה למוקד הבעיה, הגודל ואפשרות החניה לאוטובוסים בו". לדבריהם, "פתיחת חניון קרתא מייתרת את הצורך בפתיחתו של חניון ספרא. ראש העיר חוזר ומדגיש כי המניע לפתיחת החניון הוא מחויבותו לביטחון הציבור ולמתן פתרון אמת לבעיה על פי דרישת המשטרה".

 

מבחינת העדה החרדית פתיחת חניון קרתא בתשלום מהווה "עבירה כפולה" על חוקי השבת. יו"ר הוועדה למען השבת בירושלים, הרב יוסף רוזנפלד, אמר ל-ynet כי הפיתרון שנמצא אינו מקובל ולפיכך מחאת החרדים צפויה להתקיים כמתוכנן. "המצב עכשיו הרבה יותר גרוע. עד עכשיו מדובר היה רק ברגימת חילול שבת, ועכשיו, כשייגבה כסף, זה יהיה חילול שבת של ממש".

 

העימותים האחרונים בבירה פרצו בתחילת החודש כאשר העירייה לפתוח לראשונה את חניון ספרא גם בשבתות. זאת, לאחר בעקבות התנגדות החרדים לפתיחת חניון קרתא. היוזמה לפתוח את ספרא עוררה הפגנות אלימות של אלפי חרדים בעיר, שבהם נפצעו שישה שוטרים. המחאה הפתיעה את ברקת שלא ציפה להתנגדות מצד אנשי "העדה החרדית". אולם כעת נראה כי מסתמנת פשרה.

 

בהכנת הידיעה השתתף קובי נחשוני
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפשרה תעבוד? ברקת
צילום: דודי ועקנין
מהומות החרדים (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים