שתף קטע נבחר

נאום משעל: מדינה מפורזת היא "מדינה עלובה"

ראש הלשכה המדינית של חמאס אמר בתגובה לנאומיהם של אובמה ונתניהו, כי הפלסטינים "דוחים את עמדת ישראל גם בעניין הפליטים, ירושלים והמדינה היהודית". במלאות שלוש שנים לחטיפת גלעד שליט, אמר: הוא ישוחרר רק בעסקה רצינית

אחרי הנאומים באוניברסיטת קהיר ובבר-אילן, מגיע נאומו של האישיות הבכירה ביותר בחמאס: ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר הערב (יום ה') בנאום מדמשק כי ארגונו מוכן לשתף פעולה עם כל מאמץ בינלאומי שיביא לקץ הכיבוש, אך דוחה את רעיון המדינה המפורזת כיוון שמדובר ב"מדינה עלובה".

 

"העם הפלסטיני דוחה את העמדה הישראלית שהוצגה לאחרונה בעניין המדינה המפורזת, הפליטים, ירושלים והמדינה היהודית... מדינה מפורזת היא מדינה עלובה ולא יישות מדינית רצינית. הפלסטינים לא יקבלו את ירושלים כעיר מאוחדת תחת ריבונות יהודית", אמר משעל. הוא ציין כי העם הפלסטיני מחויב לשיבת הפליטים לבתיהם והזהיר מפני כל אפשרות להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. לדבריו, "זוהי הגדרה שמבטלת את זכות השיבה לאדמות שנכבשו ב-1948".

 

בהתייחס לחייל החטוף, גלעד שליט, אמר משעל כי "הברירה היחידה של בנימין נתניהו כדי להביא לשחרור החייל, היא דרך עסקת שבויים רצינית". לדבריו, ההתעקשות הישראלית טרפדה עד-כה את המשא ומתן הלא-ישיר ואת רוב המאמצים האחרים שנעשו בשנים האחרונות. "אנו נמשיך לעשות הכל כדי לשחרר את האסירים. חמאס מחויב לשחרור כל 12 אלף האסירים".

 

"דברי אובמה - טוב, אך לא מספיק"

ראש הלשכה המדינית של חמאס התייחס בנאומו גם למגעים המדיניים באזורינו ואמר כי דבריו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, על הצורך להפסיק את הבנייה בהתנחלויות "חיוביים, אך לא מספקים". לדבריו, "העידן השתנה - ישראל כבר לא מסוגלת להביס את עמנו ואת אומתינו. היא נכשלה במלחמתה הנאצית שלה על עזה כפי שנכשלה בלבנון. זו תוצאה של ההתנגדות ולא של המשא ומתן שרק מייפה את פרצופו של הכיבוש".

 

משעל הוסיף בפנייה אישית לאובמה כי העם הפלסטיני "חווה את כל צורות הדיכוי, הסבל והעוולות" והביע את הערכתו לגישה החדשה של הנשיא האמריקני כלפי חמאס. לדבריו, מדובר בצעד ראשון בכיוון הנכון שדורש תרגום למעשים.

 משעל קרא גם להסיר את המצור מעל רצועת עזה וקרא להפוך את הבנייה מחדש של הרצועה מסיסמאות למעשים.

 

"יש שפה חדשה מצידו של הנשיא אובמה, אבל אנחנו מצפים ללחץ אמיתי על הישראלים", אמר משעל, "יש דרישות מישראל להקפיא את ההתנחלויות, אבל זה לא המחיר שאנחנו מחפשים, למרות שמדובר בצעד הכרחי".

 

עם זאת, תקף משעל את המערב ואמר כי הוא "נושא באחריות לקיצוניות ולעקשנות הישראלית". הוא האיץ בפלגים הפלסטינים להגיע לפיוס ולהביא לקץ הפילוג. לדבריו, הסכם פיוס לאומי פלסטיני טרם גובשו בגלל התנהלות הרשות בגדה המערבית והרדיפתה אחר "אנשי ההתנגדות".

 

בהקשר זה חשוב להדגיש את שיתוף הפעולה הגובר בשבועות האחרונים בין צה"ל לכוחות הביטחון הפלסטינים. בישראל הביעו שביעות רצון גבוהה מהתקדמות פעילות הרשות לסכל פעילות טרור ולפרק תשתיות של הארגונים האיסלמיים, בעיקר של הג'יהאד - אך גם של חמאס. לא פחות מ-800 אסירים מארגוני הטרור כלואים כעת בבתי הכלא של הרשות. בעקבות כך, הסכימה היום לישראל להימנע מהכנסת כוחות לערים רמאללה, קלקיליה, יריחו ובית לחם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משעל. יישות לא רצינית
צילום: AFP
עסקת שבויים רצינית. נתניהו
צילום: AFP
מומלצים