שתף קטע נבחר

שכר עובדי ההייטק חזר שנה וחצי אחורה

מחקר של פרופ משה צבירן מגלה כי השכר בהייטק אמנם נפגע במשבר, אך הוא עדיין גבוה מזה שנרשם ב-2007. העריך שמתחילת השנה פוטרו 6,800 עובדים

המשבר הכלכלי אמנם פוגע בעובדי ענף ההייטק, אך בניתוח מגמות השכר בענף לאורך כמה שנים, מצבם עדיין טוב. כך עולה ממחקר של הפרופ' משה צבירן, סגן דיקאן הפקולטה לניהול באוניברסיטת ת"א, החוקר מגמות בשכר עובדי מגזר ההייטק.  

 

צבירן אמר כי להערכתו מתחילת השנה פוטרו 6,800 עובדי הייטק, אם כי לדבריו חברות ההייטק דיווחו לו על 5,600 מפוטרים בלבד. להערכה זו הוא מוסיף חברות שנסגרו, חברות שלא השתתפו בסקר שערך ופיטורי עובדים שבוצעו לאחר שהסתיים המחקר. את הדברים אמר צבירן בפורום מנכ"לי הייטק של המי"ל.

 

עוד אמר צבירן כי רמות השכר בהייטק יירדו ב-3-2% בשנה הקרובה, וכי הירידה הנומינלית בשכר אנשי ההייטק תעמוד על 5-4% עד תום 2009. עם זאת, הניתוח של צבירן מגלה מגמה של עלייה משמעותית בשכר מאז שנת 2003, כאשר מאז שנת 2004 מסתכמת העלייה הממוצעת בשכר בכ-5% בשנה, כלומר עלייה של מעל 1,000 שקל בשנה בשכר, בשיעורים ההולכים וגדלים. צבירן פרסם מדד מיוחד המודד את רמת השכר של עובדי ההייטק במהלך השנים.

 

לפי מדד זה משכורתו של עובד הייטק ממוצע חזרה בשל המשבר הכלכלי האחרון רק לרמתו בינואר 2008, והיא עדיין גבוהה יותר מבשנים שקודם לכן.

 

במקביל לפיטורי עובדים, דיווחו כ-56% מהחברות שבמדגם על עזיבה רצונית, נתון שמהווה ירידה דרמטית בהשוואה לשיעור העזיבה ב-2008. "שיעור הנטישה הנמוך מצביע על רצונם של העובדים לשמור על מקום עבודתם הנוכחי, ומאידך, העזיבה מלמדת כי שוק ההייטק נמצא בהאטה - אך לא בקפאון", אמר צבירן.

 

ממצא מעניין נוסף במחקרו של צבירן נוגע לסוג החברות שביצעו הפחתת שכר. בהשוואה ל-40% מהחברות הקטנות שביצעו הפחתת שכר יזומה, רק 22% מהחברות הגדולות ביצעו הפחתה שכזו. לעומת זאת, מרבית המפוטרים הגיעו מחברות גדולות, כגון קומברס, אמדוקס ומארוול.


פורסם לראשונה 25/06/2009 22:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ענף ההייטק: השכר לא נפגע משמעותית
צילום: שרון צור
מומלצים