שתף קטע נבחר

מותר לטלטל בשבת בתוך מלון שאין בו עירוב?

שאלה:

 

האם מותר לטלטל בשבת בתוך מלון - במקום שאין בו עירוב? (מלכה חובב)

 

תשובה:

 

מלכה שלום,

 

איסור טלטול יסודו באחד משלושים ותשע המלאכות האסורות בשבת. מלאכה זו מוגדרת כהוצאה מרשות לרשות, והכוונה - מרשות היחיד לרשות הרבים ולהיפך, וכן טלטול ארבע אמות (כשני מטר) ברשות הרבים.

 

כך היא לשון הרמב"ם בנושא: "הוצאה מרשות לרשות מלאכה מאבות מלאכות היא, ואף על פי שדבר זה עם כל גופי תורה מפי משה מסיני נאמרו, הרי הוא אומר בתורה (שמות ל"ו) 'איש ואשה אל יעשו עוד מלאכה לתרומת הקדש, ויכלא העם מהביא'. הא למדת שההבאה מלאכה קורא אותה, וכן למדו מפי השמועה שהמעביר ברשות הרבים מתחלת ארבע לסוף ארבע הרי הוא כמוציא מרשות לרשות וחייב". (רמב"ם הלכות שבת פרק יב, ח).

 

הרעיון של איסור זה, כמו שאר איסורי המלאכה בשבת - שאדם יתפנה למנוחה ועונג, ולא יהיה עסוק בהעברת חפצים.

 

כמו כל שאר המלאכות, גם לאיסור זה גדרים מדוייקים ופרטים מרובים, חלקם מתורה שבכתב וחלקם מתורה שבעל פה.

 

מכל מקום, האיסור הוא דווקא הוצאה מרשות היחיד לרשות הרבים. העירוב המקיף את היישוב מחשיב את המקום, על פי תקנת חכמים למקום אחד, המתיר את הטלטול מהבתים לרחוב ולהיפך, וכך הוא המצב ברוב המקומות בארץ.

 

במקום שאין עירוב, אסור לטלטל ולהוציא חפצים מהבתים לרחוב ולהיפך, אולם בתוך רשות היחיד אין איסור טלטול. לכן, מותר לטלטל בתוך בתים ללא הגבלה. (חפצים שאינם מוקצים).

 

בית מלון הוא בית, בניין, המוגדר על פי ההלכה כרשות היחיד, ולכן אין מניעה לטלטל בתוכו. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

 

יש לכם שאלה? רבני צהר עונים לשאלותיכם בפרוייקט החדשו"ת של ynet ובבית ההוראה "CALL ההלכה" - טל': 1-800-200-377 בימים א' עד ה' - בין השעות 19:00 ל-23:00.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים