שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  מותר לשטוף כלים חלביים ובשריים באותו כיור?

  שאלה:

   

  האם מותר לשטוף כלים חלבים ובשרים באותו כיור? (חיים, ניו יורק)

   

  תשובה:

   

  חיים שלום

   

  איסור אכילת בשר בחלב שהתורה מצווה עליו: "לא תבשל גדי בחלב אמו" (שמות כג, יט ועוד), מן התורה אינו אלא לאכול בשר (בקר) שבושל בחלב. אולם כדי להרחיק מהאיסור גזרו חכמים הרחקות נוספות, כמו אכילת בשר עוף בחלב, הפרדת הכלים ועוד, וכל זה, כדי שלא יגיעו לידי האיסור עצמו.

   

  כך נהגו בכל תפוצות ישראל להשתמש בשתי מערכות כלים; בשרי וחלבי, כדי למנוע ערבוב וטעויות.

   

  הסיבה לכך היא, שלא רק תערובת המאכל עצמה אסורה, אלא, שגם הטעמים הנבלעים בכלי – אם נתערבו, גם כן אסורים. לכן, כאשר משתמשים בכלי והאוכל הבשרי חם, נבלע הטעם הבשרי בכלי, ואם ישתמשו בכלי זה (בתנאים מסויימים) באוכל חלבי – יש חשש של ערבוב טעם בשר וחלב.

   

  לכן, גם מקפידים להשתמש בשני כיורים; אחד חלבי ואחד בשרי, כדי שהכלים לא יתערבבו, וכדי שלא יעבור הטעם מהכלים הבשריים, לכלים האחרים ולהיפך.

   

  אמנם, בליעת והעברת טעם המאכל מתקיימים, כאשר המאכל חם, אולם, כאשר הכלי והאוכל שבו - קרים, אין הכלי בולע הטעם, וגם אינו מעביר טעם.

   

  לכן, אם מקפידים לשטוף את הכלים במים קרים – אפשר להשתמש גם בכיור אחד.

   

  זאת ועוד.
  גם אם משתמשים במים חמים לשטיפת הכלים, אולם מקפידים שלא להניח את הכלים בכיור עצמו (להניח על השיש, ולשטוף באוויר) – מכיוון שאין מגע ישיר של הכלים עם הכיור, אין מעבר של טעמים לכלים.

   

  זו הסיבה שהרבה אנשים משתמשים במדיח כלים אחד, גם לכלים חלביים וגם לבשריים, ומחמירים להחליף את הרשתות שעליהם מונחים הכלים. דבר זה דומה לשימוש בכיור אחד, שאין הכלים נוגעים זה בזה.

   

  כמובן, שכל זה הוא רק כאשר אין פתרון אחר, (מגורים בדירה שכורה וכדומה) אולם לכתחילה צריך ורצוי להשתמש בשני כיורים.

   

  לסיכום, בדירה שבה רק כיור אחד, ניתן להשתמש בו לשטיפת כלים חלביים ובשריים, כאשר מקפידים לשטוף הכלים במים קרים. אם משתמשים במים חמים – צריך להקפיד שלא להניח את הכלים בכיור, אלא לשטפם מעל הכיור. כל טוב (משיב: הרב שמואל שפירא, רבה של כוכב יאיר)

   

  יש לכם שאלה? רבני צהר עונים לשאלותיכם בפרוייקט החדשו"ת של ynet ובבית ההוראה "CALL ההלכה" - טל': 1-800-200-377 בימים א' עד ה' - בין השעות 19:00 ל-23:00.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים