שתף קטע נבחר

איתות לגאורגיה ולמערב? תמרונים רוסיים בקווקז

רוסיה החלה היום בתרגיל צבאי רחב היקף, המדמה משבר שמידרדר לכדי מלחמה כוללת. התרגיל יסתיים בעוד שבוע - ביום שבו תחל פגישת הפסגה בין נשיאי רוסיה וארה"ב. פרשנים: התרגיל נועד לשדר מסר מאיים לוושינגטו ולטביליסי

אלפי חיילים בסיוע מאות טנקים, תותחי ארטילריה וכלים כבדים נוספים, דהרו היום (ב') ברחבי צפון הקווקז - עם תחילת התרגיל הצבאי הגדול ביותר שנערך ברוסיה בשנה האחרונה, מאז המלחמה עם גאורגיה בקיץ שעבר.

 

התמרונים הצבאיים נתפסים בעיני מומחים רבים כאיום מפורש על גאורגיה השכנה - שממשלתה ניסתה לאחרונה לחמש מחדש את הצבא המקומי שניזוק מאוד במלחמה, ואירחה את כוחות נאט"ו לתרגיל צבאי במאי האחרון. פרשנים סבורים כי התרגיל הצבאי הרוסי הוא גם איתות לארצות הברית שמוסקבה מסרבת לוותר על שאיפתה לכלול את גאורגיה בתחום השפעתה, יחד עם הרפובליקות הסובייטיות-לשעבר האחרות.

 

התרגיל עתיד להימשך עד 6 ביולי - היום שבו יגיע נשיא ארה"ב ברק אובמה למוסקבה, כדי לקיים פגישת פיסגה עם מקבילו הרוסי דמיטרי מדבדב. משרד ההגנה הרוסי הודיע כי בתמרונים משתתפים 8,500 חיילים, לצד 200 טנקים ומשוריינים, מאה יחידות ארטילריה וכמה ספינות קרב. על התמרונים מפקח מקרוב הרמטכ"ל הרוסי ניקולאי מקרוב, והם נועדו לדמות מצב של משבר צבאי שיוצא משליטה ומתפתח למלחמה כוללת.

 

מאז המלחמה בקיץ שעבר, שעסקה בשליטה במחוזות הבדלנים אבחזיה ודרום אוסטיה, נשארה מתיחות גבוהה בין רוסיה לגאורגיה. רוסיה הכירה בעצמאותם של שני המחוזות ובנתה בהם בסיסים צבאיים ומתקני אספקה, ואף סללה שם כבישים. בכל אחד מהם מוצבים כ-6,000 חיילים רוסים.

 

מוסקבה הגיבה במורת רוח גלויה כלפי שאיפותיה של גאורגיה להצטרף לנאט"ו, ואותתה כי לא תסבול צירוף רפובליקות סובייטיות לשעבר נוספות לברית הצבאית. למרות זאת, נשיא גאורגיה הפרו-מערבי מיכאיל סאאקשווילי מוסיף לחתור להצטרפות לברית, ומבקש להתקרב לארה"ב.

 

יועץ הקרמלין לשעבר אנדריי אילריונוב התנבא כי אם רוסיה תנקוט צעדים צבאיים נגד גאורגיה - הדבר יתבצע זמן קצר לאחר ביקורו של אובמה, ומוסקבה תציג את החלטתה לתקוף כאילו התקבלה באישור אמריקני. הוא הוסיף עם זאת כי רוסיה אינה מעוניינת לכבוש את גאורגיה. "המטרה היא להפוך את גאורגיה למעין 'דייסה', מבחינה פוליטית, צבאית ואתנית, ולערער את יציבותה הפוליטית", אמר לעיתונאים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משוריינים רוסים בגאורגיה, אשתקד
צילום: רויטרס
חיילים רוסים סמוך לגורי, אשתקד
צילום: AP
מומלצים