שתף קטע נבחר

יממה לגזר הדין: האם פעיל השמאל נאווי ייכלא?

ביהודה ושומרון אין כמעט אחד שלא מכיר את עזרא נאווי, פעיל תעאיוש. עבור כוחות הביטחון, הוא מהווה כאב ראש לא קטן. עבור הפלסטינים - גיבור זכויות אדם. כעת, הוא עלול להיכלא לאחר שהורשע בהתססה: "דבר לא יעצור אותי מלעמוד על זכויותיהם של מי שראויים לעזרתי"

ביום רביעי יגזור בית משפט השלום בירושלים את דינו של עזרא נאווי, פעיל שמאל וחבר ארגון "תעאיוש", שהורשע בתקיפת שוטרים והתפרעות במהלך הריסת מבנה לא חוקי בדרום הר חברון ביולי 2007. הוא נעצר לאחר שהתנגד להריסת מבנים ופחונים בלתי חוקיים של תושבים בדואים באום אל-חיר והורשע בהסתת תושבי המקום ובגרימת התפרעות. הוא מבטיח לא להיכנע, ולהמשיך בדרכו.

  

נאווי, תושב ירושלים, הוא אחת הדמויות הבולטות והצבעוניות בשטחים. הוא הקדיש את חייו למאבק לזכויות אדם, וכעת עלול למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח. בשבועות האחרונים מתנהל קמפיין בינלאומי הקורא שלא להטיל על נאווי עונש מאסר בפועל. רבבות חתמו על עצומות באינטרנט, ושלחו מכתבים לשגרירויות ישראל בעולם, לנשיאת בית המשפט העליון וליועץ המשפטי לממשלה. גם עיתונים ברחבי העולם התייחסו לפרשה ובמקומות רבים פורסמו מאמרים בזכותו של נאווי.

 

בהכרעת דינו של נאווי לפני כשלושה חודשים, כתבה השופטת אילנה זיסקינד: "הנאשם היה גורם מתסיס שהלהיב את המתקהלים להיכנס למבנה, ולעשות מהומה רבתי שתימנע את הריסתו". היא קיבלה את עמדת השוטרים ופסקה שנאווי חבט בפניו של אחד מהם. "הוא זה שיצר בשטח המולה שהפריעה לשוטרים, ולבסוף תקף בתוך את השוטרים שנכנסו להוציאו משם".

 

נאווי, מצדו, מכחיש לחלוטין את הדברים. "כשבאים להרוס את הבית שלך, תציע להם קפה? ברור שהיתה התנגדות, ברור שאנשים צעקו. אבל מפה ועד אלימות? בוודאי שלא היכיתי אף שוטר. כמי שמכיר היטב את האזור והיה לא פעם במהלך פינוים, אני יודע שעם שוטרי מג"ב לא מתעסקים. הם טענו שהשלכנו אבנים וברזלים מהגג? לא אבנים, לא ברזלים, ואפילו לא גג כי אין שם. זה בקושי פחונים", אמר בשיחה עם ynet.

 

לדעת נאווי, בקרב גורמי הביטחון ביהודה ושומרון קיים להט להרחיקו מהשטח בכל מחיר. "אני מרגיש שמחפשים אותי על כל דבר קטן. אני מגיע למחסום - כולם עוברים חוץ ממני. יש נגדי צווים.

 אבל שום דבר לא יעצור אותי מלעמוד על זכויותיהם של מי שראויים לעזרתי. יש מי שלא אוהב את זה שאני נמצא בכל מקום, עושה רעש ומפריע. אבל אני לא אנוח כל עוד הדין בשטחים אינו אותו דין ליהודים ולערבים. אומרים שהבנייה של הערבים אינה חוקית, ואם הם יגישו בקשה לקבלת רישיון - הם יקבלו? בוודאי שלא", אמר.

 

בשנים האחרונות נפוצו על נאווי שמועות רבות. נטען עליו הוא סוחר סמים, פושע ומשתף פעולה עם הפלסטינים. אבל נאווי דוחה את כל השמועות וטוען כי אין בכוונתו לעצור כל עוד הוא חופשי. "אני נלחם את מלחמתם של כל מי שראויים לכך, בין אם זה מחוסרי הדיור בירושלים, בני העדה האתיופית או הערבים. לפעמים אני מרגיש שאני מרוקן בכפית את הדמעות מהאוקיינוס כי הקיפוח לעולם לא נגמר. לא אפסיק לעשות זאת לעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נאווי. עצומות בעולם
צילום: אבי חי
מומלצים