שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה: המע"מ יעלה מחרתיים ב-1%

מליאת הכנסת אישרה צו של שר האוצר, לפיו שיעור המע"מ יעלה מ-15.5% לרמה של 16.5%. 49 ח"כים תמכו לעומת 24 שהתנגדו. ח"כ שטרית: זוהי תפיסת עולם מעוותת

המע"מ יעלה מחרתיים, ה-1 ביולי, ב-1%, משיעור של 15.5% לרמה של 16.5%. כך החליטה אחר הצהריים (ב') הכנסת, שאישרה צו של שר האוצר, יובל שטייניץ בעניין זה. 49 ח"כים הצביעו בעד הצו, לעומת 24 שהתנגדו.

 

 

בנוסף אישרה הכנסת צו דומה להגדלת מס השכר על מוסדות כספיים שאינם משלמים מע"מ, כתחליף לתשלום זה.

 

בדרך כלל, הצו התואם חל גם על מלכ"רים, אולם השר הוציא אותם הפעם מתחולתו הצו, כדי לסייע למגזר השלישי והעמותות שנמצאות במצוקה עקב המשבר הכלכלי.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), הגיש את הצו להצבעה, תוך ציון העובדה שהוועדה קיימה עליו התייעצות עם האוצר כמתחייב על פי החוק, אך לא הצביעה עליו ולא קיבלה שום החלטה.

 

ח"כ חיים אורון (מרצ) אמר בדיון הקצר, כי מדובר בצו שיביא לממשלה הכנסה שנתית של 2.2 מיליארד שקלים, עוד לפני שהכנסת תצטרך להביע את דעתה על הכוונה להטיל את המע"מ על ירקות ופירות, ובכך להגדיל את מחירם ב-16.5%.

 

אורון תקף את הממשלה על החלטה זו בשעה ששיעורי המס הישיר (המוטל על הכנסה) בישראל הם מהנמוכים בעולם, בעוד שהמסים העקיפים (מע"מ) הם מהגבוהים בעולם, ועוד מגדילים אותם.

 

"לזה הממשלה קוראת כלכלה מנוהלת ועוד טוענת שהכל נעשה במסגרת תקציב חברתי שאין כמוהו", אמר אורון. "זאת, כאשר ביד אחת מעלים את המס העקיף לאוכלוסייה קשת היום וביד השנייה מפחיתים את המס הישיר לאוכלוסייה החזקה. איפה ההגיון והשכל?", שאל אורון וקרא למליאה שלא לאשר את העלאת המע"מ, לפני שיוצג התקציב כולו.

 

ח"כ מאיר שטרית (קדימה) אמר כי הוא מתקשה להבין את ההגיון של שר האוצר לשעבר (ראש הממשלה, בנימין נתניהו) שבתהליך הפחתת מס ההכנסה ומס החברות, הממשלה צפויה להפסיד הכנסות ממסים בין השנים 2016-2011  בהיקף של 70 מיליארד שקלים.

 

זאת, כשבתקופה המקבילה מהיום תוספת ההכנסה שתקבל מהעלאת המע"מ לא תעלה על 15 מיליארד שקלים, כך שהממשלה עדיין תפסיד מעל 55 מיליארד שקלים.

 

שטרית הדגיש כי מיליון שכירים ששכרם נמצא מתחת לסף המס, ייאלצו לשלם מס נוסף ולא לקבל שום הטבה כמו בעלי ההכנסות הגבוהות. "זוהי תפיסת עולם מעוותת של ממשלת הליכוד והחרדים", אמר שטרית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים