שתף קטע נבחר

זירת הקניות

פשרה בעתלית: "כרמל כימיקלים" יפסיק לזהם

בניסיון למנוע מהמשרד להגנת הסביבה לשלול ממנו את ההיתר להמשך שימוש בחומר המסרטן פורמלדהיד, התחייב המפעל, בהסדר בבית המשפט, לפנות בריכת אידוי ממנה נפלט החומר לאוויר, ולהתקין גלאים בארובות

בעוד שמונה שבועות מקווים תושבי עתלית לנשום סוף-סוף לרווחה. בתוך פרק זמן זה אמור מפעל "כרמל כימיקלים" הסמוך ליישוב למנוע המשך פליטות של החומר המסרטן פורמלדהיד ממתקניו. את התאריך קבע היום (ג') בית משפט השלום בחיפה, בדיון בבקשת המפעל למנוע מהמשרד להגנת הסביבה לשלול ממנו את ההיתר להמשיך ולהשתמש בחומר.

 

הפליטות הבלתי-מוקדיות של החומר (פליטות שמקורן אינו בארובות המפעל - י.ע-ד) היו בעיני המשרד להגנת הסביבה בין מקרי זיהום האוויר החמורים ביותר באזור. המפעל "נמצא על הכוונת" של המשרד כבר משנת 1999, ואף הורשע בעבר בבית המשפט בהפרות של חוקי סביבה, אך במשך כל השנים הללו פעילותו לא הופרעה; הוא המשיך לפלוט את החומרים המסוכנים לעבר היישוב, והתושבים נאלצו לסבול ממטרדי הריח והאוויר הרווי בכימיקלים.

 

לפני כשבועיים, לאחר שבדיקות בשטח המפעל שוב הניבו ממצאים חריגים, החליט המשרד להגנת הסביבה לשלול ממנו את ההיתר לשימוש בפורמלדהיד. עבור המפעל המשמעות הייתה פגיעה בייצור ונזק כלכלי, ולפיכך הוא ניסה לבלום את המהלך בבית המשפט.

 

עוד על "כרמל כימיקלים":

 

בדיון בראשותה של השופטת יעל פרדלסקי הוחלט על פשרה: במקום שלילת ההיתר ינקטו מנהלי המפעל בהקדם בצעדים נגד הפליטות המוקדיות והבלתי מוקדיות מהמפעל. עד ה-30 ביולי עליהם להגיש הצעה להתקנת גלאים בארובות המפעל, ועד לחודש אוקטובר יהיה עליו להתקין את המערכת בשטח. לאחר התקנת המערכת, אמורים אנשי איגוד ערים ואנשי מחוז צפון במשרד לקבל התראה ישירה באמצעות ביפר - על כל חריגה מהסף המותר. 

 

בנוסף הוחלט כי למפעל יוקצו שישה שבועות לפנות משטחו בריכת אידוי ממנה נפלט החומר - פעולה שהיה עליו לעשות כבר לפני מספר רב של חודשים. פינוי בריכת האידוי, שפולטת לאוויר ריחות וחומרים בעיקר בחודשי הקיץ, עלתה שוב ושוב בתלונות התושבים למשרדי איגוד הערים לאיכות הסביבה, ולאנשי מחוז צפון במשרד להגנת הסביבה.

 

מבדיקת ynet עולה כי רק לפני כשבוע, בעקבות תלונות שכאלה, קיימו אנשי המשטרה הירוקה סיור במקום. במהלך הסיור אותרו מפגעי ריח חריפים ואף נראו בסמוך לבריכה חומרים שאינם מטופלים כראוי. בסוף הסיור קיבל המפעל קנס על-סך 6,000 שקלים בגין זיהום הסביבה.

 

אנשי ועד הפעולה המקומי, ועמותת "כחול וירוק" - הנאבקים מזה תקופה ארוכה בזיהום הנגרם מהמפעל - הביעו סיפוק מההחלטה, אך הבהירו כי ימתינו עד לביצועה בפועל. "אנו מרוצים מהפעולות היסודיות של מנהל המחוז החדש, שלמה כץ, לטיפול בבעיית זיהום האוויר המתמשכת בעתלית. זוהי הדרך להפסקת הרעלת ילדינו. עם זאת, אנחנו סקפטיים לגבי היכולת של המפעל לעבוד בסטנדרטים ראויים, בהתחשב בסמיכות הגבוהה שלו לבתי התושבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בריכת האידוי. תפונה
באדיבות "כחול וירוק", ועד פעולה למען עתלית
מומלצים