שתף קטע נבחר

חוקר האו"ם בעזה: העדויות כואבות במיוחד

בימים האחרונים שמעו ריצ'רד גולדסטון וחברי משלחת האו"ם עדויות מתושבי הרצועה מימי מבצע עופרת יצוקה. לדבריו, מטרות השימוע הוא להביא את קולם של הקורבנות לעולם

העדויות הן כואבות במיוחד - כך סיכם הערב (יום ג')  ריצ'רד גולדסטון, ראש משלחת האו"ם לחקירת אירועי עופרת יצוקה, את הדברים ששמע מתושבי רצועת עזה ביומיים האחרונים.

 

גולדסטון אמר כי מטרת ישיבות השימוע, שערך ביומיים האחרונים, היא להביא את קולם של הקורבנות לעולם. ראש משלחת האו"ם הוסיף כי העדויות היו כואבות וכי אנשי המשלחת לא יכלו להסתיר את כאבם למשמע העדויות האלה.


שמיעת העדויות ברצועת עזה (צילום: AFP)

 

הוא ציין כי המשלחת סיימה את החלק הראשון של ישיבות השימוע. גולדסטון אמר כי צוותו יבחן את כל הנתונים שנאספו על-ידי הוועדה, לפני הגשת הדוח הסופי באוגוסט. "אנו כבני אנוש חייבים לרשום את התרשמותנו העמוקה מן הפרטים, במיוחד מן הסבל העמוק והכאב עליהם שמענו ביומיים האחרונים", הוא אמר.

 

גולדסטון הוסיף כי חלק מן העדים ציינו את נכונותם, מהלך ישיבות השימוע, לדבר בפומבי - אך חזרו בהם מכוונה זו מפני שחששו שהדבר יסכן את חייהם. "אנו דורשים להעניק ביטחון מלא לאותם אלה שהשתתפו בישיבות השימוע, כפי שקובעת מגילת האו"ם בנושא זכויות האדם".

 

בין היתר העיד בפני חברי הוועדה ד"ר איאד סראג'. "כמות הדם וההרג

שהם ראו או שקרובי משפחותיהם סבלו... היא עצומה. זה מוליד רגשות פסיכולוגיים שליליים, ומשמר את מעגל האלימות", הוא אמר.

 

ישראל אינה משתפת פעולה עם הוועדה בטענה כי אינה אובייקטיבית. שר הביטחון, אהוד ברק, אף הבהיר זאת למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, במהלך פגישתם לפני חודש. "אנחנו רואים בחומרה את ההגדרה של המנדט שקיבלה ועדה זו לעסוק בפשעי מלחמה. ככל הנראה לא נשתף פעולה עם הוועדה הזו למרות שגולדסטון באופן אישי מאוד מוערך בעולם וגם אצלנו", הסביר ברק בתום הפגישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטון. הדוח יתפרסם באוגוסט
צילום: AFP
מומלצים