שתף קטע נבחר

תדהמה בפרקליטות: מכה קשה, מחייבת מחשבה

גורמים בפרקליטות הצבאית הגיבו בתדהמה להחלטת בג"ץ לבטל את האישום נגד סא"ל עמרי בורברג והחייל ל', ולהאשימם מחדש. "מדובר בפגיעה חמורה במעמדה של מערכת השיפוט הצבאית". הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet

"לא ציפינו להחלטה שכזו. מדובר במכה קשה לפרקליטות. אין ספק שנפל דבר שמחייב את כולנו למחשבה עמוקה" - כך הגיבו בצהריים (יום ד') גורמים בפרקליטות הצבאית להחלטת בג"ץ בפרשת תקרית הירי בנעלין, בה מואשמים החייל ל' והמג"ד סא"ל עמרי בורברג בירי לעבר הפלסטיני אשרף אבו-רחמה. הפרשה נחשפה לראשונה ב-ynet.

 

שופטי בית המשפט העליון החליטו פה אחד לקבל עתירת ארגוני זכויות האדם

ולקבוע כי העמדתם לדין של השניים בעבירה של התנהגות בלתי-הולמת, תתבטל מחמת חוסר סבירות קיצוני. בית המשפט הורה להחזיר את הנושא לפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אבי מנדלבליט, כדי שישקול מהם הסעיפים בהם יואשמו השניים.

 

מנדלבליט שוהה בימים אלה בחו"ל, אולם אנשיו בתביעה ואף בסנגוריה הצבאית הביעו את תדהמתם מההחלטה. הן לגבי השורה התחתונה לפיה יש להחמיר את כתב האישום והן על הניסוח הנוקב נגד מה שמתפרש כאי קבלה של השיקולים עליהם החליט הפצ"ר יחד עם התובע הצבאי הראשי לשעבר, אל"מ לירון ליבמן.

 

גורמים בפרקליטות ציינו כי התיק נבחן במשך חודשים ארוכים על-ידי הפצ"ר ואנשיו, לרבות התייעצות עם אנשי מקצוע מחוץ לצה"ל, ביניהם שופטים ותובעים ותיקים. "הפצ"ר קיבל את ההחלטה לאחר ששקל את מכלול הנסיבות, לרבות העובדה שהמג"ד הועבר מתפקידו ולמעשה קידומו נעצר. האירוע נבחן לא מעמדת המצלמה שצילמה אותו, אלא בצורה עניינית אל מול התוצאה. צריכים לחשוב היטב כיצד להתמודד עם ההחלטה הזו, גם בתיק הזה אבל גם בתיקים עתידיים. אין ספק שהיום נפל דבר שמחייב את כולנו למחשבה עמוקה".

 

לדברי הגורמים, יש בהחלטת בג"ץ משום פגיעה חמורה במעמדה של מערכת השיפוט הצבאית.

 זאת, כיוון שבג"ץ קבע באופן מפורש כי הוא מצפה שעל שני המעורבים באירוע יוטלו עונשים חמורים, ולמעשה באופן הזה הכתיב לבית הדין צבאי כיצד יש לנהוג בהם".

 

יש לציין כי העבירה בה בחר הפצ"ר להאשים את המג"ד והחייל אינה נושאת רישום פלילי, וכעת כל שנותר לו הוא לנסח כתב אישום חדש ובו סיעיפי אישום שמי שמורשע בהן נושא רישום פלילי. הגורמים הסבירו כי החלטת הפצ"ר באה לאחר שימוע ולאחר שבג"ץ הורה לו לשקול את החלטתו בשנית.

 

הגורמים ציינו כי קצינים בכירים בצה"ל, לרבות במטכ"ל, הביעו את דעתם כי אין לנקוט כלל צעדים משפטיים נגד המג"ד. לדבריהם, למרות זאת הפצ"ר לא קיבל את עמדתם ובחר להעמידו לדין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מנדלבליט. פגיעה בעבודת הפצ"ר
צילום: דובר צה"ל
באדיבות בצלם
הירי בנעלין (ארכיון)
באדיבות בצלם
יהיה אישום פלילי. בורברג
צילום: דודי ועקנין
מומלצים