שתף קטע נבחר

דיון על תקצוב מוסדות חרדים: גפני הוצא מהמליאה

ניצן הורוביץ ורונית תירוש התעמתו עם משה גפני מיהדות התורה על רקע הצעת חוק שנועדה להגדיל את התקצוב למוסדות חינוך חרדים. גפני זעם כשהשוו אותו לנטורי קרתא: "אני משלם ארנונה...זאת חוצפה... יהדות לא צריך ללמוד?"

עימות חריף התרחש היום (ד') במליאת הכנסת במסגרת דיון והצבעה על חוק שנועד להגדיל את התקצוב לחלק ממוסדות החינוך החרדיים. הצעת החוק, יוזמה של חברי כנסת מיהדות התורה, אושרה היום בקריאה טרומית בתמיכת הממשלה.

 

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) אמר בדיון: "אמרו לי כמה חברים כאן בבית, מה אני בא בטענות אל החרדים, אל המפלגות החרדיות שבסך-הכל דואגות לאינטרסים שלהן, לסקטור שלהן. צריך לבוא בדרישה לדין וחשבון מהשותפים הקואליציוניים, מהליכוד במקרה הזה. ובמקרה הזה, גם ממפלגת העבודה שעמדה בלי להוציא מלה כשהביזיון הזה עבר בוועדת השרים לחקיקה".

 

"איך שרי מפלגת העבודה יכלו להניח לביזיון כזה להגיע אל הכנסת?", תהה הורוביץ. "אין לי טענות אל החרדים. אתם מקדמים את בתי הספר שלכם על חשבוננו, על חשבון משלם המסים - סבבה, אין לי בעיה. זה תפקידכם וזו משימתכם. אבל, איך שותפיכם לממשלה נותנים לדבר הזה לעבור כאן - זו שאלה שצריך לשאול את שרי מפלגת העבודה שנותנים יד לדבר הזה".

 

"כדאי שחברי הכנסת יבינו, החוק הזה, שמובא כאן היום, הוא המשכו השערורייתי של חוק נהרי, שהעניק זכויות למוסדות של החינוך החרדי בלי לחייב אותם לפעול כחלק ממערכת החינוך הישראלית", הוסיף הורוביץ.

 

גפני להורוביץ: "תתבייש לך"  

אחד מיוזמי החוק ח"כ משה גפני זעם על דבריו של הורוביץ וביקש לדבר. "דיברתי פה לפני כמה חודשים על הילדה שגרה בגבעת שאול בירושלים, שלומדת בחינוך העצמאי, והיא קטועת ידיים וקטועת רגליים. היא איננה יכולה ללכת לבית-הספר, רק עם סייעת. בעקבות הפרשנות המשפטית עיריית ירושלים פיטרה את הסייעת והילדה בבית. אני מסתכל לך בעיניים, ניצן הורוביץ".

 

הורוביץ השיב: "תסתכל טוב". גפני: "ואני מבקש שתסתכל עליי ותגיד לי מה אתה אומר לילדה הזאת, שכל חטאה הוא רק דבר אחד: שהיא ילדה חרדית".

הורוביץ אמר בתגובה כי "זו דמגוגיה זולה". גפני: "שום דבר אחר לא. עלית פה לדוכן לפני 20 דקות ודיברת על הפלורליזם, לתת לכל אחד להתחתן איך שהוא רוצה, לא חשוב שזו מדינה יהודית. ילדה קטועת רגליים, קטועת ידיים, אצלה אין פלורליזם. אתה תתבייש לך". הורוביץ ענה: "אותה ילדה יכולה ללכת למוסד, כמו כל אחד אחר".

 

לאחר ההצבעה במליאה, ביקשה ח"כ רונית תירוש (קדימה) לדבר. "אני גם יכולה, הרב גפני, לספר פה סיפור מאוד מאוד קשה, של הרבה ילדות ספרדיות, מזרחיות, שרצו להיכנס לבתי-ספר בחינוך החרדי, אבל מנעו מהן את הכניסה כי הצבע שלהן לא התאים, כי המוצא שלהן לא התאים, והמדינה הולכת לתת לזה גיבוי. היא הולכת לתת להם מאה אחוז, מאה אחוז תקציב, ולהגיד לבנות הללו: תישארו בבית. זה בסדר? לא צריך להיות קטועי ידיים, מספיק שצבע העור שלך לא יהיה בצבע המתאים. על זה אני כועסת.... האמינו לי, אני אשה שומרת מסורת, יש לי הרבה כבוד לדת ולרבנים ויותר מכך, ואני כן בעד שיוויון. אנא מכם, אל תעשו את זה לבני הנוער. אני לא רוצה את ההפרדה הזאת בין ילד לילד. האמינו לי, תהיו חלק מהחברה, קחו חלק בנטל. החרגתם את עצמכם מהצבא, רובכם מחריגים את עצמכם מתשלומי ארנונה ומסים.. ...זה ממאיס אתכם לצערי על הציבור. תהיו חלק ממדינת ישראל, אל תהיו כמו נטורי קרתא, זה כל מה שאני מבקשת....".

 

הדברים הוציאו את גפני מכליו והוא החל לקרוא קריאות ביניים עד שהוצא מן האולם. "אני משלם ארנונה...זאת חוצפה... יהדות לא צריך ללמוד?". תירוש: "לי אתה אומר?". גפני בתגובה: "כן, כשהיית מנכ"לית...ההתנשאות הזאת, אתם תחנכו אותנו? תגידו לנו איך להתנהג? בושה. אנשים יכולים לדבר גבוהה גבוהה עד שזה מגיע אלינו. על הערבים לא יגידו את זה, רק עלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורוביץ. "אין לי טענות אל החרדים"
צילום: משה שי
צילום: דודי ועקנין
גפני. "אתם תחנכו אותנו?"
צילום: דודי ועקנין
תירוש. "לא רוצה הפרדה בין ילד לילד"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים