שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הרבצ"ר לשעבר להגנת רונצקי: "זו ההלכה"

  תא"ל הרב אביחי רונצקי זוכה לגיבוי מקודמו בתפקיד, הרב ישראל וייס שאומר ל-ynet: "הרבנות הצבאית עצמאית, אבל חייבת להטות אוזן קשבת לגדולי ישראל". הרב שמואל אליהו: "רב שיפסוק לפי רצון הממונים עליו הוא לא רב אלא פקיד"

  בעוד בצה"ל נבוכים ומבקרים את הרב הצבאי הראשי על התבטאותו בנושא גיוס נשים, זוכה תא"ל אביחי רונצקי לגיבוי מלא מרבני הציונות הדתית: קודמו בתפקיד, תא"ל (במיל') הרב ישראל וייס, אמר הבוקר (יום ה') ל-ynet כי דבריו של רונצקי, לפיהם בנות לא צריכות להתגייס לצבא, משקפות את הפסיקה ההלכתית הרווחת בנושא, שאומצה גם על ידי הרבנות הראשית לישראל. על פי הרב וייס, "זו ההלכה, ולא צריך להתנצל". 

   

  הרבצ"ר לשעבר הסביר כי "הרבנות הצבאית צריכה להיות עצמאית מחד, ומאידך - להטות אוזן קשבת לגדולי ישראל, ואם היא תתעלם מהחלטותיהם - תמעל בתפקידה". לדבריו, "אנחנו אף פעם לא עודדנו צעירות להתגייס לצה"ל אבל תמיד סייענו במהלך השירות למי שבחרה אחרת". 

   

  למרות הגיבוי המלא לרב רונצקי סבור הרב וייס כי החלטת הרבנות הראשית נבעה מהתנגדות ל"עירוב המינים וליברליות", ולדעתו במקרים מסוימים אין בעיה הלכתית לגיוס נשים לצבא. "חיילת דתית במסגרות דתית אמיתית – כמו בתפקיד מורה בבית ספר דתי שנמצא ביישוב דתי – אני לא רואה שום פסול בזה שהיא לובשת מדים בצבע זית. ההתייחסות במקרים כאלה צריכה להיות שונה". 

   

  "זה לא פסק גורף", הוסיף הרב, "אין ספק שצריכים לתת את הדעת לשיבוצם העתידי של הבנות. זה כמו אברכים חרדים בנח"ל החרדי או במקום 'מוגן' בחיל האוויר, שלא רואים בחורה מקילומטר".

    

  וייס טוען כי ריבוי הפרסומים בעניינו של הרבצ"ר רונצקי הוא "אנטי ומגמתי" ונובע מ"תיעוב ושנאה". לדבריו, "מה שהוא לא יגיד לא יהיה בסדר. ממש עושים לו וידוא הריגה".

   

  חבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל אליהו, ציין בשיחה עם ynet כי המועצה פסקה כבר בשנות החמישים כי לנשים אסור להתגייס, ומאז לא שינתה את החלטתה אף שהנושא עלה פעמים רבות לדיון – גם באחרונה. לדבריו, "זה כל כך פשוט שזו ההלכה שזה מיד יורד מסדר היום". 

   

  על

  דבריו של תא"ל רונצקי אמר הרב אליהו: "כל רב חייב לפסוק את ההלכה לפי מיטב הכרתו, וברגע שיפסוק לפי דעת הממונים עליו הוא לא רב אלא פקיד. רוב מוחלט של רבני ישראל חושבים שלא ראוי לנשים להתגייס לצבא, כי נשים הן בנות חווה - אם כל חי - ותפקידן להרבות חיים". 

   

  הוא הוסיף כי "ריבוי ההטרדות המיניות בצבא הוא כשלעצמו סיבה לכל בת שלא להתגייס - בין אם היא דתית, בין אם מסורתית ובין אם חילונית".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום אלכס קולומויסקי
  הרבצ"ר הקודם, ישראל וייס
  צילום אלכס קולומויסקי
  צילום: אביהו שפירא
  הרב שמואל אליהו. "לא פקידים"
  צילום: אביהו שפירא
  הרב הצבאי אביחי רונצקי
  צילום: אורלי זיילר
  מומלצים