שתף קטע נבחר

עבדאללה מינה את בנו הבכור חוסיין ליורש עצר

הוא יהיה המלך חוסיין השני: הבכור, בן 15, נחשב למעשה ליורש העצר הירדני משנת 2004, אך כעת מונה באופן רשמי

יש יורש עצר בירדן באופן רשמי: עבדאללה מלך ירדן הודיע הערב (יום ה') כי מינה את בנו הבכור חוסיין ליורש העצר. עם זאת באופן לא רשמי, חוסיין נחשב ליורש העצר כבר משנת 2004.

 

בשנת 1999 הוכתר ליורש העצר חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של עבדאללה. אך התואר מבנם של המלך המנוח חוסיין והמלכה נור נשלל חמש שנים לאחר מכן.

 

על-פי החוקה הירדנית, תואר יורש העצר מוענק לבן הבכור של המלך. עם זאת, יש לו זכות למנות לתפקיד את אחיו. המלך חוסיין החליף את אחיו חסן בבנו עבדאללה ימים ספורים לפני מותו ב-1999. למלך חוסיין ולמלכה ראניה שני בנים ושתי בנות, וחוסיין הבכור הוא בן 15.

 

מינויו של חוסיין מעיד על כך שהמחלוקת בתוך משפחת המלוכה מחריפה. גורמים רבים בממלכה, בעיקר בשבטים הבדואים הגדולים, רואים בחמזה כאלטרנטיבה למלך. זאת, לנוכח חוסר שביעות רצון מהשתלטות גורמים רבים, ביניהם גורמי חוץ ערביים, על נכסים רבים במדינה.

 

המלך הבהיר באמצעות המינוי כי מבחינתו בנו חוסיין הוא היורש, למרות גילו הצעיר ולמרות שבסביבתו ניסו אנשים לדבר על ליבו כדי למנות את חמזה המבוגר והמנוסה. מדובר בצעד שנעשה, למרות שהמלך האב השביע את עבדאללה למנות את אחיו למחצה ליורש העצר. המינוי היום מוכיח

 כי בית המלוכה מפולג בין שני מוקדי הכוח וכי חמזה הפך לכתובת של גורמי האופוזיציה בממלכה. רבים טוענים כי חוסיין צעיר מדי להיות יורש העצר, לנוכח המצב במזרח התיכון, אולם המלך החליט כי ניתן למנות את בנו - אפילו שרבים סברו כי האח יהיה יורש העצר.

 

בפברואר 1999, עם מות אביו, הוכתר עבדאללה ה-2 כמלך ירדן. בראיון שהעניק זמן קצר לאחר טקס ההכתרה הצהיר: "אני ממשיכו של המלך חוסיין, של אמונותיו ושל השקפותיו". ברוח הצהרה זו הולך המלך עבדאללה, שבעקבות אביו נוקט במדיניות פרו-מערבית מתונה. בין שאר הצהרותיו לאחר הכתרתו, הודיע על כוונתו לשמור על הסכם השלום עם ישראל, להילחם נגד השחיתות בממלכה הירדנית ולעשות למען פיתוח כלכלי מואץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוסיין. יורש העצר החדש
צילום: AP
ההורים. המלך עבדאללה והמלכה ראניה
צילום: AP
מומלצים