שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  אוסטרליה: נתגלו 3 מינים חדשים של דינוזאורים

  הדינוזאורים החדשים זכו לשמות בנג'ו, קלנסי ומטילדה, הלקוחים מתוך השיר הלאומי של אוסטרליה "וולסינג מטילדה". המאובנים של בנג'ו ומטילדה נמצאו יחדיו, ויש חשש סביר שהם מתו כאשר בנג'ו הטורף רדף אחרי מטילדה

  חוקרי מאובנים באוסטרליה, טוענים במאמר המתפרסם היום (ו') בכתב העת האלקטרוני PlosOne כי הם גילו שלושה מינים חדשים ובלתי מוכרים עד כה של דינוזאורים. המאובנים נתגלו באתר חפירות שנקרא מערך ווינטון (Winton Formation), הממוקם במערב מדינת קווינסלנד והם מתוארכים ללפני כ-100 מיליון שנים, העידן שבו שלטו הדינוזאורים בעולם החי.

   

  קישור למאמר

   

  על סמך המאובנים שנמצאו שחזרו המדענים שלושה יצורים שטרם הכרנו. בכל הנוגע לראשון מביניהם - אפשר להיות שמחים שלא הכרנו אותו. מדובר בטורף אימתני, ענק וזריז במיוחד. "הוא היה הצ'יטה של עידן הקרטיקון", אמר החוקר סקוט האקנל, "למרות גודלו הוא היה קל רגליים וגמיש ויכל להשיג כל טרף שרצה".

   

  עוד על דינוזאורים

   

  הטורף-על הזה זכה לשם המדעי אוסטרלוונטור ווינטונסיס (Australovenator wintonensis), על שם היבשת והמקום שבו נמצאו המאובנים. למרות שמדובר בשם קליט וקל להגייה ושינון, החליטו המדענים להעניק לו גם כינוי קצר - בנג'ו. עיתון הבוקר "סידני הארלד" הסביר כי הדינוזאור החדש נקרא כך על שמו של בנג'ו פטרסון, זמר עם אוסטרלי שחי בווינטון וחיבר שם ב-1885 את מה שנחשב לאחד השירים האוסטרליים המפורסמים מכולם - "וולסינג מטילדה".

   

  שני חבריו של בנג'ו, שהיו יצורים פחות מפחידים, זכו גם הם לשמות קצרים הקשורים לשירו של פטרסון. קלנסי, וונטונוטיטס ווטסי למדקדקים (Wnitonotitan wattsi), היה יצור צמחוני וארוך צוואר שניזון מעלים ופירות שגדלו על צמרות העצים. מטילדה עצמה, הייתה גוצית יותר ודומה קצת להיפופוטם בן זמננו.


  סקוט האקנל עם המאובנים של אחד הדינוזאורים (צילום: רויטרס) 

   

  עצמותיהם המאובנות של מטילדה ובנג'ו נמצאו סבוכות אלו באלו בקרקעית של ביצה. יש להניח, בהסתמך על מה שאנחנו יודעים על בנג'ו, שבעוד היו בחיים היו היחסים ביניהם יחסים של טרף וטורף, וכי הם מצאו את דרכם המשותפת אל אותה ביצה במהלך מרדף אכזרי.

   

  הממצאים מעוררים התרגשות גדולה באוסטרליה. מדענים רבים מגדירים אותם כ"מדהימים" וכ"פריצת דרך" ומי שחשף את תוצאות המחקר בפני התקשורת והקהל, בטקס מרשים שנערך במוזיאון לדינוזאורים ההולך ונבנה בווינטון - היא לא אחרת מאשר אן בליי (Anna Bligh), ראש ממשלת מדינת קווינסלנד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זהו קלנסי
  צילום: AFP
  וזה בנג'ו
  צילום: AFP
  שניסה לאכול את מטילדה
  צילום: AFP
  מומלצים