שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  הצעה: רפורמה במנהל רק ב-5% משטח המדינה

  יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לעניין הרפורמה, ח"כ שאמה, מציע להגביל את הרפורמה כך שבידי המדינה יישארו 95% מהקרקעות לרבות כל השטחים הפתוחים והירוקים

  מפנה נוסף ברפורמה במנהל מקרקעי ישראל: במסגרת הניסיון לגבש פשרה בסוגייה - חוק הרפורמה יוגבל ל-5% בלבד משטח המדינה לפי הצעת ח"כ כרמל שאמה (ליכוד), יו"ר ועדת המשנה של ועדת הכלכלה לעניין הרפורמה.

   

   

  זאת, בהמשך לפשרה קודמת שהחל לגבש לפני יותר משבוע, לפיה השטחים העירוניים הבנויים והפנויים (עד 5 דונם) לא יעברו לבעלות החוכרים, אלא יימסרו ב"חכירה צמיתה" לדורות, אפילו למשך מאות שנים, כפי שפורסם לראשונה ב-ynet.

   

  שאמה הודיע בסוף השבוע כי יעלה את שתי הצעות הפשרה לדיון בוועדת המשנה שמתכנסת היום (א') אחר הצהריים. זאת בתקווה שהן ינטרלו את מניעי רוב המתנגדים לרפורמה. לדבריו, מנהל מקרקעי ישראל מסכים למגבלת ה-5%.

   

  הוא ציין כי מגבלה זו תאפשר את הביצוע המיידי של הרפורמה בכל השטחים העירוניים הבנויים בתוספת מלאי לפיתוח, ומצד שני תשאיר בידי המדינה, מחוץ לרפורמה, 95% מהקרקעות לרבות כל השטחים הפתוחים והירוקים.

   

  לפי הצעתו הקודמת, במצב המשפטי של "חכירה צמיתה" ינהגו החוכרים במקרקעין מנהג בעלים. הם יוכלו לפתח את הנכסים ולמכור אותם ללא הגבלה ובלי צורך לקבל את אישור המינהל, למעט מכירה לתושבי חוץ שחוק השבות לא חל עליהם.

   

  ח"כ שאמה, ציין כי לפשרה זו מובטחת קרוב לוודאי תמיכת נציגי סיעות קדימה והבית היהודי, שעומדים בראש המתנגדים לחוק המוצע, בהנחה שהיא גוברת על האיסור ההלכתי ש"הארץ לא תימכר לצמיתות".

   

  בנוסף, פשרה זו מיועדת לשמוט את הקרקע מתחת לרגלי המתנגדים האחרים, לרבות אלה מסיעות האופוזיציה, שטוענים כי הרפורמה מיועדת להעביר את השטחים שחכרו טייקונים להקמת קניונים ומגדלי משרדים לבעלותם הפרטית, יחד עם שטחים המיועדים לפיתוח.

   

  ח"כ שאמה פועל בתאום מלא עם משרד ראש הממשלה ועל פני הדברים נראה שיש גיבוי מגבוה להצעות הפשרה שלו אם יהיה בכוחם להסיר את המכשולים של חברי הכנסת ולקבל את אישור הבית לחוק הרפורמה בהקדם האפשרי.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים