שתף קטע נבחר

זירת הקניות

זהירות, החומרים המסוכנים עדיין על המדפים

החל ב-1 ביולי אסר המשרד להגנת הסביבה למכור לציבור מוצרי הדברת חרקים המכילים זרחן אורגני, שעלול לסכן נשים בהריון ותינוקות. אך בחנויות לא שמעו על האיסור, והתכשירים ממשיכים להימכר

השימוש בקבוצת מוצרי הדברה המכילים חומרים מסוכנים נאסר על-ידי משרד החקלאות החל ב-1 ביולי, אך המוצרים עדיין נמצאים על המדפים. מבדיקת מוסף "ממון" של העיתון "ידיעות אחרונות" עולה כי בעלי חנויות רבים כלל אינם מודעים להוראה, וממשיכים למכור את המוצרים מסוכנים.

 

מדובר במוצרים המשמשים להדברת מזיקים בדשא ובצמחים הביתיים, ובתכשירים שנועדו למגר מקקים, פרעושים ועכברים. הללו נמכרים ברשתות השיווק, רשתות "עשה זאת בעצמך", חנויות לצרכי גינון ומשתלות.

 

המותג הפופולרי ביותר ביניהם הוא "דיזיקטול" של חברת אקוגן, ולצדו מככבים "פירינקס", שניהם מיוצרים בחברת מכתשים ומשווקים על-ידי חברת "אקוגן". על-פי הנחיות משרד החקלאות, הרישיון לשווק מוצרים אלו, המכילים זרחנים אורגניים, פקע ב-1 ביולי. על-פי ההנחיות, מוצרים שיישארו במלאי אמורים להיות מפונים לרמת חובב על-פי נוהל הטיפול בחומרים מסוכנים.

 

ההוראה המקורית לאסור את השימוש יצאה לראשונה לפני יותר משנתיים מהמשרד להגנת הסביבה, אך משרד החקלאות – האחראי על רישוי מוצרים אלה – הצליח לדחות את האיסור כדי לאפשר ליצרנים להיערך.

 

ההחלטה לאסור מכירת מוצרים המכילים זרחנים אורגניים, שנחשפה בעבר ב"ידיעות אחרונות", התקבלה בעקבות מחקרים שנערכו בעולם ולפיהם חשיפה של נשים בהיריון ושל תינוקות לחומרים אלה עלולה לגרום לפגיעה בהתפתחות, לירידה במשקל ובהיקף הראש של יילודים. חלק מהנזקים, כך התגלה, הם בלתי הפיכים. בארצות-הברית הם הורדו מהמדפים כבר לפני מספר שנים.

 

מחברת אקוגן נמסר בתגובה, כי ה"דיזיקטול" מאושר לשיווק עלידי משרד החקלאות עד סוף מארס 2010 ואילו הפצתו של "פיריניקס" הופסקה כי רישיונו לא חודש. "מעולם לא קיבלנו צו או תקנה האוסרת על שיווקם של תכשירים אלה," אומרים באקוגן, "עד כמה שידוע לנו, מדובר בהמלצות בלבד".

 

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי הרישיון על הפצת "דיזיקטול" ניתן בטרם התקבלה ההחלטה לבטל את השימוש בתכשירים אלה". הרישיון פקע בתאריך 1.7.09 והחל ממועד זה אין להשתמש במוצרים הללו בגינות פרטיות וציבוריות או למכירה קמעונאית," מסרה דפנה יוריסטה, דוברת משרד החקלאות. "אכיפת התקנה תבוצע על-ידי פקחי משרד החקלאות בנקודות השיווק והממכר".

 

ומה אפשר לקנות במקום? חברות רבות פיתחו לאחרונה תחליפים ראויים, שחלקם כבר עלו על המדפים. תכשירים חדשים אלה עשויים משמנים צמחיים, שביכולתם להשמיד נמלים, כנימות עלים ושאר מזיקים ללא סכנה לבני אדם או חיות הבית.

 

אגב, גם חברת אקוגן עצמה יצאה בקו חדש של תכשירים תחת המותג "אקוגן אורגני", וחברת "סקוט" החלה לייבא את המותגים "מקסגארד" ו"סטרטר", המיועדים לדשא ולגינה. ההנחה היא כי ככל שהציבור יעדיף לרכוש חומרים אלה – כך יגוועו מאליהם התכשירים המסוכנים, עם או בלי הפיקוח של משרד החקלאות.

 

  • בכתבה זו שולבה תמונה בה הופיע בטעות המוצר "מתזון". יצויין כי מוצר זה אינו נכלל בין המוצרים שנאסרו לשימוש.

 

הידיעה התפרסמה במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוצרים אסורים במכירה
צילום: שאול גולן
מומלצים