שתף קטע נבחר

"ניאו-רפורמי? הרב שפירא - במומו פוסל"

ב'"עזרא" מבהירים ל-ynet כי דבריו בפני המדריכים אינם משקפים בהכרח את חזון התנועה, נשות "קולך" מזמינות אותו לכינוס הבינלאומי, הרב שרלו מודיע כי אינו חוזר בו מפסיקותיו, והח"כים אורלב ושנלר מבקשים מנהיגות רבנית אחרת. מתקפת הרב יהושע שפירא – התגובות

הרב יהושע שפירא כינה חלקים בציונות הדתית "ניאו-רפורמים" – וחולל סערה: ההקלטה שנחשפה ב-ynet הבוקר (יום א') גררה תגובות רבות מארגונים, רבנים ופוליטיקאים בציונות הדתית, שזעמו על דבריו הקשים של הרב נגד נוקטי הקו הליברלי בקרב הכיפות הסרוגות.

 

ראש ישיבת ההסדר בפתח תקווה, הרב יובל שרלו, העונה על רוב המאפיינים שהציג הרב שפירא ל"ניאו-רפורמה", התייחס לדברים באתר הישיבה, והאשים את הדובר כי "כל הפוסל – במומו פוסל". 

 

שרלו שב על פסיקתו לפיה רווקה מבוגרת יכולה להרות מחוץ לנישואים, ואמר: "איני מבין כיצד ניתן בשם התורה וההלכה לטעון לאכזריות כה גדולה כלפי נשים אלה שלא הצליחו להינשא, ועתה מבקשים לשלול מהם גם את הזכות להורות ... אסור לפוסקי ההלכה לנהוג באכזריות במקום שאין ההלכה מחייבת זו". על המפגש שקיים עם קבוצת הומואים דתיים כתב: "אני אלך לשם (שוב) ואומר את עמדתי ביחס לאיסור התורה החד משמעי מחד גיסא, וביחס לחובה לנהוג באנושיות כלפי אנשים הנמצאים במצוקה מאידך גיסא".

  

ביחס לארגון"'קולך" אמר הרב שרלו כי "יותר טוב שהן קיימות מאשר שהן לא היו קיימות", אף שהוא חולק עליהם בנושאים רבים. והאם הוא מערער על אלוקיות התורה ועל התורה שבעל פה? "אני מסרב לענות על שאלה מעין זו", השיב, "איני מבין מהיכן היא צצה". 

 

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) אמר ל-ynet כי לתופעות שמתאר הרב יהושע שפירא אחראים הרבנים שנהגו עד היום ב"נוקשות הלכתית ודחיית השונה שלא הולך בדיוק בדרך הנכונה", וכי יש להתמודד איתן במתן מענה לצרכיו במקום ביצירת פילוג ומחלוקת. לדבריו, תפקיד המנהיגות הדתית כעת הוא להוכיח כי "ההלכה האורתודוכסית נעימה, פתוחה וידידותית הרבה יותר מאלה שמנסים לייצג אותה", ולנהוג כארגון צֹהר שהציב אלטרנטיבה לממסד הרבני.

 

שנלר הוסיף כי במקביל להושטת היד לנוער המתחלן יש לשלוח יד ארוכה יוצר לרבנים הנוקשים כדי "שלא יאבדו את הציבור".

  

"שני זרמים בציונות הדתית"

בארגון "קולך" מסרו בעקבות דבריו של הרב יהושע שפירא כי גם בציבור הדתי ישנן מצוקות כמו סרבנות גט, אלימות במשפחה והטרדות מיניות, וכי "הארגון לא יכפוף ראשו בפני התקפות כגון זו המושמעת היום מפי הרב שפירא אלא ימשיך לתת קול לבנות ישראל ולבני ישראל הזקוקים לעוגן ולמשענת". 

 

על הביקורת נגד פסקי ההלכה המתירים לידה שלא במסגרת נישואין, אמרו בארגון: "שאלות הפריון, העקרות והזוגיות, אשר היו כבר נחלתן של אמהות האומה, מלמדות אותנו שהקב"ה שמע תפילתן, כדי להביאן לחיים מלאי משמעות, שיש בהם דבקות בה' ויראת ה' ואושר זוגי והורי, וגם לא בדרכים מקובלות". נשות הארגון הוסיפו כי הרב שפירא מוזמן "לשמוע ולהשמיע" בכנס הבינלאומי שהן מקיימות בשבוע הבא.

 

מתנועת הנוער "עזרא", שהדברים נאמרו בכנס מדריכים שקיימה, נמסר ל-ynet: "הרב יהושע שפירא, המהווה דמות משמעותית בציבור הדתי-לאומי, הוזמן לפרוס את משנתו בפני התנועה. כתנועת הנוער המובילה בציבור התורני לאומי אנו חושבים כי ראוי להאזין לכל השקפה, גם אם כל פרטיה אינם משקפים את חזון התנועה". 

 

תנועת נאמני תורה ועבודה מסרה בתגובה: "אנו מצרים על כל קרע שנוצר בציונות הדתית, אולם בדבריו של הרב שפירא יש חשיבות רבה בכך שהם מבהירים בצורה ברורה שקיימים כיום בציונות הדתית שני זרמים שונים. לצערנו, הפער בין האורתודוכסיה המודרנית לחרד"ליות הינו עמוק ומחייב את הצגת הדברים ולא את טשטושם".

  

בתנועה קוראים למוסדות החינוך הדתי ליזום ברור ערכים יסודי, כדי שכל אדם דתי יוכל לבחור את דרכו – "דרך של תורה ועבודה, על שלל עקרונותיה הרוחניים, או דרך חרדית, על תפיסתה את עולם ההלכה".

 

ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי) אמר: "נדהמתי לשמוע את דברי הרב שפירא והתאכזבתי מאוד מגישתו המפלגת את הציונות הדתית. הגיע הזמן להתעורר ולגבש מנהיגות רוחנית שתדע להילחם באומץ על עמדותיה המקוריות של הציונות הדתית ותאבק מול גישות בדלניות ופלגניות. זוהי שעת מבחן חשובה לרבני הציונות הדתית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב יובל שרלו
צילום: שאול גולן
שנלר. "להציב אלטרנטיבה לנוקשות ההלכתית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים