שתף קטע נבחר

פרס: שאסד יבחר - הגולן, או חיזבאללה ואיראן

נשיא המדינה נפגש עם שר החוץ הגרמני וביקש להעביר מסר לנשיא מדמשק: "שיפסיק להיות ביישן, מי שרוצה לקדם את השלום לבני עמו חייב לנהל משא ומתן בלא תנאים מוקדמים". עוד לדבריו, "קריסתו של אחמדי-נג'אד החלה ביום בחירתו"

"אסד צריך להבין שלא יקבל על מגש של כסף את רמת הגולן ובאותה נשימה ימשיך להיות בקשר עם איראן ולחזק את חיזבאללה". כך אמר הבוקר (יום ב') נשיא המדינה, שמעון פרס, בפגישה עם שר החוץ הגרמני, פרנק ולטר שטיינמאייר - שעתיד לצאת מחר לביירות ולדמשק.

 

פרס הוסיף: "אסד צריך להבין שעליו לשבת לשולחן המשא ומתן אם הוא רוצה שלום אמיתי.

הוא לא צריך להיתלות במתווכים, הוא צריך לשבת לשולחן ללא תנאים מוקדמים". הדברים נאמרו לאחר ששטיינמאייר ביקש לדעת האם יש מסר שיוכל להעביר מישראל לנשיא סוריה.

 

"שיפסיק להיות ביישן, מי שרוצה לקדם את השלום לבני עמו חייב לנהל משא ומתן בלא תנאים מוקדמים", אמר לאורח הגרמני. "על אסד לעשות בחירה אסטרטגית. אין שום סיכוי שאסד יזכה לויתורים טריטוריאליים מצד ישראל וביד השנייה ימשיך לקיים קשרים עם חיזבאללה ועם איראן בעסקת חבילה אחת".


הנשיא ושר החוץ הגרמני. "ישראל מוכנה למעשים" (צילום: אמיל סלמן, ג'יני)

 

באשר ללבנון, אמר פרס כי המסר הוא ש"אם החיזבאללה רוצה להיות "נושאת הטילים של איראן נגד ישראל - לא נוכל להרשות זאת".

  

"נתניהו איחד את העם"

פרס, שממשיך במעורבותו הפומבית בנושאים המדיניים, דיבר על "חלון הזדמנות אמיתי לשלום במזרח-התיכון". הוא שיבח את ראש הממשלה בנימין נתניהו על "צעדים חשובים" בנאום בר-אילן, וההצלחה "לאחד את העם תחת הכותרת של שתי מדינות לשני עמים, למרות התביעות הקואליציוניות".

 

הנשיא ציין את ההקלות לאוכלוסיה הפלסטינית, הצעדים לפיתוח כלכלי של הרשות והזכיר כי "ממשלת ישראל התחייבה לא לבנות התנחלויות ולא להרחיב אותן, וכך היא תעשה. ישראל מוכנה למעשים", אמר.

 

באשר לאיראן, הוא התפעל משינויים מהותיים בתפיסת העולם באירופה את המתרחש שם: "העולם פקח את עיניו בקשר לכוונותיו האמיתיות של המשטר באיראן כמדינת חסות לטרור העולמי.

 מה שקרה לאחר הבחירות באיראן משמעותי ביותר ויוצר תודעה לשינוי פנימי. השינוי יבוא מהעם האיראני המבין שיש לו הנהגה מושחתת המעמיקה את העוני. יום בחירת אחמדי-נג'אד בטהרן הוא גם היום בו החלה קריסתו".

 

שטיינמאייר אמר ש"איננו מקלים ראש בארועים האחרונים באיראן", והדגיש כי "הדרך ליציבות ושלום עוברת דרך משא ומתן עם הפלסטינים על פי העיקרון של שתי מדינות לשני עמים. התנאי המוקדם מבחינתנו הוא שמירה על ביטחון ישראל, ותפקידה של אירופה הוא לחזק את הכוחות המתונים במזרח התיכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס ושטיינמאייר. בלי תנאים מוקדמים
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
מומלצים