שתף קטע נבחר

ראש ממשלת בולגריה הבא: "באטמן" מסופיה

שומר הראש לשעבר וראש העיר סופיה בהווה, בויקו בוריסוב, צפוי להפוך לראש הממשלה הבא של המדינה הענייה באיחוד באירופי. זאת בעקבות המהפך שהשיגה מפלגתו הימנית בבחירות. חיבתו לאקשן זיכתה אותו לא מכבר בכינוי "באטמן"

מהפך בבולגריה: מפלגת האופוזיציה המרכז-ימנית זכתה במרבית המושבים בבחירות לפרלמנט שנערכו אתמול. כך התברר הבוקר (יום ב') אחרי ספירות כמעט כל הקולות. מפלגת GERB, שבראשה עומד שומר הראש לשעבר וראש העיר סופיה בהווה, בויקו "באט-מן" בוריסוב, הבטיחה לבצע רפורמות למאבק בשחיתות ולמנוע משבר כלכלי.

 

אחרי ספירת 99.88 אחוזים מהקלפיות אושרו המדגמים שצפו ניצחון למפלגתו של בוריסוב. המפלגה הימנית זכתה בתמיכת 39.7 אחוזים מהמצביעים. בוריסוב כבר הכריז אמש על ניצחונו, ואמר כי בכוונתו להקים במהירות ממשלת מרכז-ימין. עם זאת, הוא עדיין אל הבהיר מי יהיו שותפיו לקואליציה.

 

מפלגתו הסוציאליסטית של ראש הממשלה היוצא, סרגיי סטנישב, ספגה תבוסה צורבת, וזכתה ב-17.72 אחוזים בלבד מהקולות. בבחירות הקודמות, שנערכו ב-2005, גרפה 33.98 אחוזי תמיכה. מפלגת המיעוט הטורקי (MRF), שהייתה שותפה זוטרה בממשלה הקודמת, זכתה ב-14.47 אחוזים ומפלגה לאומנית קיצונית (Ataka) הגיעה למקום הרביעי עם 9.37 אחוזים מהקולות.

 

עוד שתי מפלגות ימניות הצליחו להיכנס לפרלמנט: "הקואליציה הכחולה" עם 6.73 אחוזי תמיכה, ומפלגה חדשה בשם "סדר, חוק וצדק", עם 4.13 אחוזים. שתיהן הביעו נכונות להצטרף ל-GERB בממשלת קואליציה. המצביעים הבולגרים, שכעסו על המיתון וכישלון הממשלה בטיפול בפוליטיקאים מושחתים ובפשע המאורגן, הענישו קשות את המפלגה הסוציאליסטית, שהפסידה כמחצית ממושביה בפרלמנט.


בוריסוב עונה לשאלות עיתונאים בסופיה, אתמול (צילום: AFP)

 

מפלגת הימין-מרכז הבטיחה במערכת הבחירות לטפל ביד קשה בשחיתות, שרמתה הגבוהה הובילה בשנה שעברה לקיצוץ הסיוע מצד האיחוד האירופי. "זה ניצחון ברור למפלגות הלאומניות", אמר גאורגי אנגלוב, כלכלן ממכון אקדמי בבירה סופיה. "משמעות הדבר שינוי מוחלט, ולא קל בלבד. זה יסייע להשיב את אמון האיחוד האירופי והמשקיעים הזרים, שיסייעו בהתמודדות עם המשבר הכלכלי העולמי".

 

המדינה הקומוניסטית לשעבר בת 7.6 מיליון התושבים, הצטרפה לאיחוד האירופי ב-2007 ונחשבת לחברה הענייה ביותר בגוש. ב-2008 היא איבדה את הגישה לכחצי מיליוארד אירו מכספי האיחוד, כעונש על רמת השחיתות הגבוהה. הממשלה החדשה תידרש לפעול במהירות כדי למנוע סנקציות חדשות ולמשוך משקיעים, שרבים מהם משכו ממנה את כספיהם השנה.

 

מנהיג מפלגת המרכז-ימין, בוריסוב, ידוע בדיבורו הישיר וזכה לכינוי "באטמן", על שם הדמות הבדיונית, בשל חיבתו לפעולה. הוא הצליח לכבוש את לבם של בולגרים רבים, שמאסו ברפורמות האיטיות של המפלגה הסוציאליסטית. מפלגתו מיהרה לברך על התוצאות, שעלו על הציפיות מהסקרים שנערכו לקראת הבחירות בקרוב ל-10 אחוזים ובוריסוב הבהיר שסביר מאוד שהוא ייקח על עצמו את תפקיד ראש הממשלה. "המשמעות של כל תשובה אחרת", אמר בתשובה לשאלה בנושא, "תהיה ניסיון להתחמק מאחריות בתקופה הקשה ביותר עבור בולגריה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המנצח: בויקו "באטמן" בוריסוב
צילום: AFP
המפסיד: רה"מ סרגיי סטנישב
צילום: AFP
צילום: AFP
קלפי בסופיה, אתמול
צילום: AFP
מומלצים